مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

7 سوال در مورد پوست کودکان

: 7 سوال در مورد پوست کودکان

: اگه تازه مادر شدین شاید سوالات بسیاری در مورد پوست بچتون دارین که اینجا به بعضی از اونا می پردازیم:
پوست کودکان پوست حساسیه. با این وجود این پوست حساس هم مانند پوست آدمای بالغ در روبرو شدن با بسیاری شرایط فیزیکی قرار داره که می تونه به اون آسیب برسونه.
1- به چه دلیل پوست کودکان حساسه؟
برخلاف چیزی که خیلی از افراد فکر می کنن، پوست کودکان چند ساعت یا چند روز بعد از تولد به طور کامل تکامل پیدا می کنه و دقیقا مانند پوست یه فرد بالغ کار می کنه جز در 3 مورد. مورد اول ملانوسیتا یعنی سلولای تولید ملانینه که از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید مراقبت می کنن.
مورد دوم سیستم عروقی پوستیه که هنوز تکامل پیدا نکرده است و مورد سوم رطوبته که چون هنوز پوست کودکان نمی تونه به اندازه کافی عرق تولید کنه در نتیجه پوست به اندازه کافی مرطوب نمی شه.اما اینکه به چه دلیل می گن پوست کودکان لطیف و حساسه واسه اینکه پوست کودک و مخصوصا نوزادان بیشتر از یه فراد بالغ به نسبت وزن به بدن در برابر آسیبه.
به خاطر همین موادی که با پوست در رابطه ان و نواحی ای از بدن که با بیرون رابطه پیدا می کنه اهمیت خاص ای داره چون کارکرد سم زدایی و کلیه ها به اندازه یه فرد بالغ در نوزادان کامل نیس و ممکنه بدن خیلی راحت سموم و مواد آلرژی زا رو به خود جذب کنه.
2- بعضی نقاط بیشتر از بقیه نقاط پوست، حساسه؟بله.
قطر اپیدرم در بعضی قسمتای بدن مخصوصا پلکا و بیضه نازک تره. از طرف دیگه در کودکان باتکس به دلیل تماسی کم کم با ترکیبات محرک ادرار و مدفوع و یه محیط گرم و مرطوب بیشتر در برابر آسیبه. وقتی پوست یه کودک تحریک شده و می سوزد راه واسه ورود مولکولای شیمیایی و آلودگیا باز می شه.
3- به کار گیری شویندها کار صحیحیه؟
به کار گیری هر نوع شوینده ای واسه کودکان خام کار اشتباهیه اما واسه کودکان عادی به کار گیری کالاهایی که PH خنثی دارن پیشنهاد می شه. شامپوها و صابونایی که PH قلیایی دارن می تونن دلیل پاک شدن چربی محافظتی روی پوست کودک شن.از نظر کارشناسان بهترین نوع شویندها واسه کودکان شامپوهای مایع با PH خنثی یا کمی قلیاییه که اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مرطوب کننده و بدون بو و بدون رنگ باشن. با این حال آبکشی کامل پس از شست وشو الزامیه.در مورد بقیه اجناس بهداشتی مانند کرم سوختگی باید گفت این کرما باید از ترکیب چربی، آب و اکسیدزینک درست شده باشن و خیلی چرب نباشن چون خود می تونه دلیل التهاب پوست شه.
4- شایع ترین مریضی پوستی بین کودکان چیه؟
اگزما یا التهاب زیاد پوست خشک از جمله بیماریای شایع پوستی پیش کودکانه و از هر 5 کودک یه نفر از 3 ماهگی تا 6 سالگی به اون گرفتار می شه. دلیل بروز این اگزماها می تونه عفونت، دندون درآوردن، تغییر آب و هوا یا محل زندگی، واکسیناسیون یا استرس باشه. حالا خوبیش اینه این مریضی خوش خیم بوده و خیلی راحت کلکش کنده میشه.
5- با کودک گرفتار به اگزمای پوستی چیجوری باید خورد؟
آب حموم و دست شویی باید ولرم حدود 35 تا 36 درجه سانتی گراد باشه. حموم روزانه بلااشکاله البته به شرطی که طولانی و بیشتر از 5 دقیقه نباشه چون در این صورت می تونه دلیل خشکی پوست شه. باید از شامپوی مناسبی استفاده کرد و با دست به آرومی روی پوست کودک کشید و درآخر خیلی آروم با پارچه ای نرم اونو خشک کرد.
کوتاه کردن مرتب ناخنا لازمه تا کودک پوست خود رو نخراشد. به کار گیری یه کرم مرطوب کننده موافق و مناسب پوست کودک هم پیشنهاد می شه.در مورد محیط باید گفت لازمه هوای اتاق کودک مرطوب بوده، زیاد گرم نباشه و حیوانات خونگی در اون رفت وآمد نداشته باشن و صد البته ساکنان نباید سیگار بکشن. لباسایی که با پوست در رابطه مستقیمه باید از جنس کتون باشن و با شوینده بدون فسفات شسته شن. مراجعه به دکتر و به کار گیری دارو هم پیشنهاد می شه.
6- لکای تولد رو باید جدی گرفت؟
حدود 20 درصد از کودکان با لک یا لکایی روی صورت و بدن متولد می شن. این لکا می تونه به رنگ بنفش در پایین کمر یا صورتی روی پلک، پیشونی، پشت گردن و… باشن. اگه این لکا کنار چشم یا دهن باشه به کمک لیزر میشه اونا رو درمان کرد.
7- برداشتن خال در دوران کودکی کار صحیحیه؟
خالا ممکنه در اوایل سن کودکی یا اوایل بزرگسالی روی بدن نمایان شن. احتمال بدخیم شدن اونا بسیار کمه. به خاطر همین پزشکان معمولا با برداشتن اونا موافقت نمی کنن مگه اینکه اندازه درشتی داشته باشن یا رنگشون تیره باشه.

منبع :