مهر ۴, ۱۳۹۹

7 راه ورود باکتری های مضر به دهان

: یه بدن سالم، بدنی نیس که میکروب نداشته باشه. در روده ما باکتریای مفیدی وجود دارن که به گوارش غذاها کمک می کنن. اما مشکل اصلی وقتی ایجاد می شه که میکروبای مضر وارد دهن مون شن. این میکروبا می تونن از راه دهن وارد خون شن، به سلولا و پروتئینا بچسبند و موجب مشکلاتی واسه اندامای جور واجور بدن شن. این مطلب رو بخونین تا بدونین باکتریای دهانی چیجوری پرورش پیدا می کنن.

: 7 راه ورود باکتریای مضر به دهن

خوردن موادغذایی شیرین و مسواک نزدن

دوری از شیرینی جات کار سختیه، مخصوصا واسه اونایی که عاشق شیرینی هستن. اما کمی دوری می تونه مانع افزایش میلیونا باکتری در دهن تون شه.

باکتریا از قندها به عنوان یه جور انرژی واسه ایجاد جرم و تسریع پوسیدگی دندون استفاده می کنن که باعث بدبو شدن دهن هم می شه. خوراکیای نشاسته دار و شیرین و مخصوصا هر غذایی که لای دندانا گیر کنه، می تونه رشد باکتریای دهانی رو تسریع کنه.

نشستن دستا قبل از خوردن غذا

میکروبا می تونن موقع تماس دستا با سطوح آلوده به اونا منتقل شن، چه در تماس با افراد و چه در تماس با اشیا. اگه با دستای نشسته غذا بخورین، ممکنه باکتریای مضر رو از دست هاتون به دهن تون وارد کنین.

بیماریای میکروبی می تونن از راه ناخنا به دهن منتقل شن، مخصوصا اگه عادت دارین ناخنای تون رو بجوید

شستن دستا با آب و صابون می تونه میکروبای مخفی در دستای تون رو نابود کنه.

هم اینکه خطر دچار شدن به بیماریای مسری عادی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا و بیماریای ویروسی رو کم می کنه.

جویدن ناخن

جویدن ناخن، یه عادت شایع در هر سن و سالیه. اما می دونستین که انگشتا و ناخن هاتون دو تا از میکروبی ترین نواحی بدن تون هستن؟ انگشتامون تقریبا در هر کاری که انجام می دیم دخالت دارن، از ردوبدل کردن پول گرفته تا لمس دستگیره در و نگه داشتن خوراکیا. پس ناخنا، دو برابر آلوده تر از انگشتا هستن.

بیماریای با اصل میکروبی می تونن از راه ناخنا به دهن تون منتقل شن، مخصوصا اگه عادت دارین ناخنای تون رو بجوید. واسه پیشگیری از این اتفاق، به شستن تکراری دستا و تمیز کردن ناخنای تون عادت کنین.

کشیدن سیگار

سیگار نه فقط موجب دچار شدن به سرطان ریه و طیف بزرگی از مشکلات تنفسی می شه، بلکه واسه سلامت دهن تون هم مضره. سیگار شامل نیکوتین و دوده که باعث زردی دندانا و ساییدگی لثه ها می شه.

سیگار کمک می کنه تا محیط و شرایطی مطلوب واسه باکتریا جفت و جور شه تا در دندانا و روی خط لثه رشد کنن. سیگار می تونه منتهی به سرطان دهن شه، سرطانی که استخوانای آرواره و بافتای دهانی رو تخریب می کنه و موجب از دست دادن دندانا در جوونی می شه.

از راه بزاق دهن

باکتریا می تونن از راه بزاق هم به دهن منتقل شن؛ بواسطه رژ لب، مسواک و یا حتی بوسیدن! اگه همسرتون میکروبی در دهن داشته باشه، می تونه از راه بوسیدن اونو به شمام منتقل کنه.

پدر و مادرهایی که زیاد بچه هاشون رو می بوسند، می تونن باکتریای دهانشون رو به فرزندان شون منتقل کنن. دندانپزشکا همیشه پیشنهاد می کنن والدین از اینجور رفتارهایی دوری کنن، چون سیستم ایمنی کودکان ضعیف تر از بزرگسالانه.

تمیز نبودن ظروف غذا

لکه های به جا مونده از غذا روی ظروف شسته شده، نه فقط بیریخت و به دور از فرهنگه، بلکه می تونه زمینه ای واسه دچار شدن به بیماریای باکتریایی باشه که به غذا و بعد دهن تون منتقل می شن.

تحقیقات نشون میده ظروف و وسایل کثیف آشپزخانه، توانایی انتقال باکتریای سالمونلا و ایکولای رو دارن. پس واسه اینکه این باکتریا ساکن آشپزخانه و دهن تون نشن، ظروف و وسیله آشپزخانه رو کامل و با دقت با مایع ظرفشویی بشورید.

تمیز نکردن یخچال و فریزر

باکتریا عالی می تونن مخفی شن، چون شما نمی تونین اونا رو ببینین و بو بکشین و در جاهایی رشد می کنن که کمترین احتمال رو می دید. می گن که باکتریا می تونن در سرما هم زنده بمونن، پس نگهداری غذا در یخچال حتما به این معنی نیس که غذای شما از باکتریا محفوظ می مونه. واسه داشتن آشپزخانه ای بدون میکروب و باکتری، باید یخچال و وسایل برقی آشپزخانه رو هم هر چند مدت یه بار تمیز کنین.

منبع :تبیان

منبع :