مرداد ۲۰, ۱۳۹۹

7 دلیل خستگی مزمن خانم‌ها

7 دلیل خستگی طولانی خانوما

اگه شبا 4 تا 5 ساعت بیشتر نمی خوابید، یا اگه مقدار کارتون خیلی بیشتر از استراحت تونه ، به طور کامل طبیعیه که خستگی بر شما غلبه کنه. اما اگه با وجود  7 تا 8 ساعت خواب سالم در شبونه روز بازم احساس خستگی کنین، باید به فکر پیدا کردن دلیل اون باشین. معمولا این نوع خستگی، می تونه نشونه ای از یه مشکل سلامتی باشه. البته بیشتر کارشناسان اونو به وجود اومده به وسیله مشکلات ناچیزی می دونن که خیلی راحت قابل درمان هستن.

 

1- کم خونی:

اگه شما دچار خونریزی شدید در قاعدگی میشین، یا دارای تومور فیبروئید یا پولیپ رحمی هستین و یا اگه تازگیا به دلیل زایمون، خون خیلی از دست دادین، همه این دلایل می تونه باعث کم خونی شه، یعنی وقتی که به دلیل خونریزی دچار کمبود هموگلوبین میشین، کم خونی بروز می کنه.

هموگلوبین یه نوع پروتئین غنی از آهن در گلبول قرمز خون است که مسئول حمل اکسیژن از ریه ها به بقیه بخش های بدنه. وقتی که بافتا و بخشا، اکسیژن کافی نگیرن نتیجه اون بروز خستگی هستش.

دلیل کم خونی هم اینکه می تونه خونریزی داخلی یا کمبود آهن، فولیک اسید و یا ویتامین B12 باشه. کم خونی هم اینکه ممکنه به دلیل مریضیای مزمنی مثل ناراحتیای کلیوی باشه که علائم اون به صورت گیجی، احساس سردی و بی حوصلگی بروز می کنه.

واسه تشخیص دقیق کم خونی با مراجعه به دکتر متخصص و انجام آزمایش خون تشخیص ممکن می شه. درمان هم با به کار گیری قرص آهن و یا مصرف کافی غذاهای آهن مانند اسفناج، بروکلی و گوشت قرمز است.

در صورت درمان درست کم خونی، احساس خستگی شمام تا بعد از 30 روز حتما برطرف می شه.

 

2- کم کاری تیروئید:

اگه شما عموما تنبل، کم جنب و جوش و یا حتی به مقدار ناچیز دپرس هستین، دلیل اون می تونه کم کاری تیروئید باشه. تیروئید غده ای پروانه ای شکل و کوچکه که در اول گلو قرار داره و متابولیسم بدن رو کنترل می کنه. به گفته یه مرکز تیروئید امریکایی، در سن 60 سالگی، 17 درصد از کل زنان دچار مشکل کارکرد تیروئید هستن و بیشتر اونا نمی دونن. این وضعیت دلیل می شه که بدن، سلولای مسئول تولید تیروکسین و بقیه هورمونای مترشحه به وسیله غده تیروئید رو تخریب کنه و نتیجه اون کم کاری غده تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم یا کاهش متابولیسم می شه.

این مشکل در بزرگسالان هم منتهی به پف آلودگی سر و صورت، چهره زردرنگ، ورم دست و پا و احساس سرما حتی در هوای گرم می شه؛ طوری که ممکنه فرد در هوای گرم از پوشش بیشتری جهت گرم کردن خود استفاده کنه که دلیل اون کاهش متابولیسم یا سوخت و ساز بدن است.

حرکات کنه، یبوست، حرف زدن کنه، ضربان قلب کنه، افسردگی یا بی حوصلگی، احساس ضعف و خستگی و تمایل به خواب از دیگر علائم این اختلاله.

خوردن مقادیر زیاد میوه و سبزیجات بهترین تغذیه واسه کم کاری تیروئیده. حاملگی هم در بروز یا شدید شدن کم کاری تیروئید نقش داره، پس خانوما باید مقادیر زیادی آب میوه تازه و سبزیجات رو در برنامه غذایی خود مصرف کنن.

در بعضی افراد مصرف زیاد کافئین مثل قهوه، خستگی رو داره و اگه فکر می کنین شما نیاز به کافئین بیشتری دارین تا خستگی رو برطرف کنه، اشتباه می کنین

3- عفونت دستگاه ادراری:

هر چند بیشتر زنان، عفونت دستگاه ادرار رو با نشونه هایی مثل سوزش و یا تکرر ادرار متوجه می شن، اما در بعضی موارد خستگی می تونه تنها نشونه و علامت اون باشه. در بیشتر مواقع، عفونت دستگاه ادرار به دلیل وجود باکتری در این دستگاهه که بیشتر نتیجه نبود رعایت بهداشت موقع طهارت (مثلا شستشو از عقب به جلو) و یا آمیزش جنسیه که باعث وارد کردن باکتری از واژن به درون مجرای پیشاب یا میزراه می شه.

اگه دکتر شما به وجود این مریضی مظنون شد، با دادن آزمایش ادرار تشخیص راحت تر می شه. مداوای این مریضی هم به نسبت سریع و آسونه و با مصرف آنتی بیوتیک خوراکی درمان می شه و در صورت درمان، بعد از یه هفته احساس خستگی هم از بین میره. اگه علائم دوباره برگشت، دوباره آزمایش بدین، چون در بعضی زنان این عفونت به صورت طولانی هست. در این حالت با دکتر خود در مورد روشای پیشگیری مثل مصرف آنتی بیوتیک با دوز پایین مشورت کنین.

 

4- مصرف بیشتر از اندازه کافئین:

بیشتر افراد واسه رفع خستگی و به دست آوردن انرژی، به خوردن قهوه و یا نوشیدنیای دیگه می پردازن. اما در بعضی از زنان مصرف کافئین نتیجه عکس داره. گزارش شده که کافئین محرکه اما در صورت مصرف زیاد نتیجه عکس داره. در بعضی افراد سوء به کار گیری کافئین، خستگی رو داره و اگه فکر می کنین شما نیاز به کافئین بیشتری دارین تا خستگی رو برطرف کنه، اشتباه می کنین. هر نوع تلاش واسه رفع خستگی با مصرف بیشتر کافئین، وضعیت رو بدتر می کنه. راه حل اینه که کافئین رو تا حد ممکن از برنامه غذایی خود خط بزنین. نه فقط کافئین بلکه کاکائو، چای و بعضی از داروهای شامل کافئین هم می تونه باعث خستگی بدون دلیل شه.

 

5- آلرژی غذایی:

در حالی که هدف از خوردن غذا کسب انرژیه، پزشکان فکر می کنن بعضی از غذاها می تونن آلرژی زا باشن و نتیجه عکس داشته باشن. پس غذاهایی با این خاصیت می تونن دلیل خستگی شما شن. دلایل نشون میده که غذاهای آلرژی زا دلیل خستگی می شه و حتی این خستگی ممکنه اولین علامت اخطار دهنده در مورد این غذاها باشه. پس اگه تا نیم ساعت بعد از خوردن هر نوع غذایی، شروع به خمیازه کشیدن کردین بهتره که اون غذا رو از رژیم غذایی خود خط بزنین. هم اینکه می تونین در مورد هر غذایی، تست آلرژی بدین.

 

6- احساس خفگی در خواب:

اگه شما به اندازه کافی و لازم نخوابید، حتما احساس خستگی می کنین. اما چی می تونه باعث نبود خواب راحت شه؟ تو یه مورد، احساس تنگی نفس در خواب (آپنه خواب) که یه نوع مشکل خواب است دلیل می شه که شما مرتب از خواب بیدار شید. این مشکل بیشتر در شب اتفاق میفته و در هر بار تنگی نفس، شما به مدت طولانی بیدار مونده و چرخه منظم خواب شما دچار مشکل می شه. تنها نشونه این مشکل خواب هم خستگی مداومه. در این مشکل مجرای فوقانی تنفس دچار گرفتگی می شه و بیشتر در زنان چاق پیش میاد. خروپف کردن یکی از نشونه های این اختلاله.

واسه تشخیص این مریضی نیاز به آزمایشات مخصوصیه. اگه شما دچار این مشکل هستین، دکتر به شما پیشنهاد می کنه که وزن خود رو کم کنین و سیگار رو هم ترک کنین. در درمان پزشکی با به کار گیری وسایلی، مجرای تنفسی رو موقع خواب باز می کنن. در موارد زیاد، جراحی لازمه تا از بازشدن راه و سلامت اون اطمینان انجام بشه. نبود درمان این مشکل احتمال حمله قلبی رو زیاد می کنه.

 

7- مریضیای قلبی تشخیص داده نشده:

اگه بعد از فعالیتای سبک بدنی که معمولا خستگی به همراه نداره، احساس خستگی کردین، بهتره با دکتر خود در این مورد صحبت کنین. طبق تحقیقات، خستگی بیشتر از اندازه بعد از انجام کارای معمولی مثل جارو زدن خونه یا مواردی مثل این ممکنه به دلیل یه جور ناراحتی قلبی باشه. اما این بدون معنا نیس که هر بار خمیازه کشیدید نگران شید که شاید گرفتار به مریضی قلبی هستین. در بیشتر مواقع، خستگی علامت اولیه مریضی قلبی نیس، بلکه رابطه با چیزای دیگه داره. در عین حال مریضیای قلبی سردسته علل مرگ در زنونه و پس توجه به اون ضرورت داره. پس اگه خستگی به دنبال هر فعالیتی بروز کرد، بهتره واسه انجام آزمایشات قلبی به دکتر مراجعه کنین.

اگه خستگی شما مربوط به قلب شما بود، دکتر با تجویز دارو و بیان پیشنهادای لازم، در رفع خستگی و تجدید انرژی به شما کمک می کنه.

فرآوری : زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منابع :

دانشگاه علوم پزشکی دزفول- آذر یزدان پناه، کارشناس بهداشت خونواده

سلامت نیوز

دکتر آنلاین – دکتر پریسا میرشجاعی

منبع : tebyan.net