6 خاصیت فوق‌العاده ماست | سبزیجات

6 خاصیت فوق العاده ماست

ماست از هند باستان شناخته شده. در هند باستان مخلوط ماست و عسل رو غذای روحانی می نامیدن.

ماست از تخمیر شیر به دست میاد، پس از گرما دادن شیر تا دمای 80 درجه سانتی گراد و تغییر و تخریب پروتئین کازئین در شیر و اضافه شدن استرپتوکوکوس و بیفیدوباکتریا در شیر لخته ایجاد شده و پس از سرد کردن تا دمای 45 درجه سانتی گراد بین 7-4 ساعت ماست به دست میاد.

 

1- پیشگیری از پوکی استخون (استئوپروز)

مصرف کلسیم و ویتامین D از پوکی استخون جلوگیری می کنه. کلسیم در همه سنین در حجم و استواری استخون نقش اساسی داره و ویتامین D جذب کلسیم رو بالا می بره. واسه دارا بودن استخونای محکم روزانه 800 تا 1000 میلی گرم کلسیم لازمه که سه لیوان ماست اونو تأمین می کنه. امروزه خیلی از شکلای جور واجور ماستا با ویتامین D غنی شده، روزانهIU  400 ویتامین D واسه جذب کلسیم لازم هستش.

 

2- کاهش خطر فشارخون بالا

در تحقیقات اخیری که در دانشگاه مادرید اسپانیا روی 5000 نفر انجام شد 50 درصد خطر فشارخون بالا در آدمایی که روزانه 3-2 سهم ماست کم چرب مصرف می کردن کم شد؛ دانشگاه هاروارد اعلام کرده که کلسیم موجود در لبنیات در باز شدن عروق و کاهش فشارخون نقش داره.

 

3- بهبود سیستم گوارش

ماست به بهتر شدن مشکلات گوارشی زیر کمک می کنه:

* نبود تحمل لاکتوز؛ درحالی که 8 درصد جمعیت جهان نسبت به شیر حساس هستن، محققان اعلام کردن که شیر دارای لاکتوز و پروتئین کازئینه که آدما به اون آلرژی دارن و در ماست این دو عامل به مقدار دست کم هست، اگه یه لیوان ماست، همون مقدار پروتئین و کلسیم رو به افراد میرسونه.

* یبوست؛ ماست به دلیل دارا بودن پروبیوتیکا فعالیت روده رو زیاد کرده و از یبوست جلوگیری می کنه.

* سرطان روده؛ وقتی که فعالیت روده زیاد شه و مدفوع در روده تجمع پیدا نکنه تا مواد سمی و رادیکالای آزاد ایجاد شه، خطر دچار شدن به سرطان روده کم میشه.

* عفونت پیلوری معده؛ ماست اسید معده رو معتدل کرده و سوزش معده رو که باکتری هلیکوباکترپیلوری بوجود میاره کم می کنه. در تحقیقات گذشته در تایوان ماست به دلیل دارا بودن لاکتوباسیلوس در درمان عفونت هلیکوباکتر به درد بخور هستش و خطر دچار شدن به سرطان معده رو کم می کنه.

 

4- کاهش عفونت دستگاه تناسلی در زنان

کاندیدا (Candida) دلیل عفونت دستگاه تناسلی می شه و مریضی بسیار شایع در زنونه. PH مناسب دستگاه تناسلی حدود 5/4- 4 هستش. در افراد دارای کاندیدا PH حدود 6 هستش. در تحقیقات گذشته آدمایی که روزانه یه لیوان ماست به مدت یه ماه مصرف کردن، PH دستگاه تناسلی از 6 به 4 رسیده و عفونت کاندیدا در اونا به صورت محسوس کاهش پیدا کرده.

 

5- ایجاد احساس سیری و کاهش وزن بدن

یه لیوان ماست با چربی متوسط شامل 130کیلوکالری انرژی هستش. در تحقیقات گذشته روی دو گروه 15 نفری از افراد، میان وعده های شامل مقدار برابر  130 کیلوکالری (یه لیوان ماست و شکلای جور واجور آب میوه) به افراد داده شده. در آدمایی که ماست رو میان وعده خود انتخاب کردن در وعده غذایی اصلی خود به اندازه کمتری ماده غذایی مصرف کردن؛ محققین به این نتیجه رسیدن که ماست احساس سیری رو در افراد زیاد می کنه.

هم اینکه کلسیم موجود در شیر و ماست دلیل افزایش متابولیسم شده و سوخت و ساز بدن رو زیاد می کنه و در درازمدت دلیل کاهش وزن بدن می شه.

سویهای پروبیوتیک خاصی در ماست هست که مصرف اون در طول زمان

می تونه فوایدی واسه سلامتی داشته باشه از جمله نابود کردن استرس،

اضطراب و دیگه مشکلات روحی

6- درمان مشکلات روحی با مصرف ماست

تحقیقات جدید محققان نشون میده پروبیوتیک موجود در ماست طبیعی می تونه به بهتر شدن روحیه افراد کمک کنه چون که این مواد می تونن کارکرد مغز رو تحت اثر بذارن. تحقیقات قبلی نشون داده بود باکتریای به درد بخور، مغز موشا رو تحت اثر قرار میدن اما هیچ تحقیقی همین امر رو در مغز آدم تأیید نکرده بود. مطالعه محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس نشون داد آدمایی که روزانه دو وعده ماست پروبیوتیک مصرف می کنن کارکرد مغزی هوشیارانه تری دارن چه در فعالیت استراحت مغزی و چه در عکس العمل به یه کاری که نیازمند توجه احساسیه. این تحقیقات نشون داده بعضی از محتویات ماست می تونه روش هایی که مغز به محیط عکس العمل نشون میده رو عوض کنه. قبل از این اثرات مثبت باکتریای به درد بخور موجود در فراوردهایی مانند ماست بر ارتقای سطح ایمنی بدن نشون داده شده بود.

این محققان میگن سویهای پروبیوتیک خاصی در ماست هست که مصرف اون در طول زمان می تونه فوایدی واسه سلامتی داشته باشه از جمله نابود کردن استرس، اضطراب و دیگر مشکلات روحی. محققان امیدوارن در آینده بررسی رشد باکتریای سیستم گوارشی افراد ساده تر شه و امکان دیدن اینکه چیجوری آرایش باکتریای معده و روده می تونه بر عواملی مانند رشد مغزی، استرس و حساسیت به درد رو تحت اثر بذاره جفت و جور آید. احتمال داره که تغییر ترکیب باکتریای سیستم گوارش بتونه به درمان مشکلات طولانی دردناک و هم اینکه نشونه های مریضیای مغزی مانند اوتیسم، پارکینسون و فراموشی منجر شه.

 

وجود پروبیوتیکا در ماستای غنی شده

پروبیوتیکا یه سری موجودات ریز و زنده هستن که در روده ها باعث توازن میکروبی می شن و واسه سیستم گوارش بسیار به درد بخور هستن.

مصرف پروبیوتیکا ایمنی بدن رو زیاد می کنه، در تحقیقات گذشته نشون داده شده اگه مادران باردار 6 ماه ماستای شامل پروبیوتیک مصرف کنن نوزادان دچار اگزمای پوستی نمی شن.

پروبیوتیکا مانع رشد باکتریای مضر روده می شن و در ساخت ویتامینا و اسیدهای آمینه نقش دارن و عوامل مریض کننده رو کاهش میدن و نقش درمانی در پیشگیری از مشکلات گوارشی دارن.

در آخر اینم بگیم که متخصصین تغذیه روزانه 3 لیوان لبنیات رو در سبد غذایی پیشنهاد می کنن که حتماً یه لیوان اون باید ماست با چربی متوسط باشه.

فرآوری: مریم مرادیان نیری


منابع:

دنیای تغذیه – نگار بلورفروشان زیر نظر دکتر فرزاد شیدفر

مهر

 

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *