مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

7 راهکار برای پیشگیری از سرطان سینه | تغذیه سالم

7 راه حل واسه پیشگیری از سرطان سینه

طبق اطلاعاتی که از سایت بیمارستانی در سراسر جهان منتشر شده ، سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در میان زنونه که به مرگ منجر میشه. در این مطلب ما به چند روش اشاره میکنیم که خطر این نوع سرطان در شما کاهش پیدا کنه.

خودتون به کودکتون شیر بدین: زنائی که دست کم واسه یه سال به نوزادشون شیر دادن (نه حتما دائم) نسبت به اونایی که اینکارو انجام نمیدن، 5 درصد کمتر احتمال داره به سرطان سینه گرفتار بشن. هر چقد که مدت زمان شیردهی بیشتر باشه، شانس این مریضی هم کمتر میشه.

کار کنین: کارشناسان میگن خطر دچار شدن به سرطان سینه در زنان کم میشه اگه فعال باشن. ورزش تعداد سلولای چربی رو که مسئول آزاد سازی هورمونایی مثل استروژن و تستوسترون هستن کم می کنه. این سلولا همونایی هستن که رشد تومورها رو بیشتر میکنن

کمی در برابر نور خورشید باشین: محققان کانادایی میگن نور طبیعی خورشید بهترین روش واسه افزایش ذخیره ویتامین D که خطر دچار شدن به سرطان سینه رو پایین میاره، است. تستای آزمایشگاهی میگن سلولای سینه میتونن ویتامین D رو به هورمونایی که خواص ضدسرطانی دارن تبدیل کنن. البته این پیشنهاد باید در حد میونه روی انجام بشه، تا به سرطان پوست به وجود اومده به وسیله نور زیادتر از اندازه خورشید گرفتار نشین.

7 راه حل واسه پیشگیری از سرطان سینه

چه کنیم تا به سرطان سینه گرفتار نشیم؟

از مواد شیمیایی ناسالم دوری کنین: کارشناسان تغذیه اخطار میدن که از مصرف مواد غذایی و نوشیدنیای کنسرو شده دوری کرده و غذاها رو با ظرف پلاستیکی داخل مایکروویو قرار ندین، چون شامل مواد شیمیایی هستن که مثل استروژنا رفتار کرده و خطر دچار شدن به سرطان سینه رو بالا میبرن. طبخ گوشت با گرما بالای باربیکیو، گریل یا سرخ کردنش هم باعث تولید آکریل آمید میشه که خطر دچار شدن به این سرطان رو بالا میبره، پس تلاش کنین گوشت رو با گرما کم طبخ کرده و از مصرف گوشتای نمک سود شده هم دوری کنین.

کاهش کلسترول: زنائی که واسه بیشتر از یه دهه استاتین (دارویی واسه پایین آوردن سطح کلسترول) مصرف میکنن، با خطر دو برابری مریضی کارسینوم مجرایی مهاجم (IDC) که شایع ترین نوع سرطان سینه س، روبرو میشن. تحقیقات نشون دادن که استفاده کوتاه مدت از استاتینا اثر محافظتی در برابر سرطان سینه داره، اما در دراز مدت ممکنه به مسیرهای خاصی آسیب زده و منتهی به رشد تومورها بشن. با این حال، بدون مشورت دکتر داروهاتون رو قطع نکنین.

محدود کردن کار در شیفت شب: محققان دانمارکی میگن زنائی که واسه شش سال یا بیشتر دست کم سه شب در هفته کار میکنن، دو برابر بیشتر احتمال داره که به سرطان سینه گرفتار بشن.

نوشیدنیای الکلی: نوشیدن الکل خطر رشد سرطان سینه رو زیاد می کنه. پس بهتره از نوشیدنیای بدون الکل لذت ببرین./ نوین زی

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه