5 مشکلی که خجالت می کشید به پزشک بگویید

بیان مشکلات سلامتی خیلی شخصی به دکتر، واسه بیشتر افراد کاری سخته. البته همین خجالتا و مخفی کاریا هستش که در بیشتر موارد باعث شدید شدن مریضی و بعضی وقتا مشکلات جدی واسه مریض می شه. از جمله این بیماریا میشه به مشکلات جنسی، راشای پوستی در بعضی نقاط بدن و بعضی مشکلات عاطفی و روانی اشاره کرد.

 

1- بیماریای منتقله از راه جنسی

خیلی وقتا زن و شوهرا به دلیل احساس خجالت، تا زمان جدی نشدن مریضی و روشن نشدن علائم به دکتر مراجعه نمی کنن و این کاری صددرصد اشتباه و خطر آمیزه، چراکه درصد بالایی از این بیماریا که عفونی هم هستن، با گذشت زمان شدیدتر شده و درمان اونا سخت تر می شه.

 

بعضی از بیماریای منتقله جنسی علائم و نشونه های سریعی دارن، مانند احساس درد و سوزش. اما یه سریای دیگه ماه ها خاموش و بدون علامت می مانند.

افراد گرفتار به پرخوری عصبی بعد از مصرف زیاد غذا، دچار عذاب وجدان و ناراحتی شده و واسه جبران این پرخوری، رفتارای خطرناکی مانند به کار گیری ملینا، دیورتیکا، تنقیه و هم اینکه تحریک از قصد استفراغ رو در پیش می گیرن

پس پیشنهاد می شه در صورت وجود درصدی شک و دودلی در مورد دچار شدن به این نوع بیماریا، خیلی سریع به دکتر مراجعه کرده و موضوع رو مطرح کنین تا با انجام تستای تشخیصی، سریع تر و موثرتر به مریضی شما رسیدگی کنه.

 

2- عرق کردن شدید

عرق کردن در زیر نور خورشید، در گرما و یا در مکانای پر ازدحام چیزی طبیعیه، اما اگه شما در شرایط عادی هم تعریق شدید دارین، یا اینکه این تعریق شما با بوی عجیب و یا تغییر رنگ غیرعادی لباس و یا هر علامت جانبی دیگری همراه س، لازمه هرچه سریع تر وضعیت خود رو به دکتر گزارش بدین.

در خیلی از موارد این تغییر شدید می تونه به وجود اومده به وسیله مریضی به نام hyperhidrosis و یا همون "تعریق زیادتر از اندازه" باشه. در خیلی از موارد هم این تعریق شدید رو میشه علامتی از یه مریضی جدی تر در نظر گرفت که باید هرچه زودتر تشخیص داده شه.

 

پس اگه فهمیدین که شمام از اون دسته آدمایی هستین که باید تند و تند لباستون رو عوض کنین، یا بیشتر از دو بار در هفته دوش می گیرین، کف دست هاتون مرتبا خیس می شه، در حالی مضطرب هم نیستین، زمان اون رسیده که هرچه سریع تر شرایط رو به دکتر اطلاع بدین.

 

لازمه بدونین که این وضعیت مختص شما نیس و مشکلی فراگیره و البته حالا خوبیش اینه درمانای زیادی هم واسه اون هست.

 

3- دچار شدن به راشا و زخمای تناسلی

راشای پوستی خارش دار، واقعا آزاردهنده هستن. یکی از ناراحت کننده ترین و البته شایعترین شکلای جور واجور این راشا، راشای خارش دار تناسلیه.

 

در خیلی از موارد دلیل این نوع راشا، عفونتای قارچی و باکتریاییه که درمانای زیادی هم واسه اونا هست. اما به هر حال دلیل تموم این راشا هم بیماریای عفونی نیس. پس مصرف خودسرانه آنتی بیوتیکا اصلا پیشنهاد نمی شه.

 

در صورت دچار شدن به این مریضی مراجعه هرچه سریع تر به دکتر، بهترین کار ممکن در خلاصی از این علائم آزاردهنده هستش.

4- بوی بد دهن

یکی دیگه از شایع ترین مشکلاتی که ادما از بازگو کردن اون شرم دارن و بهتر می دونن ناراحتی اونو به جون بخرن، بوی نامطبوع دهانه. این مشکل معمولا علتی ساده و قابل درمان داره.

 

مشکلات گوارشی، برنامه غذایی، خرابی دندانا، عفونتای تنفسی و مصرف بعضی داروها از شایع ترین علل ایجادکننده این مشکل ان که حالا خوبیش اینه امروزه همه اونا درمانا و راهکارهایی دارن.

 

5- پرخوری و رفتارای خطرناک بعد اون

افراد گرفتار به مریضی Bulimia یا پرخوری عصبی، رفتارای خاصی رو در پیش می گیرن که با تموم پرخوریای دیگه فرق داره.

 

این افراد بعد از مصرف زیاد غذا، دچار عذاب وجدان و ناراحتی شده و واسه جبران این پرخوری، رفتارای خطرناکی مانند به کار گیری ملینا، دیورتیکا، تنقیه و هم اینکه تلاش واسه تحریک از قصد استفراغ (مثلا با وارد کردن انگشت در گلو) رو در پیش می گیرن.

 

این افراد علاقه ای به صحبت درباره این رفتار خود نداره. مریضی اونا معمولا وقتی تشخیص داده می شه که به دندون پزشکی مراجعه می کنن. دراین زمونه که دندانپزشک با مشاهده ساییدگی پشت دندونای پیش و نیش، به استفراغای تکراری این فرد اطلاع کامل پیدا می کنی. این ساییدگیا از روبرو شدن تکراری اسید و محتویات معده با دندانا ناشی می شه.

 

یادتون نره مریضی پرخوری عصبی یا بولیمیا، می تونه جدا تهدید کننده زندگی باشه. اما درمانایی هم داره که مراجعه هرچه سریع تر به یه روان دکتر حاذق، تضمین کننده سلامت و بهبودی شما هستش.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *