تیر ۲۶, ۱۳۹۹

7 عادت کوچک اما موثر برای کاهش وزنی موفق | چاقی

اگه شمام می خواین بدون تغییرات بسیار کلی، چند کیلویی وزن کم کنین، این هفت مورد رو در دستور کار خود بذارین.

 

وقتی که تصمیم می گیرین وزن کم کنین، نکات کوچیکی وجود دارن که بهره بردن از اونا می تونه کمک زیادی واسه شما به حساب آید. ممکنه تصور کنین رژیم گرفتن نیاز به رعایت قوانین بسیار سختگیرانه و اعمال محدودیتای شدید داره. اما تحقیقات نشون میده اعمال تغییرات کوچیک و روی آوردن به بعضی عادات تغذیه ای ساده بیشتر از قوانین سختگیرانه و شدید می تونه به کاهش وزن کمک کنه.

کلیدی ترین نکته ای که دور و بر تغییرات تغذیه ای مورد نظر قرار میگیره اینه که تغییرات عملی و قابل تحمل باشن تا بتونین هر روز اونا رو رعایت کنین و به طور دایم از اونا پیروی کنین. در مطالعه ای که تازگیاً به انجام رسیده، ثابت شده کسائی که تغییرات کوچیک در عادات غذایی خود به وجود آورده ان بیشتر از کسائی که برنامه تغذیه ای شون رو به طور کامل دچار تغییر ساخته ان موفق بودن و بیشتر از اونا وزن کم کردن. اگه شمام می خواین بدون تغییرات بسیار کلی، چند کیلویی وزن کم کنین، این هفت مورد رو در دستور کار خود بذارین.  

 

1 – هر روز صبحونه بخورین

این تحقیق نشون میده رژیم گیرندگانی در کاهش وزن و هم اینکه حفظ اون موفق بودن که صبحونه می خورده ان. اگه شما جز اون دسته از افراد هستین که تا حالا صبحونه نمی خوردید، از همین فردا صبح شروع کنین. اگه هم تا حالا فقط بعضی روزا صبحونه می خوردید، تلاش کنین همون صبحونه رو در روزای دیگه هم بخورین. پس مطالعه، تکرار وعده صبحونه در تموم روزای هفته به شما در کاهش وزن کمک می کنه. یکی از مطلوب ترین صبحانه ها می تونه اینطوری باشه: یه برش نون از آرد سبوس دار به همراه یه قاشق غذا خوری کره بادام زمینی و نصف یه موز. این وعده صبحونه به طور میانگین 278 کالری انرژی داره که در عین حال دربردارنده فیبر و پروتئین هم هست. علاوه بر این قابل جابه جاییه و میشه در کمتر از پنج دقیقه اونو آماده کرد، پس باید این بهونه رو که میگه: "واسه خوردن صبحونه وقت ندارم" به دست فراموشی سپرد.     

 

2 – ظرف تون رو کوچیک کنین

تحقیقات نشون میدن ما کمتر می خوریم وقتی که ظروف غذای مون کوچکتر باشه. این نظریه از اونجا نشأت میگیره که چشمامون شدیدا به ذهن مون وابسته و وقتی که ظرف مون پُر باشه تصور می کنیم بیشتر غذا خورده ایم. در نتیجه با خوردن غذایی کمتر زودتر سیر میشیم. تلاش کنین غذای تون رو به جای ظرف غذا در ظرف سالاد بخورین.   

 

3 – چنگال تون رو عوض کنین

شاید منطقی به نظر نرسه اما پژوهشا نشون میده که به کار گیری یه چنگال بزرگ و به دنبال اون برداشتن یه لقمه بزرگ می تونه منتهی به خوردن بیشتر مواد غذایی شه. پس به کار گیری یه چنگال کوچکتر به شما کمک بیشتری می کنه تا بتونین در راه کاهش وزن موفق باشین. علاوه بر این یواش تر غذا خوردن هم کاهش جذب کالری رو با خود به دنبال داره.  

 

4 – زیاد آب بخورین

شایدً قبلا بارها شنیدین که باید زیاد آب بخورین اما این نکته درباره رژیمای کاهش وزن بیشتر مورد تأیید قرار میگیره، پس واسه جلو رفتن بهتر رژیمای غذایی افزایش مصرف آب رو به طور جدی در برنامه هاتون بذارین. نوشیدن دو فنجون آب قبل از هر وعده غذایی می تونه کمک زیادی به کاهش وزن باشه. نوشیدن آب باعث می شه که زودتر احساس سیری کنین، پس غذای کمتری می خورید و وزن تون کم میشه.  

 

5 – حولوحوش احتیاط رو رعایت کنین

 

6 – میان وعده ای از ماست

تازگیاً محققان دانشگاه هاروارد، از ماست به عنوان یکی از وسایل موثر واسه کاهش وزن یاد کردن. ماست که هر گرم اون پر از پروتئینه به شما کمک می کنه که خود رو از کربوهیدارتا غنی کنین. ماستای کم چرب یا بدون چربی، می تونن میان وعده سالمی واسه آدمایی باشه که رژیم گرفتن. علاوه بر این ماستای پروبیوتیک هم می تونه در سوزوندن چربیا سهم داشته باشن. در پژوهشی دیگه، محققان به افراد بزرگسال به مدت شش هفته، نیم لیوان ماست در وعده های شام دادن. بعضیا هم علاوه بر این اندازه  مقداری ماستای پروبیوتیک هم خوردند، در این مدت بقیه از ماستای معمولی استفاده می کردن. هر چند هیچ کدوم از اونا کاهش وزن رو تجربه نکردن اما سه تا چهار درصد از چربی گروهی که از ماستای پروبیوتیک استفاده کرده بودن، کم شد در حالی که گروه دیگه تنها یه درصد چربی شون کم شده بود.        

7 – لذتای کوچیک رو تجربه کنین

خود رو از خوردن تموم خوراکیای دوست داشتنی محروم نکنین. اینجور رفتاری به شکست در رژیم می رسه. رژیمای بسیار سختگیرانه قابل تحمل نیستن و احساس محرومیت ممکنه در آخر به پرخوری منتهی شه. طبق اظهارات محققان خوردن یه خوراکی خوشمزه کوچیک نمی تونه به طور جدی مانع از کاهش وزن شما شه. البته اندازه کالری این خوراکی باید تا صد و پنجاه کالری محدود شه. خوراکی خوشمزه مورد نظر می تونه دو تیکه شکلات تلخ یا نصف لیوان بستنی باشه.   

 

 

 سیمرغ

جمع آوری سلامت اکاایران