تیر ۲۶, ۱۳۹۹

7 عادتی که روی پوست خط می اندازند

پوست یکی از وسیع ترین اعضای بدن و در واقع ویترین اون هستش. هر چی پوست شما تمیزتر، صاف تر و قشنگ تر باشه، باحال تر و سالم تر به نظر می رسین. اما بدیش اینه عادتای نادرستی وجود دارن که باعث بروز چین و چروک زودتر از موعد معمولی در پوست مخصوصا دور چشما و دهن می شن. با ما باشین تا با 7 عادت نادرست چین و چروک زا بیشتر آشنا شید.

سیگار می کشید
من اسم سیگار رو استوانه مرگبار گذاشته ام. سیگار به هیچ کدوم از اندامای بدن رحم نمی کنه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین علاوه بر ریه هاتون، دندانا و پوست و چیزای دیگه ای به جز اینا رو هم نابود می کنین.

این جور می شه که با هر پکی که به سیگار می زنید، قدمی در بروز چین و چروک بیشتر روی صورتتون برمی دارین.

یافته های پژوهشی که به وسیله کتابخونه ملی پزشکی و انستیتوی ملی سلامت آمریکا به چاپ رسیده نشون میده سیگار کشیدن در جریان خون و رسیدن اکسیژن کافی به پوست مشکل ایجاد کرده و روی زنده کردن سلولای پوستی تاثیر منفی میذاره.

دمر خوابیدن و چسباندن صورت به بالشت، باعث بروز چین و چروک ریز و عمیق زودتر از موعد معمولی می شه

از طرف دیگه این استوانه مرگبار باعث نابودی مواد مغذی لازم پوست می شه.
بدیش اینه دخانیات، خاصیت ارتجاعی پوست رو از بین برده و باعث بروز زودتر از موعد معمولی چین و چروک می شه.

 

بدون پاک کردن آرایش تون می خوابید
اگه بعضی وقتا فراموش میکنین که آرایش صورتتون رو پاک کنین، اشکال چندانی به وجود نمیاد. اما اگه جزو آدمایی هستین که همیشه آرایش می کنین و بیشتر اوقات با آرایش می خوابید، باید بدونین که رادیکالای آزاد دمار از روزگار سلولای پوست تون درمیارن.

رادیکالای آزاد مولکولای آسیب رسانی هستن که باعث تخریب سلولای پوست می شن. به نظر کارشناسان پوست، اجناس آرایشی، تموم آلاینده های محیط دور و بر رو جذب پوست می کنه. در نتیجه منافذ پوست گرفته شده و محلی واسه جولان رادیکالای آزاد می شن.

این مسئله هم نتیجه ای جز تخریب کلاژن پوست و بروز چین و چروک زودتر از موعد معمولی نداره.

به خاطر همین لازمه که قبل از خواب، حتما آرایش تون رو با دقت پاک کرده و کرم مرطوب کننده بزنین.

 

کرم ضدآفتاب نمی زنید
یکی از اون ظلمای اساسی که می شه در حق پوست کرد، نبود به کار گیری کرم ضدآفتابه.

پزشکان American Academy of Dermatology  فکر می کنن که قرار گرفتن در برابر نور آفتاب بدون به کار گیری کرم ضدآفتاب، واسه سلولای پوستی مضره.

مطمئنا نمیشه به طور کامل از آسیبای اشعه های ماورای بنفش نور خورشید در امان بود، اما یکی از روشای مقابله با آسیبای این اشعه ها، به کار گیری ضدآفتابا با SPF بالای 30 هستش.

یادتون نره که این اشعه ها در زمستون، در روزای ابری و حتی داخل ماشین و فضاهای بسته هم وجود دارن و نبود محفاظت پوست از تماس با اونا، باعث تسریع روند چین و چروک پوست می شه.

 

سرتون همیشه در موبایل و تبلت و بازیای ویدیوییه
معتادین اسمارت فونا، تبلتا و بازیای ویدیویی چند ویژگی برابر دارن. علاوه بر اینکه بیشتر در برابر چاقی قرار می گیرن، پوست شون هم در برابر آسیب بیشتری قرار داره.

از این به بعد هنگام به کار گیری این وسیله ها به وضعیت بدن خود دقت کنین. متوجه میشین که ساعتا چشماتون به سمت پایین و گردن و چانه تون به جلو خم می شه.

این زاویه همیشگی باعث بروز مشکلاتی مانند ضعیف شدن گونه ها و بروز چین و چروک در قسمت تحتانی صورت و گردن می شه. علاوه بر این، مهرهای گردن تون هم بشدت ضعیف می شن (مریضی گردن پیامکی).

پیشنهاد می کنیم زمان محدودی به به کار گیری تکنولوژیای جدید اختصاص بدین و بعضی وقتا «دیسکانکت» شید لطفا!

 

تغذیه ناجور
داشتن عادتای ناجور غذایی باعث بروز مشکلات داخلی مانند مشکلات گوارشی، دیابت، بیماریای قلبی عروقی و هم اینکه مشکلات خارجی مانند اضافه وزن و پیری زودتر از موعد معمولی پوست می شه.

یافته های پژوهشی که درBritish Journal of Nutrition  به چاپ رسیده نشون میده زیاده روی در مصرف بعضی مواد غذایی مانند گوشت قرمز، قندها، مواد غذایی فراوری شده و صنعتی، مارگارین و چربیا روند پیر شدن سلولای پوستی رو تسریع می کنن.

حالا خوبیش اینه براساس یافته های بررسیای دیگری که در American Journal of Clinical Nutrition به  چاپ رسیده، داشتن تغذیه ای پر از میوه ها و سبزیجات تازه، پروتئینای کم چرب مانند تخم مرغ، گوشت پرندگان، لوبیا و گوشتای قرمز کم چرب، اسیدهای چرب امگا3 و اسیدهای آلفا لینولئیک مانند ماهی آزاد، آووکادو، روغن زیتون و دانه کتون می تونن باعث مراقبت پوست از آسیبای رادیکالای آزاد شده و ترشح کلاژن پوست رو زیاد کنن.

 

دمر می خوابید
یافته های پژوهشی که در  Journal of Cosmetic Dermatology به چاپ رسیده نشون میده دمر خوابیدن و چسباندن صورت به بالشت، حتی اگه از پر قو باشه هم باعث بروز چین و چروک ریز و عمیق زودتر از موعد معمولی می شه.

پیشنهاد می کنیم به پشت بخوابین. یه بالش اضافه زیر زانوهاتون بذارین تا هم راحت تر بخوابین و هم اینکه در طول شب، به پهلو یا روی صورت برنگردید.

 

 

همیشه در حال جویدن هستین
مطمئنا جویدن آدامس بعد از غذا و یا واسه کاهش استرس ایده خوبیه. اما باید بدونین که جویدن همیشه آدامس می تونه باعث بروز خیلی زود چین و چروک دور لبا شه.

به نظر محققان American Society of Cosmetic Dermatology and Aesthetic Surgery جویدن همیشگی آدامس می تونه باعث ضعیف شدن زودتر از موعد معمولی عضلات گوشه لبا شه.

واسه خوشبو کردن دهن، بعد از خوردن غذا می تونین دهن تون رو با دهانشویهای مناسب بشورید یا اینکه از قرصای نعنایی استفاده کنین. 

فاطمه مهدی پور

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت