شهریور ۲۹, ۱۳۹۹

7 راهکار مفید برای رفع بوی پا

7 راه حل به درد بخور واسه رفع بوی پا

باکتریای موجود در عرق، از پوست مرده زیر جوراب تغذیه کرده و در نتیجه بوی خاصی رو متصاعد میسازن.

افزایش تعریق در فصول گرم سال، یکی از عکس العملای طبیعی بدنه که به جهت نامطبوع بودن بوی حاصل از اون، بعضی وقتا به معضلی مهم واسه فرد مبدل می شه. بوی بد عرق پا هم از جمله این معضلا هستش.

 

البته با اینکه راه حل اصلی و کلیدی واسه رفع این مشکل، رعایت هر چی بیشتر بهداشته، ولی پیشنهادا و روشای دیگری هم هست:

 

1- پاهاتون رو به طور مرتب بشورید.

واسه شست وشوی پاها از آب گرم و صابون استفاده کنین. این کار رو به محض ورود به خونه و یا در صورت امکان، در هر وقتی که احساس می کنین پاها عرق زیادی کردن، انجام بدین. موقع شست وشو، لابه لای انگشتان رو هم یادتون نره. پس از شست وشو، پاهاتون رو خوب خشک کرده و اگه می خواین بیرون برید، جوراب تمیز بپوشید.

 

2- انگشتان پاهاتون رو به پودر آغشته کنین.

پس از اینکه پاها رو به طور کاملً شسته و خشک کردین، مقداری پودر تالک (پودر بچه) و یا اسپری ضدقارچ به پاها و به خصوص در لابه لای انگشتان بزنین. از پودر تالک واسه رفع بوی بد عرق پا در داخل کفش هم استفاده می کنن. واسه این کار، پس از هر بار مراجعه به خونه و بیرون آوردن کفش هاتون، اونا رو یه مدت در هوای آزاد قرار داده و بعد در داخل شون کمی پودر تالک بریزین.

واسه فصول گرم سال، کفشای تابستونی و باز انتخاب کنین تا امکان جریان هوا در داخل کفش وجود داشته باشه

3- کفش مناسب انتخاب کنین.

در فصول گرم سال، کفشای به طور کاملً بسته و به خصوص از جنس مواد مصنوعی، دلیل تعریق زیاد پا شده و محیط مناسبی رو واسه رشد باکتریا و قارچا جفت و جور می کنن. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین به بوی بیشتری هم منجر می شن. در نتیجه واسه فصول گرم، کفشای تابستونی و باز انتخاب کنین تا امکان جریان هوا در داخل کفش وجود داشته باشه (پاها نفس بکشن). اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین در صورت امکان هر روز از یه کفش ثابت استفاده نکنین. کفش آغشته به عرق و بوی بد پا دست کم یه روز زمان لازم داره تا به طور کاملً خشک شده و بوی نامطبوع رو از دست بده.

 

 

4- به طور مرتب جوراب هاتون رو عوض کنین.

جورابا اولین جایی هستن که عرق پا و هم اینکه بوی ناخوشایند به وجود اومده به وسیله اونو به خود جذب می کنن. پس از جورابای با الیاف طبیعی مانند پنبه و نخ استفاده کنین. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین جوراب هاتون رو دست کم روزی یه بار عوض کنین.

 

 

5- پاهاتون رو با یکی از مواد زیر شست وشو بدین:

– چای: تانین موجود در چای یه عامل خشک کننده س. در نتیجه سه و یا چهار عدد چای کیسه ای رو تو یه لیتر آب به مدت 10 دقیقه جوشونده و بعد مقداری آب سرد به اون اضافه کنین تا مایعی ولرم انجام بشه. حال پاهاتون رو به مدت 20 تا 30 دقیقه در این مایع قرار داده و بعد خشک کنین. در آخر از پودر تالک واسه ایجاد محافظی پودری استفاده کنین. این کار رو روزی دو بار انجام بدین تا مشکل قارچ و یا عرق بد بوی پاهاتون حل شه. پس از رفع این مشکل، این کار رو هفته ای دو بار انجام بدین.

 

سرکه: محلول اسیدی هم می تونه واسه رفع بوی بد پا اثر داشته باشه. واسه این منظور یه فنجون سرکه رو تو یه لیتر آب ریخته و پاهای خود رو هفته ای دو بار به مدت 15 دقیقه در اون بذارین.

 

– پرمنگنات پتاسیم: روزانه پاهای خود رو واسه دقایقی در محلول پرمنگنات پتاسیم بذارین. این محلول واسه رفع بوی بد عرق پا در کفشای ورزشی و هم اینکه درمان اگزمای عفونی خیلی خوبه. اینم بگیم که این محلول رنگی بوده و ممکنه پاهای شما رنگ قهوه ای به خود گیرند که موقتیه.

از جورابای با الیاف طبیعی مانند پنبه و نخ استفاده کنین

جوش شیرین: این ماده سطح پوست شما رو قلیایی تر کرده و در نتیجه مقدار عرق رو کم می کنه. واسه این منظور یه قاشق غذاخوری جوش شیرین رو تو یه لیتر آب ریخته و هفته ای دو بار به مدت 15 دقیقه پاهای خود رو در این محلول بذارین. روش دیگه، پاشیدن پودر جوش شیرین در داخل کفشا هستش.

 

– آب سرد و گرم: یکی از در دسترس ترین روش ها واسه درمان بوی بد پا، قرار دادن پاها در آب داغ و بعد در آب سرده. این کار رو سه بار انجام بدین. اینطوری جریان خون به طرف پاها روونه شده و از تعریق کم میشه. بعد از سومین بار قرار دادن پا در آب داغ، در لگن آب سرد تعدادی یخ و هم اینکه مقداری آب لیموترش ریخته و پاهاتون رو در داخل این محلول بذارین. در آخر، مقداری الکل به پاهاتون مالیده و در برابر هوا نگه دارین تا خشک شن.

 

توجه: افراد دیابتی و کسائی که گردش خون در بدن اونا خوب انجام نمی گیره، از این روش استفاده نکنن.

 

6- مراقب غذا خوردن خود باشین.

بوی عرق بدن شما تحت تاثیر غذاهای مصرفی شما هستش پس از غذاهای پر ادویه و تند کمتر استفاده کنین.

 

7- خونسرد باشین.

استرس، تعریق رو زیاد می کنه. در نتیجه به افزایش فعالیت باکتریا و ایجاد بوی بد عرق در بدن شما میرسه. بوی بد پا هم از این مستثنی نیس.

بخش سلامت تبیان

روزنامه شرق – الهام اسمعیلی

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا