6 خاصیت فوق‌العاده‌ی ادویه‌ها | سبزیجات

6 خاصیت فوق العاده اودیه ها

بیشتر ما اودیه ها رو واسه خوش طعم کردن غذاها استفاده می کنیم در حالی که معمولاً از فایده های درمانی اونا غافلیم.

اودیه ها: پر از آنتی اکسیدان و ضدالتهاب

چوب میخک پر از مواد مغذیه. در واقع این ادویه یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدانا حساب می شه. باید بدونین که آنتی اکسیدانا با رادیکالای آزادی که سرمنشأ مریضیا هستن مقابله می کنن.

علاوه بر این، یافته های پژوهشی که تازگیاً در Journal of Lipid Research به چاپ رسیده نشون میده روغن موجود در چوب میخک می تونه مانع تولید آنزیم التهاب زای سیکلواکسیژناز 2 (COX-2) شه.

 

اودیه ها: پیشگیری از دچار شدن به مریضیا

یافته های یه تحقیق آمریکایی نشون داده که دارچین می تونه باعث پیشگیری و کاهش حالت «مقاومت به انسولین» و علائم سندروم متابولیک شه. این مشکلات باعث افزایش خطر دچار شدن به مریضیای قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 می شه.

دارچین نمی ذاره اندازه قند خون پُست پراندیال (یا قند خونی که بعد از تموم شدن غذا گرفته می شه) بالا بره و این خاصیت دارچین به دیابتیا امکان میده تا در تغذیه خود دچار مشکلات کمتری شن.

 

اودیه ها: دوستدار مغز شما

عطر دارچین فقطً باعث خوشبو شدن محیط آشپزخانه شما نمی شه بلکه باعث تحریک فعالیت مغز شمام می شه. یافته های پژوهشی که در North American Journal of Psychology  منتشرشده س نشون میده که بوی دارچین یا جویدن آدامس دارچینی عکس العمل مغز و حافظه رو تحریک می کنه.

 

 

اودیه ها: آرامش حالت تهوع دوران بارداری

زنجفیل واسه آرامش حالت تهوع و رفع مشکلات یبوست موثر عمل می کنه. تازگیاً محققان دانشگاه تورنتو، تحقیقای جدیدی در مورد درمان حالت تهوع و استفراغ های دوره بارداری انجام دادن و به این نتیجه رسیدن که زنجبیل یه روش موثر، مطمئن و کم خرج واسه رفع مثل این مشکلاته. البته محققان پیشنهاد می کنن خانومای باردار قبل از مصرف زنجبیل با دکتر خود مشورت کنن.

 

اودیه ها: واسه بالا بردن شور و هیجان 

واسه داشتن روابط عاشقانه پرانرژی و هیجان با همسر خود ، جوزهندی رو دریابید. با وجود اینکه این خاصیت جوز هندی از نظر علمی به اثبات نرسیده اما از مدتا قبل مردم این ادویه رو به عنوان تقویت کننده قوای جنسی مصرف می کنن. البته تازگیاً محققان دانشگاه گلف کانادا در این مورد مطالعاتی انجام داده و به این نتیجه رسیدن که جوز هندی باعث افزایش فعالیتای جنسی حیوانات می شه.

اما این محققان فکر می کنن که واسه اعلام نظر قطعی در این نیاز به انجام تحقیقای بیشتری هست. ما همین جا به شما پیشنهاد می کنیم به غذاهایتان جوزهندی اضافه کنین.

 

اودیه ها: علائم و دردهای قبل از قاعدگی رو کم می کنه

براساس تحقیقایی که محققان آمریکایی انجام دادن، زنایی که هر روز مواد غذایی شامل منگنز مصرف می کنن کمتر با علائم و مشکلات قبل از عادت ماهانه روبه رو می شن. بر عکس زنایی که کمبود منگنز دارن بیشتر دچار گرفتگی عضلات و افسردگی می شن.

واسه پیشگیری و کاهش این علائم به چای یا قهوه تون هل اضافه کنین. باید بدونین که یه قاشق چای خوری هل، 32 درصد نیازای روزانه آدما به این ماده مغذی رو تأمین می کنه. البته می تونین از چوب میخک و کاری هم استفاده کنین. واسه این کار پیشنهاد می کنیم چوب میخک آسیاب شده رو به کاری اضافه کنین. این اودیه ها هم 36 درصد نیاز روزمره به منگنز رو تأمین می کنه.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *