6 حرکت یوگا مناسب برای کاهش حالات منفی عادات ماهانه

براساس بعضی تحقیقات، ۹۰ درصد خانوما درد کوتاه تا حتی زیادی رو در این دوران تجربه می کنن، این بخشی از سیستم تولید مثل در بانوانه و پیشگیری ناپذیره.

یوگا به عنوان یه ورزش امتحان شده فیزیکی،ذهنی و روحی می تونه این حالات رو که واسه چند روز در ماه موجب نبود فعالیت و بهم ریختن روند عادی  می شن سرکوب کنه.

براساس تحقیقات کلینیک کلیونلند ، درد معمولا یکی دو روز قبل (یا موقع شروع خونریزی) شروع می شه و تا ۱۲ الی ۷۲ ساعت بعد ادامه پیدا می کنه. در کنار اون ممکنه  تهوع، استفراغ، خستگی، و حتی اسهال هم وجود داشته باشه. 

خانوم هیلتون (دکتر متخصص طب شرقی و سوزنی و محقق درباره سلامت بانوان) درد معمولا در ناحیه زیر شکم و کمر بروز می کنه. البته در موارد سخت تر درد در ناحیه وسط شکم، روده ها و حتی پاها هم هست.

اگه در این دوران فرد کم جنب و جوش باشه، درد شاید بیشتر می شه. بعضی حرکات یوگا می تونن به رفع دردهای موضعی از راه کشش عضلات و نابود کردن تنش عاطفی که موجب سفتی اونا می شه کمک کنن.

خانوم موتز که ۱۱ ساله یوگا تدریس می کنه و موسس وبلاگ bag yogiه ، عقیده داره ۱۰ دقیقه ورزش یوگا در تختخواب مشکلات این دوران رو حل می کنه. بنظر ایشون حرکات ملایم یوگا درد پشت و نفخ روده ها  رو نابود می کنه و عضلات رو رها می کنه.

در ادامه تصویر این شش حرکت خاص قرار داده شده:

: 6 حرکت یوگا مناسب واسه کاهش حالات منفی عادات ماهانه

  • روش “وضعیت ببر” واسه نابود کردن درد پشت بسیار مناسبه چون در این روش، ستون فقرات و اعصاب اون کشیده می شن. واسه اندام تحتانی هم خوبه.

چگونگی انجام:

دستا و زانوها رو روی زمین بذارین. یه پا رو از پشت به سمت آسمون بالا ببرین. ۳ نفس عمیق بکشین. به حالت ابتدایی برگردین وبا پای دیگه حرکت رو انجام بدین. در طول حرکت سر به جلو باشه تا ستون فقرات در وضعیت مناسبی قرار بگیره.

  • در روش “وضعیت گربه” ، قوز پشت و گردن کشیده می شه و شکم و مهرها هم ماساژ مناسبی می بینن. این حرکت انرژی زیادی در ستون فقرات منتشر می کنه، فشار خون رو زیاد می کنه و درد رو نابود می کنه. این روش واسه وقتیکه گرفتگی عضلات در طول دوران قاعدگی بر اثر خشکی بدن بوجود امده باشه خوبه.

چگونگی انجام:

دستها و پاها رو روی تشک یوگا بذارین. دستها  رو در امتداد شونِه بکشین و پاها رو زیر لگن بذارین. یه دم عمیق بکشین و چانه رو تا جایی که می تونین به سینه نزدیک کنین. پشت رو مثل یه گربه بکشین وبعد از چند لحظه نفس رو خارج کنین واز حرکت خارج شید. چندبار این حرکت رو انجام بدین.

  • در حرکت “کودک” پشت به طور کامل کشیده می شه و لگن از هم باز می شه، در حالیکه کف پاها از هم دور هستن و عضلات شکم استراحت می کنن. این حرکت درد مفاصل لگن و ران رو از بین برده و به سلامت اونا کمک می کنه. ای حرکت باعث ایجاد حس آسایش و رهایی می شه. براساس نظر خانوم هیلتون این حرکت واسه درد ستون فقرات به درد بخور همه.

چگونگی انجام: زانوها رو روی زمین گذاشته و از هم باز کرده و بعد به جلو خم کنین و به جلو خود رو بکشین بصورتیکه دستها رو به سمت خارج از بدن و روبروتون کشیده شن. سر رو روی تشک بذارین و به یکرف بچرخونین (۵ نفس رو نگه دارین) و بعد به سمت دیگری بچرخونین و تا ۵ نفس در همین وضعیت بمونین و بعد پایان بدین.

  • این حرکت روی اندام تحتانی تمرکز داره. در حرکت ” وضعیت شتر” ، ستون فقرات انعطاف قبول می کنه ، سینه و شونه ها باز می شن، سیستم اعصاب مرکزی تحریک می شه و هم اینکه جریان خون و هضم بهبود قبول می کنه. بیشتر وقتا، ستون فقرات ما در مثل وقتی پشت میز هستیم یا رانندگی می کنیم در وضعیت رو به جلو قرار داره. اما ستون فقرات طوری طراحی شده که باید در هر دو سمت حرکت کنه، پس آدمایی که این حرکت رو انجام میدن، ان رو به سمت عقب و بالا میکشن و سیستم طبیعی رو تقویت می کنن.

خانوم هیلتون این روش رو بخاطر دقیق شدن و فوکوس کردن روی اندام تحتانی و به درد بخور بودن واسه ماهیچه های گرفته پیشنهاد می کنه.

چگونگی انجام:

روی تشک یوگا بشینین و یه دست رو به پشت برده و روی شست  پا بذارین.  دست دیگه رو در همون جهت پشت، تا جاییکه می تونین بکشین. حالا سینه ها مثل کوهان شتر هستن. چند نفس بکشین و بعد برعکس اونو انجام بدین.

  • حرکت ” چرخش ریسمون” درد انتهای ستون فقرات رو نابود می کنه و روش مناسبی واسه ایجاد انعطاف در حرکت ستون فقرات به چپ و راسته. این حرکت واسه آرامش درد تموم ماهیچه های پشت خوبه.

چگونگی انجام:

روی تشک به پشت دراز بکشین و پای چپ رو از زانو به پایین به سمت راست بکشین. دستها رو از هم باز کنین و به سمت چپ نگاه کنین. ۵ نفس بکشین. با به کار گیری ماهیچه های شکم ، پای چپ رو به مرکز برگردونین و حرکت رو در سمت مخالف انجام بدین.

  • در این حرکت که به” بازکننده مفاصل” یا “پرنده خمیده” معروفه و باعث آرامش زیاد می شه اعضا داخلی بدن تحریک می شن و ماهیچه های ناحیه دور و بر باسن و رانا و اندام تناسلی به طور کامل کشیده می شه. در این حرکت مفاصل ران به طور کامل راحت می شن و از تنش عاطفی ایجاد شده رها می گردن.

واسه انجام این حرکت روی زمین با زانوی راست خمیده و پای چپ کشیده بشینین. دستها  رو برروی کمر بذارین و بعد به یه طرف خم شید. ۵ نفس رو نگه دارین و بعد به طرف دیگه خم شید.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *