تیر ۲۶, ۱۳۹۹

7 سوال مهم درباره سلامت چشم

7 سوال مهم درباره سلامت چشم

الان، عوامل خیلی از ژنتیک گرفته تا عوامل به وجود اومده به وسیله سن در سلامت بینایی دخالت دارن. مثلا در کودکی تنبلی چشم، در نوجوونی و جوونی اتفاق افتادن حوادثی مانند تصادف و در میانسالی عواملی مانند آب مروارید، نقش تعیین کننده ای در سلامت بینایی دارن. این وسط، بعضی عوامل و باورهای نادرست هم هست که ما به اشتباه تصور می کنیم در سلامت بینایی ما دخالت داره.

گفت وگویی با دکتر محسن بهمنی کشکولی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره داشته ایم.

 

1- یکی از موضوعاتی که بیشتر مردم اطلاع کافی از اون ندارن، اینه که مطالعه در نور ضعیف به چشم آسیب می زنه یا خیر؟ لطفا در این مورد توضیح بدین.

نور کم و ضعیف، اختلالی در کارکرد بینایی ایجاد نمی کنه و باعث بالا یا پایین رفتن شماره عینک نمی شه. مطالعه در نور کم تنها زندگی آدم رو سخت تر می کنه و دید افراد رو تیره و تارتر می کنه، چون که بیشتر آدمایی که در نور ضعیف مطالعه می کنن، مجبورند فشار بیشتری به چشم وارد کنن تا بتونن مطالب رو راحت تر بخونن. هم اینکه مطالعه در نور کم به نیاز افراد بستگی داره. خیلی از افراد تمایل دارن به دلیل حساسیت به نور زیاد، در نور کم بخونن یا کارای روزمره شون رو بکننن.

 

2- بعضی وقتا دیده می شه افراد طبق عادت، به پهلو یا وایس تاده مطالعه می کنن. این جور مطالعه کردن، آسیبی به چشم وارد نمی کنه؟

پس به پهلو خوابیدن یا وایس تاده بودن فرد مهم نیس، بلکه فاصله چشم با هدف (کتاب) مهمه. اگه اگه فردی به همون حالت فاصله چشم تا کتاب رو حفظ کنه، مشکلی چشمی مثل آستیگمات، نزدیک بینی یا دوربینی ایجاد نمیشه.

در کل شماره های چشم مانند آستیگماتیسم، دوربینی یا نزدیک بینی به اصل اولیه (همون ژن) بستگی داره، اما آدمایی که کار نزدیک دراز مدت دارن یا آدمایی که مطالعه بسیاری دارن هم می تونن مستعد دچار شدن به نزدیک بینی باشن.

تصاویر سه بعدی، باعث خستگی چشم می شه. به طور عادی هر فرد می تونه سه تا چهار ساعت دائم برنامه تلویزیونی نگاه کنه، اگه در دیدن تصاویر سه بعدی این مدت تقریبا به نصف می رسه

3- اشاره کردین به فاصله کتاب تا چشم. بهترین فاصله چشمی از کتاب باید چند سانتی متر باشه؟

معمولا واسه مطالعه، فاصله نرمال بین 33 تا 40 سانتی متر در نظر گرفته می شه. این فاصله ممکنه به دلیل فردی یا مشکلات عیوب انکساری چشم، 10 سانتی متر اضافه تر یا کمتر شه. شک نداشته باشین هر چی کتاب نزدیک تر به چشم باشه، فرد نیاز بیشتری به یکی بودن داره و زودتر خسته می شه. هر چی تصاویر دورتر باشه، فرد نمی تونه روشنی تصاویر رو ببینه و اینم موجب خستگی چشم می شه.

نکته مهم و اساسی اینه که معمولا افراد بالای 40 سال به دلیل کاهش یکی بودن، تمایل بیشتری به دور نگه داشتن کتاب دارن. به خاطر همین باید واسه این افراد عینک تجویز شه.

 

4- خیلی از والدین از نزدیک شدن کودکان شون به تلویزیون شاکی هستن. این عمل آسیب ای به چشم می زنه؟ درباره دیدن تصاویر سه بعدی چیجوری؟

طبق اینچ تلویزیون، فاصله فرد تا تلویزیون تعیین می شه. مثلا می گن اگه تلویزیون 46 اینچی باشه، باید دست کم 3 تا 5/3 متر از تلویزیون فاصله داشته باشیم تا چشم خسته و اذیت نشه یا اگه تلویزیون 20 اینچ باشه، باید فاصله دست کم 5/1 تا 2 متر باشه، اما بعضی وقتا آدما به دلیل نزدیک بینی یا مشکلات عیوب انکساری فواصل مختلفی رو واسه خود انتخاب می کنن.

بیشتر نزدیک نشستن روبه روی تلویزیون مربوط به کودکانه، چون کودکان دوست دارن تموم هوش و حواس خود رو معطوف به برنامه یا بازی مورد علاقه خود کنن.

والدین باید توجه کنن شاید نزدیک بینی یکی از دلیلای نزدیکی کودکان شون به تلویزیون باشه پس با انجام یه معاینه چشم پزشکی میشه پی به دلیل برد. هم اینکه تا کنون اثبات نشده که فرد نزدیک بین به دلیل نزدیکی زیادتر از اندازه به تلویزیون شماره چشمش عوض شه.

دیدن تصاویر سه بعدی هم به دلیل این که چشم کار اولیه خود رو انجام میده، مشکلی واسه چشم ایجاد نمی کنه، اما بر خلاف تصاویر تلویزیون، تصاویر سه بعدی، باعث خستگی چشم می شه. به طور عادی هر فرد می تونه سه تا چهار ساعت دائم برنامه تلویزیونی نگاه کنه، اگه در دیدن تصاویر سه بعدی این مدت تقریبا به نصف می رسه.

گفته شده که افراد با پیش زمینه سردردهای میگرنی و دوره ای در اثر دیدن تصاویر دراز مدت سه بعدی دچار سردرد می شن، اما تا الان اثبات نشده که این سردرد بر اثر دیدن دراز مدت یا تصاویر سه بعدی تلویزیون ایجاد شده.

 

5- به نظر شما قرار گرفتن زیادتر از اندازه در برابر صفحه نمایشگر رایانه، آسیب ای به چشم وارد نمی کنه؟

به کار گیری رایانه، طیف بزرگی از علائم چشمی و غیرچشمی رو به دلیل نشستن طولانی مدت روی صندلی در بر میگیره که به نام سندرم کار شناخته شده.

احساس خستگی و قرمزی و خشکی چشم از جمله مهم ترین علائم چشمی این سندرمه، به خاطر همین پیشنهاد می شه افراد وقتی که پشت میز رایانه می شینن، بعضی وقتا به طور عمد پلک هاشون رو بر هم زنند تا اشک جابه جا شه.

به طور طبیعی بهتره بین 45 دقیقه کار، 10 دقیقه استراحت به چشم هاشون بدین، چون کار همیشگی با رایانه باعث می شه کسائی که دچار سردرد میگرنی هستن، میگرن شون برگشت کنه

نکته قابل توجه دیگه اینه که فرد باید نمایشگر مقابل خود رو به شکلی تنظیم کنه که گردن و دستا در حالت آرامش قرار داشته باشن. افراد باید واسه نمایشگر خود نور مناسب و دلخواه شون رو انتخاب کنن؛ هرچه شفافیت و رزولیشن تصویر بهتر باشه، فرد راحت تر هستش.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین نوشیدن مایعات فراوون واسه پیشگیری از خشکی چشم هم پیشنهاد می شه. هم اینکه بعضی وقتا به آدمایی که پیش زمینه خشکی چشم دارن، پیشنهاد می شه هنگام کار با رایانه از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنن تا خشکی چشمون شون به کمترین حد ممکن برسه.

 

6- صحبت از مایعات و نوشیدن فراوون آب کردین. این گفته صحت داره که خوردن آب هویج یا مصرف ویتامین A باعث افزایش دید می شه؟

در جوامع ما با بالانس عضله ای تقریبا مناسبی که هست و هم اینکه مصرف درست میوه ها و ویتامین ، احتیاجی به خوردن ویتامین A اضافی نیس. فقط در موارد خاص، این ویتامین به بعضی افراد پیشنهاد می شه، مثلا کسائی که دچار رژیم غذایی خاصی هستن یا کسائی که دچار مشکلات گوارشی هستن، باید به صورت جداگونه این ویتامینا به اونا برسه.

 

7- دوری از نور آفتاب هم واسه سلامت چشم ضرورت داره؟

بله، یکی از عوامل موثر واسه سلامت چشم که در تموم سنین مهمه، دوری از نور آفتاب طبیعی و مصنوعی مانند سولاریوم واسه برنزه کردن پوسته.

در تحقیقات و دلایل علمی اثبات شده که نور آفتاب باعث مریضیایی مانند ناخنک چشم و استحاله بینایی به وجود اومده به وسیله سن و ایجاد سلولای بدخیم سرطانی پوست صورت مخصوصا پلک می شه، پس پیشنهاد اکید می کنیم وقتی که افراد در برابر نور آفتاب قرار می گیرن، از عینک آفتابی مناسب استفاده کنن، چون عینک آفتابی علاوه بر مراقبت چشم، باعث مراقبت پلک و پیشگیری از ایجاد سلولای سرطانی ناحیه پوست می شه.

به خاطر همین کسائی که از آفتابای مصنوعی مثل سولاریوم استفاده می کنن، دقت داشته باشن که حتما در زمان حموم آفتاب چشمون شون بسته باشه و از عینک مناسب استفاده کنن.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net