مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

7 روش برای جلوگیری از درد سیاتیک

: 7 روش واسه جلوگیری از درد سیاتیک

: چیجوری جلوی درد سیاتیک رو بگیریم ؟

دردی تیر کشنده و آزاردهنده مهمون نواحی پایین و پشت بدن تون شده که راهی از نشیمنگاه تا روی ساق پا، زانو، لگن و ران رو شامل میشه و پشت زانو و بعضی مواقع پشت ساق و مچ اون پا هم احساس می شه .

به گزارش تالاب مثل همیشه این دردهای سیاتیکی از ملایم شروع می شه و کم کم به دردهای طولانی تر و سخت تر تبدیل می شه. حتی ممکنه این نوع دردهای شایع در پا و ساق با احساس بی حسی و سوزش و هم ضعف یا افت حرکتی همراه باشه که در اینجور مواردی باید مورد توجه دکتری قرار بگیره. باحال اون که مردان بدلیل داشتن فعالیتای فیزیکی و بدنی زیاد بیشتر از زنان هم گرفتار به دردهای سیاتیکی می شن.

اگه در بین خوندن این مطالب فهمیدین اینجور دردهایی رو هر چند بطور ناچیز در پاها و پشت خود احساس می کنین حتماً مطلب ما رو بخونین؛ چون که بیشتر دردهای سیاتیکی بدون نیاز به جراحی با خود مراقبتی و حرکات درست روزمره زندگی قابل پیشگیری و حتی درمان هستن.

بیرون زدگی دیسک کمر یا بلند کردن اجسام سنگین، چرخش یهویی در ناحیه کمر منتهی به بروز دردهای سیاتیکی کمر می شن. از طرف دیگه، نشستن طولانی روی صندلی ناجور، تنگی کانال کمر در سالمندی، آرتروز ستون فقرات وعدم مراقبت در وضعیت درست نشستن و بلند شدن هم می تونه به دردهای سیاتیکی منجر شه.

به گزارش تالاب به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین کلی ترین دلیل درد و داغ شدن کف پا و کمر، نشستنه و این به خاطر فشاریه که وزن بدن به دیسک وارد می کنه و فعالیتایی مانند خم شدن و تابیدن، درد در ناحیه پایین کمر رو شدیدتر می کنه درحالی که دراز کشیدن باعث آرامش درد می شه. بهمین دلیل، دویدن وراه رفتن واسه شخصی که اینجور وضعیتی داره بهتراز نشستن یا ایستادنای طولانی مدته.

دردای سیاتیکی فرق داره

دردهای سیاتیکی از کمر شروع و به پاها انتشار پیدا میکنه و با درد، گز گز و خواب رفتگی، درد و ضعف عضلات و ساق پا همراه بوده و از درد کمر معمولی فرق داره . دردهای بد سیاتیکی کمر و پا به صورت یهویی اتفاق میفته و مثل همیشه بعد از چند روز و چند هفته درمون پیدا میکنه. البته این مشکلات با علائم درد کف پا هم فرق داره. دردهای سیاتیکی کمر اگه بطور طولانی ادامه یابد ضعف عضلات کمر رو هم بوجود میاره .

شایع ترین دلیل درد سیاتیک در سنین جوونی و میانسالی، فشارهای یهویی و وضعیتای ناجور کار کردن و فعالیتای روزمره زندگیه که به بیرون زدگی دیسک کمر منجر میشه. این بیرون زدگی دیسک کمر، حالت نرم و تازه داره که به عصب فشار می آورد و درد بوجود میاره.

در سنین بالا و بزرگسالی هم تنگی کانال کمر یا آرتروز ستون فقرات هم اینکه آرتروز سوراخ بین مهرهای کمره که باعث تنگی فضا و تحت فشار قرار گرفتن عصب و درنتیجه درد می شه.

دردهای سیاتیکی از ملایم شروع می شه و به دردهای طولانی تر و سخت تر تبدیل میشه

چه موقع به درد سیاتیکی شک کنین ؟

درد عصب سیاتیک از یکی به یکی دیگه فرق داره و به شرایطی که باعث وقوع اون شده وابسته. دراین موارد به دردهای سیاتیکی شک و به دکتر مراجعه کنین.

اگه بعد از یه آسیب یا تصادف شدید، احساس درد در ناحیه کمر و پاها دارین.

درد یهویی و شدیدی رو در پایین کمر یا پای خود احساس می کنین که این درد با بی حسی یا ضعف عضلانی در همون پا همراه س.

قادر به بازرسی مثانه و روده های خود نیستین.

درمون درد سیاتیک، آب درمانی تا اصلاح سبک زندگی

مطمئنا در ایستگاه اول درمان دردهای سیاتیکی استراحت، مصرف داروی مناسب، به کار گیری روشای طب فیزیکی و تزریق درون عضلات واسه رفع دردهای سیاتیکی بسیار کمک کننده س . اما اگه درد سیاتیکی شدید بوده یا مریض دچار بیرون زدگی دیسک کمر یا ضعف عضلات کمری شده باشه یا نظارت ادرار و مدفوع رو از دست داده باید تحت جراحی قرار گیرد .

مهم ترین عامل واسه پیشگیری از دردهای سیاتیکی، تقویت عضلات شکم و کمر از راه ورزش، اصلاح الگوی نشستن و قرار گرفتن بدن در موقعیتای جور واجور و دوری از بلند کردن اجسام سنگین و واردآوردن فشار زیاد به کمره.راه رفتن در استخر و آب درمانی از روشای پیشگیری از دردهای کمری و سیاتیکی حساب میشه ولی اصلی ترین راه درمان به حساب نمیاد. یادتون باشه هنگام حمله های زیاد سیاتیک عصبی نباید ورزش کرد، اما در مرحله طولانی ماساژ و تمرینای ورزشی کمک کننده س.

ورزشای کاهنده درد سیاتیکی

روشای مختلفی در روند درمان بیماران گرفتار به دردهای سیاتیکی میتونه موثر واقع شه؛ مثل دارو درمانی، فیزیوتواپی، ورزش، استخر و آب درمانی که واسه کاهش درد بیماران گرفتار بسیار موثره.

مطمئنا بیماران در مرحله زیاد باید استراحت کنن، ولی بعد از چند روز استراحت و کاهش دردهای شدید، ورزشای تقویت عضلات کمر، ران، پا و ساق و ورزشای رفع انحراف کمر در کاهش درد بیماران بسیار موثره . نگفته نمونه پیاده روی ملایم در سطح صاف و حرکت در آب در کاهش دردهای سیاتیکی بسیار موثره .

کاهش درد سیاتیک در هفت حرکت

حرکت اول

در وضعیت خوابیده به پشت قرار بگیرین و با کمک دستا، پاها رو به بدن نزدیک و یه کشش مناسب رو در عضلات بازکننده ستون فقرات کمری بسازین. تمرین رو سه مرتبه و هر مرتبه ده ثانیه حفظ کنین.

حرکت دوم

به صورت طاقباز دراز بکشین و پای راست رو داخل سینه بیارین و با دو دست پشت ران «پایینتر از زانو» رو بگیرین و ده ثانیه مکث کنین. بعد تمرین رابا پای دیگه تکرار کنین. تمرین رو واسه هر پا سه مرتبه انجام بدین.

حرکت سوم

بشینین و یه پا رو از روی پای دیگه عبور بدین. زانو رو به سمت شونِه مخالف بکشین و کمی بالاتنه رو به همون جهت بچرخونین. بعد واسه سمت دیگه بدن هم این تمرین رو تکرار کنین. تمرین رو چهار مرتبه و هر مرتبه 15 ثانیه حفظ کنین.

حرکت چهارم

در وضعیت خوابیده به پشت یه چرخش خلفی در لگن ایجاد و تلاش کنین تا کمرتون رو به زمین بچسبونین. تمرین رو دو تا شش مرتبه در روز انجام بدین و هر مرتبه شش تا 10 ثانیه دراین وضعیت بمونین.

حرکت پنجم

با زانوهای خمیده به پشت بخوابین و یه پا رابا زانوی خمیده بالا بیارین و نگه دارین. تمرین رابا پای دیگه هم تکرار کنین. تمرین رو پنج نوبت و هر نوبت ده مرتبه انجام بدین.

حرکت ششم

به صورت طاقباز بخوابین. دستا رو روی سینه بذارین. زانوها رو 45 درجه خم و به آرومی سر و شونه ها رو از زمین جدا کنین. هشت ثانیه دراین وضعیت بمونین.

حرکت هفتم

مشابه تصویر بخوابین و زانوها رو 45درجه خم کنین. به آرومی کف پاها رو حدود پنج سانتی متر از زمین جدا و وضعیت رو به مدت شش ثانیه حفظ کنین. تمرین رو سه مرتبه تکرار کنین.

.

منبع : talab.org