مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

7 راهکار تغذیه ای برای استحکام استخوان را بشناسید! | تغذیه سالم

7 راه حل تغذیه ای واسه استواری استخون رو بشناسین!

تغذیه

با به کار گیری خوراکیایی که منبع کلسیم و منیزیم هستن استخوانا رو تقویت کنین.

از اونجا که کلیه ی حرکات بدن ما به وسیله استخوانا انجام می شن تقویت و مراقبت از اونا خیلی با اهمیته. اگه به استخوانا پروتئین به اندازه کافی نرسه شکننده می شن. سبزیجات و میوه ها واسه استواری و تقویت استخوانا به درد بخور هستن از جمله میوه جاتی که به استواری استخوانا کمک می کنن موز و هلو هستن. در این مقاله بیشتر در این باره بخونین.

استخون

استخوانامون یه بافت مرده نیستن بلکه دارای سلولای زنده و فعالیه که همیشه در حال شکسته شدن و ساخت مجدده. حفظ سلامت استخون ها وابسته به رعایت یه سری نکات تغذیه ایه. از 25 سالگی به بعد اگه مراقب استخوانای مون نباشیم شکسته شدن بافت استخوانی یا اتلاف اون بیشتر از ساخت سلولی می شه در نتیجه به مرور استخوانا باریک تر و ضعیف تر شده و در سنین بالا احتمال پوکی استخون و شکستگی افزایش می­یابد. شکستگیایی که منتهی به ناتوانی و از کارافتادگی می شه. به گفته­ی دکتر جری نیو، از کارشناسان موسسه ملی پوکی استخون آمریکا، یه رژیم غذایی متعادل که پر از غذاهای تازه و سالم و مقوی باشه موجب افزایش سلامت استخون می شه. واسه این منظور رعایت 7 راه حل تغذیه ای لازمه.

تقویت استخوانا با موز

موز می تونه به رشد و سلامت استخواناتون کمک کنه. پتاسیم موجود در موز از خارج شدن کلسیم موجود در بدن از راه ادرار جلوگیری می کنه و این باعث می شه استخوانای سالم تری داشته باشین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مصرف نمک به صورت افراطی باعث خارج شدن کلسیم از راه ادرار می شه.

هلو سلامت استخون و دندانا رو بهتر می کنه:

هلو شامل فسفره که همراه با کلسیم، به تقویت استخوانا و دندانا و همچین نگهداری و بازسازی بافتای بدن کمک می کنه. این میوه هم اینکه در پیشگیری از بیماریای جور واجور استخون مانند کم شدن مواد آهکی استخون، که می تونه منتهی به پوکی استخون به خصوص در زنان یائسه شه، تاثیر مثبت داره. مصرف غذاهای غنی از فسفر مانند هلو معدنی شدن دوباره استخون رو گسترش و استواری اونا رو حفظ می کنه. همراه با کلسیم، ویتامین C موجود در هلو هم نقش مهمی در تقویت استخون فک و لثه (که به سالم موندن دندانا کمک می کنه) داره.

انجیر

انجیر پر از مواد معدنی و ویتامین هاییه که واسه سلامتی استخوانا لازمن. یه فنجون انجیر خورشتی حدود ۱۸۰ میلی گرم کلسیم، مقداری ویتامین C و K داره. انجیر خام کالری کم و فیبر بالایی داره، پس واسه رژیم شما مشکلی ایجاد نمی کنه. چند دانه انجیر خام می تونه به شما ۲۴ میلی گرم کلسیم بده.

اسفناج

با مصرف اسفناج از بیماریایی مثل پوکی استخون، بیماریای قلبی، سرطان روده و بیماریای مفصلی می توان پیشگیری کرد . اسفناج یکی از گیاهانیه که ظرفیت ضد سرطانی اون خیلی بالا و واسه پیشگیری دچار شدن به سرطان به سلطان گیاهان معروفه و طبق تحقیقات محققان در کاهش سرطان کولون، سرطان رکتوم، سرطان معده، سرطان پروستات، سرطان حنجره حلق، سرطان مخاط رحم و سرطان گردن، سرطان مری و مخصوصا سرطان ریه نقش والایی داره .

اسفناج شامل مقدار زیادی کلسیمه که واسه رشد و سلامت استخوانا لازمه و از بروز پوکی استخون پیشگیری می کنه و از این رو در دوران بارداری، شیردهی و خصوصاً در خانمای یائسه خوبه

بادام هندی

بادام هندی مقدار کمی کلسیم و ویتامین K داره اما وجود منیزیم و همینطور پروتئین گیاهی، اونو به یکی از مفیدترین خوراکیا واسه حفظ سلامتی استخوانا، تبدیل کرده.

ماهی سالمون

ماهی سالمون پر از ویتامین D و امگا۳ه که واسه سلامتی استخوانا لازمن. این ماده منبع خوبی از پروتئین هم هست. هرچند چربی بالایی داره اما کالری چندانی نداره.

ریواس

ریواس پر از کلسیم است. یه فنجون از اون ۳۵۰ میلی گرم کلسیم داره. هم اینکه منبع خوبی از ویتامین A و C هستش. با وجود اینکه ریواس ماده ای کم کالریه، اما موقع طبخ به اون شکر اضافه می کنن که باعث افزایش کالری می شه.

کنجد

کنجد منبع بسیار خوبی از مس، کلسیم، منیزیم و روش. مس به دلیل حضور در خیلی از سیستمای آنزیمی ضد التهابی و آنتی اکسیدانی ، نقش مهمی در کاهش درد و رفع التهاب در بیماریای آرتریت روماتوئید داره. علاوه بر اون در فعالیت یه جور آنزیم موثره که واسه اتصال کلاژن و الاستین لازمه. کلاژن و الاستین در ساختار، قدرت و توانایی برگشت رگای خونی، استخوانا و مفاصل مهم هستن.

کلسیم هم از املاح معدنی مهم موجود در کنجده. نقش موثر کلسیم در کنجد باعث پیشگیری از کاهش توده استخوانی که در یائسگی یا بیماریای خاصی مانند آرتریت روماتوئید مشاهده می شه می شه.الو دکتر

.

منبع : pezeshk.us