مرداد ۲۰, ۱۳۹۹

7 روش برای دور کردن سموم از پوست

آکایران :پوست کدر، قرمز با منافذ بسته شده و چیزای دیگه ای به جز اینا باعث دلخوری همه می شه. در واقع هممون در آرزوی پوستی تمیز و صاف و خوش آب و رنگ هستیم. اما علائم گفته شده می تونه نشون دهنده تجمع توکسینا و یا همون سموم در بدن باشه که اثرات اون روی پوست بروز می کنه. در این مطلب چند پیشنهاد ساده و خوب واسه پاکسازی و سم زدایی از پوست داریم. لطفا با ما همراه باشین.

روزانه 10 لیوان آب
اگه نمی خواین به این زودیا دچار سلولیت شید و یا اینکه از جوش و چین و چروک و چیزای دیگه ای به جز اینا ناراضی هستین، آب رو دریابید. آب به بدن کمک می کنه تا توکسینا یا همون سموم رو دفع کنه و اینطوری پوستی تمیز و صاف یادتون می شه.

بنا : پیشنهاد می کنیم روزانه بین 8 تا 10 لیوان آب بخورین. این اندازه علاوه بر تامین آب بدن باعث می شه که پوست شما خاصیت ارتجاعی و نرمی و لطافت خود رو حفظ کنه. این کار مانع از تجمع توکسینا در اپیدرم می شه.
به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که واسه حفظ آب داخلی پوست، حتما از کرم مرطوب کننده استفاده کنین.

 

برس نرم بدن واسه بهتر دفع شدن توکسینا
کشیدن برس بدن به صورت خشک، یکی از تکنیکای ژاپنی واسه دفع توکسینای پوسته. وقتی که شما این برسا رو روی پوست می کشید، جریان خون تحریک می شه و بافتا بهتر تغذیه می شه. علاوه بر این اکسیژن رسانی به بافتا با سرعت بیشتری انجام شده و منافذ پوست بازتر می شه. در نتیجه سموم بهتر دفع می شن.

واسه این کار بهتره هر روز صبح قبل از دوش گرفتن، با یه برس بدن خیلی نرم بازوها، پوستا و روی شکمتون رو با حرکات زمونه ای برس بکشین. بعد بدن تون رو بدون به کار گیری صابون بشورید.

واسه صورت هم می تونین از این برسا استفاده کنین، به شرطی که کرکای بسیار نرمی داشته باشن.

 

بخور واسه آسون کردن باز شدن منافذ پوست
واسه سم زدایی از بدن و پوست بخور بدین. گرمای مرطوب باعث افزایش تعریق از منافذ پوست شده و به دفع هر چی بیشتر سموم کمک می کنه.

معمولا سموم در منافذ پوست تجمع کرده و باعث بسته شدن اونا می شن. وقتی که منافذ پوست باز و تمیز می شه، هر نوع عصاره گیاهی یا ماسکی بهتر جذب لایه های داخلی پوست می شه.

این عصاره های روغنی هم به دلیل دارا بودن خواص تمیزکنندگی باعث تقویت بافتهای پوست و دفع مازاد سبوم اون می شن.

واسه این کار بهتره پوست رو تمیز کنین. 720 میلی لیتر آب معدنی رو بجوشونین. وقتی که آب جوشید، زیر شعله رو خاموش کرده و یه قاشق چایخوری مریم گلی، یه قاشق چایخوری رزماری، یه قاشق چایخوری بابونه و یه قاشق چایخوری نعنا فلفلی به اون اضافه کنین.

اجازه بدین این گیاهان به مدت 5 دقیقه دم بکشن. بعد صورت خود رو در فاصله 25 سانتی متری از ظرف بگیرین و با چشمانی بسته بخور بدین. این کار رو ده دقیقه ادامه بدین.

در آخر هم صورتتون رو با آب خنک بشورید و با یه هوله نرم و تمیز و به صورت ضربه ای خشک کنین (یعنی هوله رو بذارین و وردارین و روی پوستتون نکشید).

واسه تمیز کردن منافذ پوستی می تونین از ماسک خاک رس واسه صورت استفاده کنین

ماهی و آجیل بخورین تا کبدتون سم زدایی شه
ظاهر پوست به عوامل خارجی مانند آلودگی هوا و چیزای دیگه ای به جز اینا و هم اینکه شرایط داخلی بدن بستگی داره. تغذیه ناسالم باعث آسیب ارگانای داخلی حیاتی مانند کبد و روده ها می شه.

حتما میدونید که این اعضا وظیفه دفع سموم بدن رو رو دوش دارن و هر گونه اختلالی در کارکرد اونا باعث تجمع سموم در بدن می شه. در نتیجه پوست هم تاثیر پذیرفته و ظاهر اون نازیبا می شه.

واسه تمیزی کبد از موادغذایی شامل چربیای اشباع نشده پلی و امگا3ا مانند ماهیای چرب، روغن کلزا و مغزها استفاده کنین.

بیشتر میوه ها و سبزیجات هم شامل آنتی اکسیدان هایی هستن که با توکسینا و سموم بدن مقابله می کنن.

علاوه بر این لازمه که از مصرف زیاد لبنیات پرچرب، گوشتای قرمز پرچرب، نوشیدنیای شیرین و مواد غذایی صنعتی دوری کنین.

 

ماساژ پوست با روغن زیتون
اگه رنگ پوستتون کدر شده و نرمی و لطافت خود رو از دست داده، باید به دنبال عوامل اون بگردین. معمولا این مشکل به دلیل تغذیه نادرست، مصرف الکل یا سیگار و نبود رطوبت بخشی به پوست اتفاق می افته. البته جای نگرانی نیس.

روغن زیتون نرم کننده فوق العاده ایه. این روغن به دلیل دارا بودن تاثیر مرطوب کنندگی باعث زنده کردن سلولای پوستی می شه.

در اول لازمه که پوست خود رو تمیز کنین. مقداری روغن زیتون خالص رو روی نوک انگشتتون بمالید و بعد پوست صورتتون رو با حرکات زمونه ای و به آرومی ماساژ بدین تا روغن خوب جذب پوست شه.

 

سیگار رو ترک کنین
سیگار باعث بسته شدن منافذ پوست می شه. باید بدونین که پوست اولین سد در مقابل آلودگیای بیرونیه و نباید بار اضافی بر اون تحمیل کنین. بدیش اینه مصرف دخانیات باعث تحمیل نیکل، سرب و چیزای دیگه ای به جز اینا به پوست می شه.

باید بدونین که دود سیگار شامل بیشتر از پنج هزار ترکیب شیمیاییه که سیستم دفع سموم رو در کبد با مشکل مواجه کرده و به ریه ها آسیب جدی می زنه.

سموم انباشته حاصل از دود کردن سیگار در منافذ پوستی مونده و پوست رو خراب می کنن. اگه می خواین پوستتون لونه توکسینا یا سموم نباشه، هر چی زودتر سیگار رو ترک کنین.

 

ماسک خاک رس واسه تمیزی و سم زدایی از پوست
منافذ پوست محلی واسه ورود و خروج توکسینا هستن. توکسینا با تعریق از راه منافذ پوست از بدن دفع می شن و در عین حال به دلیل آلودگی هوا هم از این روش وارد پوست می شن.

وقتی که این منافذ بیشتر از اندازه باز یا بسته باشن، آلودگیا در اون موندگار شده و باعث بروز جوش، قرمزی پوست و حتی پلاکای قرمز ملتهب می شن.

واسه تمیزی منافذ پوستی می تونین به خاک رس اعتماد کنین. واسه این کار دو قاشق غذاخوری خاک رس و یه قاشق روغن زیتون رو مخلوط کنین. بعد یک تا دو قاشق آب هم به ترکیب اضافه کنین تا خمیری یکدست انجام بشه.

ماسک رو روی پوست صورت بذارین و ده دقیقه صبر کنین. در آخر صورتتون رو با آب ولرم شستشو بدین. اگه پوست چربی دارین، می تونین هفته ای دو بار از این ماسک استفاده کنین.

فاطمه مهدی پور
بخش سلامت تبیان

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • سموم تخریب کننده پوست رو بشناسین