7 سئوال درباره نوزادتان در هفته اول

  • by

7 سئوال درباره نوزادتون در هفته اول

کودک شما در اول مدت زیادی می خوابد، شاید حدود شونزده ساعت در مدت یه شبونه روز. بدیش اینه مدت این به خواب رفتنا یک تا دو ساعته س. اما خبر خوبمون واسه شما اینه که حدود شش ماهگی، خیلی از نوزادان شش ساعت در شبونه روز می خوابن.

مراقبت از یه نوزاد تازه متولد شده، واقعا کار سخت و پر استرس و البته شیرینیه. این نوزاد نه ماه در محیطی غیر از دنیای ما زندگی کرده و حالا روزای اولیه که هوای ما رو تنفس می کنه. در بیشتر موارد این مادربزرگا هستن که به کمک مادران جوون میان و چگونگی مراقبت از نوزاد رو به اون یاد میدن.

 

 

در ادامه مطلب، با بعضی سئوالات عادی مادران در مورد چگونگی مراقبت از نوزاد خود در هفته اول آشنا میشیم.

 

1- چیجوری میتونم به نوزادم کمک کنم؟

همراهی همیشگی مادر و نوزاد یکی از لذت بخش ترین تجربه های مادر شدنه. اما اینم آغوشی فورا بعد از تولد نیس. نه فقط مادر به یه مدت آرامش بعد از زایمون احتیاج داره، بلکه کودک هم واسه یه مدت از مادر جدا می شه تا کارایی مانند آزمایشا، شستشو و … روی اون انجام شه.

 

اما می دونستین علم جدید این کار رو تهاجمی دونسته و با اون موافق نیس؟  بهترین اقدامات بعد از تولد کودک به ترتیب زیر هستن:

از قرار دادن اجسامی مانند بالش و عروسک در دور و بر کودک خوابیده جدا دوری کنین. این کار یکی از خطرناک ترین کارائیه که می تونه منتهی به مرگ یهویی اون شه

– نوزاد و مادر باید یه مدت تماس پوستی داشته باشن. مادر و نوزاد باید واسه یه مدت بعد از زایمون با هم تماس پوستی داشته باشن. این تماس می تونه در بین شیردهی و یا نوازش کردن کودک به وسیله مادر باشه.

 

– با نوزاد صحبت کنین. واسه چند دقیقه با نوزاد خود صحبت کنین، مانند صحبتایی که در زمان بارداری با اون داشتین. نوزادتون صدای شما رو می شناسه و با شنیدن دوباره اون، احساس آرامش می کنه.

 

– به چشمای کودکتون نگاه کنین و لبخند بزنین. نوزاد بعد از تولدش فقط واسه چند دقیقه چشم هاش رو باز می کنه. اون در این چند دقیقه دنیا رو روشن نمی بینه. بهتره اولین تصویر بعد از به دنیا آمدنش، چهره مادر همراه با لبخند باشه.

 

2- نوزاد من باید چقدر بخوابه؟

همونطور که گفتیم کودک شما در اول مدت زیادی می خوابد، شاید حدود شونزده ساعت در مدت یه شبونه روز. بدیش اینه مدت این به خواب رفتنا یک تا دو ساعته س. اما خبر خوبمون واسه شما اینه که حدود شش ماهگی، خیلی از نوزادان شش ساعت در شبونه روز می خوابن.

 

اما رعایت این پیشنهادا به نوزاد شما کمک می کنه تا خواب بهتری داشته باشه:

 

– وقتی که کودک از خواب بیدار می شه، بعد از خوابیدن دوباره چند دقیقه صبر کنین تا آروم بگیره و به مرحله عمیق خواب وارد شه.

 

– موقع شیردهی یا مراقبت از کودک آروم باشین و تلاش کنین از خواب بیدار نشه.

 

– واسه راحتی بیشتر در شب، تلاش کنین در طول روز کودک رو بیشتر بیدار نگه دارین. طبیعتا در این صورت خواب بیشتری در طول شب داره.

 

3- نوزاد من چند وقت یه بار باید شیر بخوره و از کجا فهمیده باشم خوب تغذیه شده؟

نوزاد شما باید هر دو تا سه ساعت یه بار تغذیه شه. شما می تونین متوجه سیر شدن کودکتون شید وقتی که:

 

– شیر خوردن اون 10 تا 15 دقیقه طول بکشه و یا حدود 60 تا سی سی شیر خشک مصرف کنه.

 

– در طول 24 ساعت، شش تا هشت مرتبه ادرار داشته باشه و دو مرتبه یا بیشتر مدفوع داشته باشه.

 

– بعد از کاهش کمی وزن در کودک در هفته اول، نوزاد در هفته دوم شروع  به  وزن گیری می کنه. پس در هفته اول نگران این کاهش وزن نباشین، اما اگه درزمان هفته دوم بازم کاهش وزن ادامه داشت، به یه متخصص کودک مراجعه کنین.

 

4- چند وقت یه بار باید نوزادم رو حموم کنم؟

حموم کردن نوزاد دو و یا آخر سه بار در هفته باشه. دفعات بیشتر حموم، پوست نوزاد رو خشک می کنه. بعد از هر مرتبه حموم، اونو تو یه هوله نرم و تمیز بپوشونین.

 

5- چیجوری مراقب ناف فرزندم باشم؟

– از یه استامپ بند ناف استفاده کنین و کنارهای ناف رو تمیز نگه دارین تا وقتی که ناف بیفته.

 

– از یه اسفنج حموم واسه حموم کردن کودک استفاده کنین. تلاش کنین این زخم ناف تا جای ممکن در آب نره.

 

– بسیار مراقب باشین تا بند ناف به ادرار یا مدفوع کودک آغشته نشه.

 

– اگه هنگام لمس شکم، کودکتون گریه می کنه این موضوع رو حتما به دکتر اطلاع بدین. ممکنه دچار عفونت باشه. قرمزی، ورم، بوی بد و ترشحات زرد رنگ از ناف می تونه از علائم عفونت باشه.

 

6- بعد از ختنه کردن چیجوری از کودکم مراقبت کنم؟

بعد از ختنه کردن، اندام تناسلی نوزاد پسر شما ممکنه واسه چند روز قرمز شه. این قرمزی باید طی یه هفته برطرف شه. اگه این وضعیت بدتر شد، موضوع رو حتما به دکتر اطلاع بدین.

 

– ناحیه تناسلی رو تمیز نگه دارین، مخصوصا بعد از ادرار و مدفوع کردن. فقط از آب استفاده کنین و یا در صورت ضرورت، ماده شستشویی که مناسب کودک و ملایم باشه.

 

– مقداری پماد یا روغن مخصوص کودک در ناحیه ختنه شده بمالید تا به پوشک کودک نچسبد و ایجاد زخم و ناراحتی نکنه.

 

7- چیجوری میتونم کودکم رو ایمن نگه دارم؟

واسه به کمترین حد ممکن رسوندن خطرات تهدید کننده زندگی نوزاد، مخصوصا سندرم مرگ یهویی نوزاد (SIDS)، همیشه نوزاد رو به پشت بخوابونین.  آکادمی نوزادان آمریکا پیشنهاد می کنه که:

 

– محل خواب کودک رو تمیز نگه دارین. تلاش کنین تو یه متری دور و بر اون اسباب بازی، شیشه شیر و یا هر جسم دیگری وجود نداشته باشه.

 

– در همون اتاقی بخوابین که نوزادتون خوابیده، اما نه تو یه تخت.

 

– به نوزادتون تا شش ماه به طور مطلق شیر مادر رو بدین.

 

– از قرار دادن اجسامی مانند بالش و عروسک در دور و بر کودک خوابیده جدا دوری کنین. این کار یکی از خطرناک ترین کارائیه که می تونه منتهی به سندرم مرگ یهویی شه.

 

– به نوزاد خود زیاد لباس نپوشانید. این کار می تونه باعث افزایش دمان بدن نوزاد شه.

 

– برنامه واکسیناسیون کودکتون رو دقیق و سر موقع انجام بدین.

 

یادتون نره نوزادان متولد شده قبل از نه ماهگی و یا نوزادان متولد شده با وزن کم شک نداشته باشین نیازمند مراقبت بیشتر هستن.

با دکتر خود در رابطه باشین و در صورت روبرو شدن با هر سوال جواب رو از دکتر خود جویا شید.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *