تیر ۲۴, ۱۳۹۹

7 زنگ خطر در اوایل بارداری

  به نقل از مدآنلاین : خیلی از خانمای باردار، به خصوص خانمایی که اولین بارداری خود رو می گذرونن، سوالهای زیادی در مورد اینکه بارداری اونا طبیعی و بدون مشکله یا نه، دارن…

 به خاطر همین به محض پیش اومدن کوچیکترین مشکلی یا به بیمارستان و درمانگاه مراجعه می کنن یا با دکتر خود تماس می گیرن. این مطلب بیشتر واسه خانمای بارداریه که همیشه نگران تغییر حالتهایشون در این دوران هستن و هدف ما هم اینه که بگیم در 3 ماهه اول بارداری باید در چه وقتی حتما به بیمارستان مراجعه کرد یا با دکتر تماس گرفت.

خونریزی واژینال

معمولا خونریزی کم و قطره قطره در ماههای اول بارداری، طبیعیه و جای نگرانی نداره اما اگه خونریزی شدید باشه، طوری که دست کم 2 تا 3 دستمال کاغذی با اون به طور کامل آغشته شه، باید بدون این دست اون دست کردن به دکتر معالج خود مراجعه کنین. این نوع خونریزیا می تونن نشونه ای از سقط جنین یا وجود مشکلی در روند بارداری باشن. هرچه خون از دست رفته بدن روشنتر باشه باید اهمیت بیشتری به اون بدین. اگه خونریزی همراه با دردهای شدید زیر شکم (مانند دردهای قاعدگی) باشه امکان سقط جنین افزایش مییابد. در صورتی که خونریزی بدون درد شکمی داشته باشین، ممکنه مشکلی در روند بارداری شما پیش اومده باشه و دکتر بتونه با تجویز دارو یا حتی آمپول پروژسترون این مشکل رو برطرف کنه. در این صورت داشتن استراحت کافی و دوری از کارای سخت و سنگین واسه حفظ سلامت خود و جنینتون الزامیه. بعضی وقتا بارداریای خارج رحمی هم میتونن دلیل خونریزی در 3 ماهه اول بارداری باشن که دکتر میتونه از راه سونوگرافی اونو تشخیص بده و مبادرت به سقط جنین قانونی کنه.

تهوع و استفراغ بیشتر از اندازه

به نوشته سایت سلامت،داشتن کمی حالت تهوع و حتی استفراغ کردن در 3 ماهه اول بارداری، چیزی به طور کامل طبیعیه که واسه بعضی از خانمای باردار پیش میآید، اما اگه این تهوع و استفراغ به حد آزاردهندهای برسن و بدن شما رو در برابر کم آبی بذارن، خطرناک میشن. یعنی اگه در صورت تکرر استفراغای روزانه دچار سرگیجه، کاهش وزن یا خشکی دهن بشوید، باید بدونین که تعادل آب و الکترولیتهای بدنتون به هم ریخته و باید هرچه سریعتر به اولین درمانگاه محل یا دکتر معالج خود مراجعه کنین. در این صورت ممکنه تزریق سرم همراه آمپول ویتامین B6 واسهتون تجویز شه. مصرف آب، آبمیوه و دوغ فراوون در اینگونه مواقع واسه یه خانوم باردار اجباری میشه.

تب بالا

درجه گرما بدن یه خانوم باردار نباید بیشتر از 38 درجه سانتیگراد یا 101 درجه فارنهایت  باشه. تب بالا می تونه نشون دهنده وجود یه جور عفونت در بدن باشه. با این حساب اگه در طول بارداری احساس کردین بدنتون بیشتر از اندازه داغه، امکان داره به یه مریضی عفونی گرفتار شده باشین و پشت گوش انداختن این موضوع یا درمانای خودسرانه باعث آسیب رسیدن به جنینتون می شه. اگه تب بالا با دردهای مفصلی و التهاب بدن هم همراه باشه، امکان مبتلابودن به مریضیهای عفونی و نیاز به درمان فوری افزایش مییابد. به خاطر همین اگه در 3 ماهه اول بارداری دچار تب یا علایمی مثل آنفلوانزا شدید حتما با دکتر خود در این باره مشورت کنین و مصرف آب و مایعات فراوون رو هم یادتون نره.

ترشح بیشتر از اندازه و خارش واژینال

ترشح واژینال چیزی به طور کامل طبیعی در تموم خانومهاست، اما اگه این ترشحات در 3 ماهه اول بارداری بیشتر از اندازه و سفید، پنیریشکل و همراه با خارش باشن، ممکنه نشونهای از عفونتهای واژینال درمان پذیر (که قابل درمان هستن) یا مریضیهای مقاربتی باشن که اصلا نباید در طول دوران بارداری ندیده گرفته شن. چون عفونت واژینال میتونه باعث آسیب دیدن جنین شه. در صورت روبرو شدن شدن با اینجور مشکلی حتما بدون این دست اون دست کردن دکتر خود رو در جریان بذارین و رعایت بهداشت ناحیه و پوشیدن لباسهای زیر خشک، تمیز و نخی رو هم یادتون نره. بهتره تا بهبود کامل هم از داشتن رابطه زناشویی دوری کنین.

درد یا سوزش هنگام ادرار

بعضی وقتا بعضی از خانمای باردار از درد یا سوزش هنگام ادرار شکایت می کنن، اما بدیش اینه این موضوع رو خیلی جدی نمیگیرند. درد و سوزش ادرار می تونه به دلیل عفونت مثانه یا مجرای ادراری باشه. درمان نکردن عفونت مثانه یا مجاری ادراری در دوران بارداری میتونه دچار شدن به مریضیهای جدی و مختلفی مانند عفونت، دردهای زایمون قبل از موعد یا زایمون زودرس رو واسه یه خانوم باردار به دنبال داشته باشه. بعضی وقتا عفونت مثانه یا مجرای ادراری به دلیل شستشوی ناحیه با آبهای آلوده در مسافرت ایجاد میشه. به خاطر همین به خانمای باردار پیشنهاد می شه اگه در طول سفر از سلامت آبی که قراره خودشون رو با اون بشورن، اطمینان ندارن از دستمالهای مرطوب بهداشتی یا آب سالم و مطمئن واسه این کار کمک بگیرن تا به دردسر نیفتند. حفظ بهداشت این ناحیه در طول دوران درمان هم لازمه.

پادرد و سردرد شدید

دردهای ماهیچه ای یا گرفتگی و درد ساق پا در تموم خانمای باردار اتفاق نمی افته اما از اونجا که احتمال لخته شدن یا بالا رفتن غلظت خون در دوران بارداری زیاد می شه پس روبرو شدن شدن با اینجور دردهایی هم در 3 ماهه اول بارداری دور از انتظار نیس. لخته شدن خون در قسمتهای تحتانی بدن به خصوص پاها میتونه منتهی به احساس درد در ناحیه ساق پا شه و این لخته شدن یا بالارفتن غلظت خون در مغز هم میتونه سردردهای شدیدی رو واسه یه خانوم باردار به دنبال داشته باشه. با این حساب اگه سابقه غلظت یا لخته شدن خون دارین یا اگه از سردرد و پادرد شدیدی در دوران بارداری رنج میبرید، باید هرچه سریعتر دکتر خود رو در جریان بذارین تا داروهای لازم واسه درمان این مشکل شما تجویز شه.

دچار شدن به مریضیهای طولانی

 

بعضی از خانوما قبل از باردارشدن به مریضیهای مزمنی مانند تیروئید، دیابت، فشارخون بالا، آسم یا لوپوس گرفتار هستن و باید حتما دکتر خود رو در جریان این مریضیها بذارن و حواسشون هم به هرگونه تغییر حالتی در دوران بارداری به دلیل دچار شدن به این مریضیها باشه. اگه شما گرفتار به فشارخون بالا یا دیابت باشین و مریضی خود رو در دوران بارداری خوب کنترل نکنین، ممکنه به طور ناخواسته تاثیری منفی بر سلامت جنینتون بذارین و حتی دچار زایمانی زودرس یا پردردسر شید. ضمن اینکه دچار شدن به کمکاری یا پرکاری شدید تیروئید هم می تونه خطری جدی واسه مادر و جنین به دنبال باشه. با این حساب به تموم مادران بارداری که از دچار شدن به مریضیهای طولانی نامبرده رنج میبرند، پیشنهاد می شه که از اولین روز بارداری با مشورت دکتر معالج خود مبادرت به مصرف داروهای جور واجور در زمان مناسب کنن تا مشکلی واسه خود و جنینشون پیش نیاد