مهر ۴, ۱۳۹۹

7 دلیل زود سفید شدن موها

: 7 دلیل زود سفید شدن موها

مهم ترین عامل سفیدی زودتر از موعد معمولی موها ژنتیکه، اما عوامل دیگری هم در این مسئله دخالت داره. در این مطلب شما رو با هفت دلیل سفید شدن زودتر از موعد معمولی موها آشنا می کنیم.

فاطمه حلوایی – بخش سلامت تبیان

: 7 دلیل زود سفید شدن موها

با بالا رفتن سن، تعداد سلولای رنگ ساز در پیاز مو کم میشه و موها کم کم خاکستری و سفید می شن. در حالت عادی موها از کنار شقیقها و خط ریش سفید می شن.

موهای مادر یا پدرتون زود سفید شده

موهایی که خیلی زود به رنگ نقره ای در میان، ریشه در ژناتون دارن. در تحقیق جدیدی که یافته های اون در Nature Communications به چاپ رسیده، محققان ویژگی موهای 6000 داوطلب رو مورد بررسی قرار دادن و پی به وجود ژنی بردن که با سفید شدن موها در ارتباطه.

محققان فکر می کنن آلاینده ها و سمومی که در محیط زندگی ما وجود دارن، دلیلی واسه سفید شدن زودتر از موعد معمولی موها حساب می شن

به گفته محققان، ژن سفید شدن موها هم مانند طاسی از ژنای خانوادگی ریشه میگیره. در نتیجه اگه شما والدین یا اعضای خونواده نزدیکی دارین که موهاشون خیلی زود سفید شده، احتمال اینکه خیلی زود لابه لای موهاتون تارهای سفید رو رویت کنین زیاده.

شاید پای یه مریضی خودایمنی در میونه

مریضی خودایمنی پوست، آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه ای می تونه زمینه رو واسه رشد و افزایش موهای سفید جفت و جور کنه. انجمن ملی طاسی منطقه ای (NAAF) اعلام کرده آدمایی که به این مریضی گرفتار هستن، با لکه های کوچیک صاف و گردی روی سرشون مواجه می شن و ممکنه که سرشون و بدن شون به طور کامل دچار بی مویی و طاسی شه.

دلیل این مریضی به مشکلات سیستم ایمنی برمیگرده. در این صورت دستگاه ایمنی بدن به فولیکول یا همون پیاز موها حمله کرده و باعث ریزش اونا می شه. وقتی که موها دوباره رشد می کنن همه سفید شدن. اگه متوجه ریزش شدید مو و یا طاسی منطقه ای شدین، حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کنین.

محیطی که در اون زندگی می کنین آلوده س

امان از آلودگی محیط زیست. محققان بر این عقیده هستن آلاینده ها و سمومی که در محیط زندگی ما وجود دارن، دلیلی واسه سفید شدن زودتر از موعد معمولی موها حساب می شن. یافته های پژوهشا نشون میده عوامل شیمیایی باعث تولید رادیکالای آزاد یا استرس اکسیداتیو می شه که به تولید ملانین (رنگدونه مو) و سلامت موها آسیب میزنن.

در این صورت هم به محض اینکه موها و موهای زاید از فولیکول خارج می شن از بین می رن. در واقع اتفاقی که در فولیکول میفته، تاثیر مهمی در سلامت موها داره. عوامل زیستی از اهمیت بالایی بهره مند هستن، اما عوامل دیگری هم در این روند موثر هستن که ذکر می شن.

فول استرس هستین

به نظر بعضی کارشناسان استرس در سفید شدن موها تاثیر داره. البته رابطه بین استرس و سفیدی موها همیشه موضوع مورد بحث و جنگ بوده. به نظر بعضی افراد، استرس ژن افراد رو تحریک می کنه. کارشناسان فکر میکنن اگه شما ژن سفیدی زودتر از موعد معمولی مو رو نداشته باشین، استرس نمی تونه تاثیر چندانی روی رنگ موهاتون داشته باشه.

اما اگه سفید شدن موها در ژن شما باشه، در این صورته که استرس ژنا رو تحریک کرده و روند سفیدی موها رو سرعت میده. مگه اینکه دست به کار شید و استرس تون رو کنترل کنین. پس لازمه که روشای کنترل استرس و ایجاد آرامش روحی رو وارد برنامه زندگی تون کرده و از خودتون استرس زدایی کنین.

در برابر دود سیگار هستین

قرار داشتن در برابر دود سیگار، رنگ موها رو به خطر میندازه، حال فرقی نمی کنه خودتون سیگار بکشین و یا کسی از دور و بریا تون سیگاری باشه. یافته های پژوهشی که در سال 2013 به چاپ رسیده نشون میده سیگاریا دو و نیم برابر بیشتر در برابر سفید شدن زودتر از موعد معمولی موها قرار می گیرن، چون اندازه رادیکالای آزاد تولید شده از سوختن توتون بسیار بالاست.

در هورمونای تون تحولی ایجاد شده

یه نگاهی به عکسای ده سال پیش تون بندازین. متوجه میشین که موهاتون همون موهای قبلی نیس. دلیل اون هورمونای شماس.

به گفته محققان هر ده سالی که از 30 سالگی میگذره، احتمال سفید شدن موها 10 تا 12 درصد زیاد می شه

با گذشت زمان به دلیل مسائل هورمونی، بافت، حجم و رنگ موها دچار تغییراتی می شه. این تغییر بیشتر در سن سی سالگی مشاهده می شه. در واقع در این سنه که افراد با سفیدی موها مواجه شده و از مشکلات اشاره شده شکایت می کنن.

اما در عین حال خانمایی هستن که در پنجاه سالگی و در دوره یائسگی، موی سفید ندارن. محققان همیشه به دنبال این بودن که هورمونا (استروژن، پروژسترون، کورتیزول و چیزای دیگه ای به جز اینا) دقیقا با چه مکانیسمی روی سفید شدن موها تاثیر می ذارن. اما چیزی که روشنه اینکه سه عامل ژنتیک، محیط زیست و تغییرات هورمونی تاثیر زیادی در سفیدشدن موها دارن.

با افزایش سن تولید ملانین کم میشه

با اینکه هیچکی انتظار پیر شدن رو نداره، اما موها گذشت زمان رو خوب می فهمن. ملانین که تولید کننده رنگ موهاست با گذشت زمان کمتر تولید می شه. به گفته محققان هر ده سالی که از سن 30 سالگی میگذره، احتمال سفید شدن موها 10 تا 12 درصد زیاد می شه.

با این حال خیلی از افراد هم هستن که چند سال رنگ موی طبیعی خود رو حفظ می کنن. مسئله غیر قابل تغییر اینه که دیر یا زود رنگ موهای هممون سفید می شه. بهتره اونو خیلی بد ندونسته و با اون کنار بیاییم.

.

منبع :