مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

7 راه مقابله با اشعه‌های مضر کامپیوتر

7 راه مقابله با اشعه های مضر کامپیوتر

کامپیوتر از خود اشعه های مضری رو منتشر می کنه که بر سلامتی افراد اثرات بدی رو بر جای میذاره. ضررهای قرار گرفتن در برابر اشعه های کامپیوتر، مانند قرار گرفتن در برابر دود سیگار هستش.

 

امروزه خیلی از افراد در سراسر جهان وجود دارن که بدون به کار گیری کامپیوتر نمی تونن زندگی خود رو بگذرونن، چون از راه کامپیوتر کار می کنن و شغل اونا وابسته به کامپیوتره.

کودکان هم از کامپیوتر واسه سرگرمی و بازی استفاده می کنن.

 

اما همه استفاده کنندگان از کامپیوتر با ضررهای این وسیله مدرن آشنایی دارن؟

 

کامپیوتر از خود اشعه های مضری رو منتشر می کنه که بر سلامتی افراد اثرات بدی رو بر جای میذاره. ضررهای قرار گرفتن در برابر اشعه های کامپیوتر، مانند قرار گرفتن در برابر دود سیگاره. همونجوریکه یه فرد بر خلاف اینکه سیگار نمی کشه، اما در برابر دود سیگار آسیب می بینه، فردی هم که در برابر تابش اشعه های کامپیوتر قرار میگیره دچار آسیب می شه.

زندگی امروزی طوریه که نمیشه از کامپیوتر استفاده نکرد، پس باید به دنبال روشی واسه کاهش اثرات مضر اشعه های به وجود اومده به وسیله کامپیوتر بود

7 روش زیر به شما کمک می کنه که با این خطرات مقابله کنین:

1- رژیم غذایی مناسب: واسه پیشگیری و کاهش اثرات اشعه کامپیوتر باید روش زندگی خود رو تغییر بدیم. افراد می تونن با مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین A وC  با این مشکل مقابله کنن.

 

ویتامین C در سبزیجات و میوه های تازه و بیشتر در مرکبات (پرتقال، گریپ فروت، شکلای جور واجور لیمو و نارنگی)، کیوی، شکلای جور واجور توت، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، هندوانه، طالبی، توت فرنگی، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز مثل کلم بروکلی هست.

 

منابع غنی از ویتامین A عبارتند از: سیب زمینی شیرین، هویج، کدو حلوایی، طالبی، زردآلو، کلم بروکلی، گریپ فروت، اسفناج  و بقیه سبزیجات سبز تیره و برگی شکل، جگر، شیر، زرده تخم مرغ، پنیر چدار، هلو و ماهی.

 

2- به کار گیری کولر و دستگاه تهویه: خیلی از تحقیقات نشون میده صفحه نمایش کامپیوتر، شکلای جور واجور خاصی از مواد سرطان زا رو منتشر می کنه که واسه سلامتی آدم بسیار مضرند. پس یه راه به درد بخور واسه مقابله با این مشکل، قرار دادن کامپیوتر در نزدیکی کولر و یا دستگاه تهویه هوا هستش که این مواد سرطان زا رو از استفاده کنندگان کامپیوتر دور کنه.

 

3- رعایت فاصله ایمن با صفحه کامپیوتر: از اونجا که اشعه کامپیوتر در همه جهات پخش می شه، نوع قرار گرفتن کامپیوتر می تونه کاهش تابش از اونو به دنبال داشته باشه .

فاصله چشم شما تا کامپیوتر باید دست کم 80 سانتیمتر باشه تا کمتر آسیب ببینه.

با در نظر گرفتن این نکته که قسمت پشت کامپیوتر هم اشعه های زیادی رو تولید می کنه، کامپیوتر خود رو طوری بذارین که قسمت پشت اون مشرف به مکانی نباشه که افراد دیگه رفت وآمد می کنن.

 

4- تعویض کامپیوتر قدیمی: در نظر داشته باشین که کامپیوترای قدیمی خیلی بیشتر از کامپیوترای جدید، اشعه پخش میکنن. پس هنگام کار با مدلای قدیمی، بیشتر مراقب سلامتی خود باشین.

 

5- قرار دادن صفحات مخصوص روی صفحه نمایش کامپیوتر: گذاشتن صفحات مخصوص که اثر تابش های کامپیوتر رو کمتر می کنه، می تونه راه حل مناسبی باشه. به کار گیری این صفحات مخصوص در کامپیوترای قدیمی چندین سال پیش عادی بود.

کارشناسان به کار گیری صفحه نمایشای LCD رو پیشنهاد می کنن و مدلای قدیمی رو آسیب زا می دونن

6- مراقب پوست خود باشین: اشعه های پخش شده از کامپیوتر می تونه بر پوست شما اثر گذاشته و آسیب زا باشه. پس پیشنهاد می شه که هنگام به کار گیری اون کرم ضدآفتاب بزنین.

 

 یادتون باشه که بعد از به کار گیری کامپیوتر، صورت و دستای خود رو بشورید تا اگه هر گونه ذرات الکترومغناطیسی به سطح خارجی پوست شما وصل شدن، از بین برن.

 

7- به کار گیری بعضی گیاهان که جاذب اشعه های مضر پخش شده از کامپیوتر هستن: استفاده کنندگان از کامپیوتر باید این نکته رو در نظر بگیرن که پس از به کار گیری گامای قبلی می تونن در نزدیکی کامپیوتر خود از گیاهان جاذب تابشای پخش شده از کامپیوتر استفاده کنن، مانند گیاه کاکتوس.

 

 

پیشنهادای مهم

– هنگام به کار گیری کامپیوتر به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که جسم فلزی در نزدیکی شما وجود نداشته باشه، چون  اشیای فلزی می تونن تابشای الکترومغناطیسی پخش شده از کامپیوتر ر ا مشخص کنن و به سلامتی شما ضرر جدی برسانند.

 

– کارشناسان به کار گیری صفحه نمایشای LCD  رو پیشنهاد می کنن و مدلای قدیمی رو آسیب زا می دونن.

استفاده کنندگان از کامپیوتر باید بدونن که حتی امکان فاصله ایمن خود رو با دستگاه رعایت کنن. فاصله چشم شما تا کامپیوتر باید دست کم 80 سانتیمتر باشه

– خیلی از محققان قرار گرفتن دراز مدت و پشت سرهم رو در مقابل کامپیوتر بسیار مضر می دونن. استفاده دراز مدت علاوه بر تاثیر بر سلامت جسمی، سلامت روحی و  روانی افراد رو هم تحت تاثیر قرار میده و اونا رو از ایجاد رابطه اجتماعی با افراد واقعی دور می کنه و به سمت تنهایی و زندگی فرد محور می بره.

 

– استفاده دراز مدت از لپ تاپ در مردان منتهی به نازایی اونا می شه، چون گرما و اشعه به وجود اومده به وسیله اون می تونن بر کیفیت و کمیت تولید اسپرما اثرات منفی بزاره.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا