6 خاصیت فوق العاده ی مریم گلی | طب ایرانی

کارشناسان طب سنتی خواص تعدادی واسه این گیاه عنوان کردن و اونو یکی از گیاهان ضدپیری می دونن. در واقع این گیاه اثر زیادی در مقابله با یائسگی، گرگرفتگی، تقویت حافظه و چیزای دیگه ای به جز اینا داره.

از زمانای قدیم از گیاه مریم گلی به عنوان یه گیاه دارویی استفاده شده. این گیاه از خونواده نعناع بوده و برخلاف اسم زیبایش مزه کمی تلخی داره. کارشناسان طب سنتی خواص تعدادی واسه این گیاه عنوان کردن و اونو یکی از گیاهان ضدپیری می دونن. در واقع این گیاه اثر زیادی در مقابله با یائسگی، گرگرفتگی، تقویت حافظه و چیزای دیگه ای به جز اینا داره. در این مطلب می خوایم گوشه ای از خواص این گیاه پرخاصیت رو به شما نشون بدیم. لطفاً ما با باشین.

 

مریم گلی: گیاهی واسه تقویت حافظه شما

مریم گلی حافظه شما رو از نابودی نجات میده. به خاطر اینکه می تونه از اکسایش مواد چرب در سیستم عصبی پیشگیری کرده و روند تخریب سلولای عصبی رو به تعویق میندازه. در نتیجه باعث بهتر شدن و تقویت حافظه می شه. براساس یافته های بررسیای زیاد، مریم گلی واسه مقابله با فراموشی موثره. مریضی فراموشی در نتیجه کاهش سطح یکی از انتقال دهنده های عصبی بروز از ترشح آنزیم مسئول این تخریب جلوگیری کنه.

 

مریم گلی: واسه مقابله با گرگرفتگی

مریم گلی باعث تولید فیتو-استروژن می شه. فیتواستروژن همون استروژنای گیاهیه که می تونه مانع افت شدید استروژن در خانوما شه و در نتیجه حالت گرگرفتگی رو کم می کنه. باید بدونین که حالت گرگرفتگی در خانمای یائسه به دلیل افت اندازه استروژن اون هاس. این گیاه هم اینکه شامل اسید اورسولیکه که خاصیت قابضی و ضدعفونی کنندگی داره. به خاطر همین هم باعث تنظیم اندازه تعریق می شه.

مریضی فراموشی در نتیجه کاهش سطح یکی از انتقال دهنده های عصبی بروز

از ترشح آنزیم مسئول این تخریب جلوگیری کنه

مریم گلی واسه مقابله با نفخ

مریم گلی خاصیت ضداسپاسمی داره و همین خاصیت رو در دستگاه گوارش هم به جا میذاره. در واقع این گیاه پرخاصیت باعث آرامش کرامپا یا گرفتگی عضلانی معده می شه، دردهای مربوط به عادت ماهانه رو آرامش میده و نقش موثری در حفظ دستگاه گوارش داره. به خصوص اینکه از سوزش معده جلوگیری می کنه. از همه مهم تر اینکه مریم گلی یکی از گیاهان فوق العاده موثر واسه مقابله با نفخ و گاز معده هم حساب می شه. اگه شمام از اینجور مشکلاتی رنج می برید می تونین با مشورت با داروساز و یا عطار شروع به مصرف گیاه مریم گلی بکنین.

 

مریم گلی: دوست پاییزی واسه نرم کردن گلو

مریم گلی به دلیل دارا بودن خواص ضدعفونی کنندگی، می تونه مانع گسترش عوامل عفونت زا شه. خواص آنتی اکسیدانی این گیاه هم باعث کاهش عوامل التهاب زا می شه. علاوه بر اینا مریم گلی خواص قابضی داره و به خاطر همین هم می تونه روان شدن به وجود اومده به وسیله التهابا در مجاری تنفسی رو کم کنه. مریم گلی با افزایش موضعی تولید گلبولای سفید باعث تقویت سیستم ایمنی بدن هم می شه. حالا که فصل سرما فرارسیده و مشکل سرماخوردگی کم کم دامن خیلیا رو گرفته می تونین به این گیاه اعتماد کنین. می تونین از اسپریای مخصوص این گیاه استفاده کنین و یا اینکه با دم کرده اون قرقره کنین.

گیاه مریم گلی واسه آرامش تبخال

البته مریم گلی به تنهایی نمی تونه از پس این ویروس معروف و مزاحم تبخال بر بیاد؛ اما به عنوان یه گیاه ضدویروس واسه مقابله با مشکل تبخال موثر عمل می کنه. کافیه چند قطره روغن گیاهی درخت چای یا روغن گیاهی اسطوخودوس رو با چند قطره روغن گیاهی مریم گلی مخلوط کرده و در مقدار کمی روغن گیاهی دیگه مانند روغن زیتون رقیق کنین. بعد روغن به دست اومده رو روی تبخال بزنین. می بینین که خیلی زودتر از چیزی که تصورش رو می کردین از شر این ویروس مزاحم خلاص میشین.

 

مریم گلی واسه بهبود جای زخم

مریم گلی گیاهی با خواص ضدعفونی کنندگیه. در نتیجه واسه آرامش و درمان جراحات سطحی پوست هم کارساز و واسه ارتقای سلامت و بهداشت دهن و دندون خوبه. این گیاه پرخاصیت از افزایش باکتریای تشکیل دهنده جرمای دندانی و تخریب لثه ها جلوگیری می کنه. این گیاه به صورت کپسول، برگ خشک، روغن گیاهی و یا در ترکیب بعضی از خمیردندانا هست. می تونین با مشورت با دکتر داروساز از کپسولای اون واسه افزایش سلامت پوست و دهن و دندانتان استفاده کنین. به کار گیری خمیردندانای شامل این گیاه هم خوبه.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *