مهر ۴, ۱۳۹۹

7 عادت آسیب رسان به ریه ها

: 7 عادت مضر به ریه ها

آکا ایران

ترکیبات شیمیایی موجود در وایتکس و شکلای جور واجور شوینده دشمن ریه ها حساب می شن

 

درسته که مصرف دخانیات خطر دچار شدن به مشکلات ریوی رو بالا می بره، اما استفاده افراطی و بی دقت از مواد شوینده شیمیایی، تازه نشدن هوای داخل منزل، استفاده نادرست از وسایل گرمایشی گازی و چیزای دیگه ای به جز اینا هم جزو عواملی هستن که واسه سلامت ریه ها خطرناک هستن. در این مطلب، با هفت عادت مضر به ریه ها آشنا میشیم.

 

وایتکس و شویندها از دستتون نمی افته

بدیش اینه در بعضی منازل، وایتکس و شکلای جور واجور شویندها از دست خانمای خونه دار نمی افته، یعنی همیشه در حال بشور و بساب با این مواد هستن. علاوه بر این در روزای آخر سال، به کار گیری این شویندها به طور آشکاری زیاد میشه. اما باید بدونین که تموم این کالاهایی که واسه تمیز کردن منزل استفاده می کنین شیمیایی هستن. مطمئنا خودتون هم از بوی بد و زننده اونا در عذاب هستین. بهتره بدونین که ترکیبات شیمیایی موجود در این شویندها دشمن ریه ها حساب می شن.

 

بهتره به جای به کار گیری این شویندها از مواد طبیعی مانند سرکه سفید استفاده کنین. یادتون باشه که شمعای معطر یا خوشبوکنندهای هوا هم شامل ترکیباتی مانند بنزن هستن که واسه ریه ها سرطانزاه. پس تا حدامکان از این اجناس دوری کرده و از مواد طبیعی استفاده کنین.

هوای منزل رو عوض نمی کنین

خیلی از خانوما در طول روز در و پنجره رو از ترس گرد و خاک یا دوده باز نمی کنن. اما یادتون باشه اگه هوای داخل منزل عوض نشه، آلاینده های شیمیایی حاصل از فعالیتای روزمره مانند به کار گیری رنگ، لاک، چسب، بخار حاصل از پخت و پز غذا و یا حموم و چیزای دیگه ای به جز اینا در منزل تجمع پیدا می کنه. مازاد رطوبت تجمع کرده در منزل هم باعث ایجاد کپک و مایت و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه.

سوختن چوب در داخل شومینه های باز و در فضایی که هوای آزاد در اونجا جریان نداره، اندازه زیادی ترکیبات مضر واسه ریه تولید می کنه

این مسئله هم واسه برونشا تحریک کننده س و باعث بروز عفونتای تنفسی، حملات آسم و حتی دچار شدن به این مریضی در بین افراد سالم می شه.

پس پیشنهاد می کنیم که هر روز پنجره ها رو باز کنین تا هوای منزل عوض شه.

 

روزانه باید با باز کردن در و پنجره ها هوای داخل خونه رو عوض کرد

 

هیچ فعالیت بدنی ندارین

فعالیت بدنی منظم واسه سلامت بدن و ریه ها به درد بخور هستش. البته واسه آدمایی که هیچ مشکل ریوی ندارن، ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی تاثیر چندانی در چگونگی تنفس شون نداره. اما آدمایی که دچار آسم و آمفیزم (مریضی ریوی) هستن، باید بدونن که داشتن فعالیت بدنی منظم باعث بهتر شدن قدرت تنفسی شون می شه.

 

در برابر آتیش شومینه و گازهای سرطان زا هستین

روشن کردن شومینه و نشستن در کنار اون دلچسبه. اما یادتون باشه سوختن چوب در داخل شومینه های باز و در فضایی که هوای آزاد در اونجا جریان نداره، اندازه زیادی ترکیبات مضر واسه ریه تولید می کنه. در واقع در بین سوختن چوب مقدار زیادی مواد ریزگرد، گاز و مونواکسید کربن آزاد می شه که همه واسه سلامتی ریه ها مضر و حتی سرطان زا هستن. اگه به شومینه علاقمند هستین، حتما از شومینه های مدرن بسته استفاده کرده و حتما دودکش اونو به طور منظم تمیز کنین.

 

سیگار می کشید

سیگار دشمن بی رحم ریه ها هستش. این استوانه مرگبار، همه سال میلیونا نفر در سرتاسر جهان رو به کام مرگ میکشونه و دلیل اصلی دچار شدن به سرطان ریه حساب می شه. دود سیگار شامل ترکیبات شیمیایی زیاد و آسیب رسانیه که قدرت دفاعی دستگاه تنفسی رو شکست می خوره و اینطوری باعث بروز بیماریای ریوی می شه. یادتون باشه که دخانیات هم اینکه دلیلی واسه دچار شدن به سرطان دهن، حنجره، مری و هم اینکه سرطان مثانه و کلیه ها حساب می شن.

 

در برابر دود سیگار بقیه قرار دارین

این یکی از ظلم هاییه که سیگاریا در حق افراد غیرسیگاری روا می دارن. اگه شما سیگاری نیستین، اما دور و بریا تون سیگار میکشن و شما در برابر دود سیگار اونا هستین، شمام ریه هاتون در خطر هستن. به چه دلیل؟

 

چون دود سیگار دور و بریا روی کیفیت هوایی که شمام تنفس می کنین تاثیر داره. دود سیگاری که در هوا موج می زنه، شامل همون ترکیبات شیمیاییه که در دود خود سیگار هست. بدیش اینه این مسئله هم در دراز مدت باعث بروز سرطان ریه می شه.

 

حواستون باشه که در فضاهای بسته ای مانند داخل منزل، دفتر کار یا ماشین این خطر بیشتره. هم اینکه باید بدونین که این آسیب واسه کودکان چند برابره. به نظر محققان، کودکانی که در برابر دود سیگار والدین هستن بیشتر در خطر دچار شدن به آسم قرار دارن.

 

در محیط کاری پرخطر از خودتون مراقبت نمی کنین

اگه در محیطی کار می کنین که تماس زیادی با ترکیبات شیمیایی مانند آرسنیک، بریلیوم، کادمیوم، هیدروکربور و چیزای دیگه ای به جز اینا دارین باید بیشتر مراقب سلامت ریه هاتون باشین. این ترکیبات در کارخانجات ذوب آهن، رنگ سازی و چیزای دیگه ای به جز اینا زیاده و بدیش اینه خطر دچار شدن به سرطان ریه رو زیاد می کنن. پس تموم آدمایی که در اینجور محیطایی شاغل هستن، باید از ماسکای مخصوص جهت مراقبت از ریه ها استفاده کنن.

 

بدیش اینه بیشتر کارگرانی که در اینجور محیطایی کار می کنن از اینجور تجهیزاتی محروم هستن و یا در به کار گیری اونا غفلت می کنن. لازمه که مدیران کارخانجات بیشتر نگران سلامتی کارگران بوده و لوازم و امکانات لازم رو در اختیار اونا بذارن.

مطالب بیشتر:

  • ​هشت تا از نبایدهای دوران بارداری
  • درباره شویندها بیشتر بدونین

منبع :