تیر ۲۶, ۱۳۹۹

7 عارضه آزاردهنده در بارداری

این 7 آسیب در روزای بارداری ممکنه زیبایی شما رو تهدید کرده و یا شما رو در جمع دوستان تون ناراحت کنه. واسه آدمایی که این روزا رو تجربه نکرده ان، قضاوت کردن در مورد یه زن باردار راحته. این افراد خیلی راحت می تونن روی مادر آینده، برچسب شلختگی، کثیفی یا بی مبالاتی بزنن و اون رو نقل مجالس خود کنن.

شاید اتفاق باحالی مثل شکل گرفتن جنین در بدن شما، بعضی وقتا با بروز بعضی نشونه های ناخوشایند باعث سرافکندگی تون در جمع دوستان شه، اما باید قبول کنین که این نشونه ها در این 9 ماه با شما و هر زن باردار دیگری می مونه و راهی جز سازگاری با اونا واسه تون وجود نداره.

 

نفخ می کنین
تقریبا همه خانمای باردار، در ماه های قبل از زایمون صاحب شکمی پر صدا و پر گاز می شن. مشکلی که می تونه تو یه جلسه کاری، حسابی اونا رو ناراحت کرده و به خاطر چرخش پر صدای گاز در شکم شون، اونا رو در حضور بقیه شرمنده کنه.

گذشته از صداهای داخلی شکم تون، به خاطر کنترل کمتری که در ماه های آخر بارداری روی عضلات تون دارین، شاید نگه داشتن این گاز تا رسیدن به دستشویی هم واسه تون سخت هستش و بعضی وقتا با حمله نگاه های سنگین کسائی که از شما اینجور انتظاری رو نداشتن، همراه میشین.

اما دلیلی واسه خجالت وجود نداره. جمع شدن گاز در شکم شما، نتیجه تغییرات هورمونیه که در بدن تون اتفاق میفته و تقریبا همه خانمای باردار، کم و بیش به اینجور مشکلی دچار می شن.

در ماه های قبل از بارداری تون، اگه به خاطر تغذیه ناجور یا تغییراتی که در بدن تون اتفاق میفته به مشکل نفخ دچار شید، شاید نگه داشتن اون واسه تون سخت تر هستش، اما هیچکی نباید از یه زن باردار انتظار کنترل صددرصد باد شکمش رو داشته باشه.

چه کنین؟
هیچ راهی نمی تونه کلا نفخ تون رو نابود کنه، اما اگه مراقب خوراک تون باشین و سراغ غذاهای نفاخ نرید، می تونین از شدت این مشکل کم کنین.

تعریق بیشتر از اندازه و بو دار شدن عرق بدن از دیگر مشکلاتیه که در بارداری گریبان شما رو میگیره. واسه کمتر کردن این مشکل، بهتره از خوردن غذاهایی که عرق رو بدبو می کنن، دوری کنین و زیاد از حد هم لباس نپوشید

لباس زیرتون رو کثیف می کنین
در ماه های آخر بارداری، حتی یه عطسه می تونه کنترل شما بر ادرارتون رو نابود کنه. نشت غیرارادی ادرار در ماه های بارداری، مخصوصا در اواخر اون، مشکلیه که بیشتر مادران آینده از اون شکایت می کنن.

هرچند برخلاف مشکل قبلی، تنها خودتون هستین که متوجه این اتفاق میشین، اما بازم ممکنه اون رو آزار دهنده و حتی شرم آور تلقی کنین.

چه کنین؟
پیشنهاد می کنن حتی واسه چند بار در روز، لباس زیرتون رو عوض کنین و یا واسه راحت تر بودن، از پدهای مخصوصی که در داروخانه ها هست، استفاده کنین، چراکه گذشته از کم شدن کنترل شما روی عضلات تون، بزرگ شدن جنین و پایین آمدنش می تونه نیاز شما به دستشویی رفتن رو بیشتر کنه. بد نیس در این ماه ها با تخلیه زود به زود ادرارتون، احتمال نشت یهویی اون رو کمتر کنین.

 

پشمالو میشین
تغییرات هورمونی بارداری، صورت و بدن بعضی خانوما رو پرموتر از قبل می کنه. اگه شمام با اینجور شرایطی روبه رو شدین، هیچ چاره ای جز زود به زود وقت گرفتن از آرایشگر رو دارید. فکر لیزر کردن در این 9 ماه رو هم از ذهن تون بیرون کنین.

چه کنین؟
به جای رفتن به سراغ درمانای دائمی مثل لیزر می تونین مثل قبل اپیلاسیون رو انتخاب کنین. نگران نباشین. نه موادی که واسه اپیلاسیون استفاده میشن و نه دردی که بین انجام اون می کشید، هیچ کدوم نمی تونن به جنین شما آسیبی بزنن.

 

بو می دید
تعریق بیشتر از اندازه و بو دار شدن عرق بدن از دیگر مشکلاتیه که در بارداری گریبان شما رو میگیره. واسه کمتر کردن این مشکل، بهتره از خوردن غذاهایی که عرق رو بدبو می کنن، دوری کنین و زیاد از حد هم لباس نپوشید.

 

شاید بهتر باشه کمتر سیر یا غذاهای دریایی میل کرده و به جای اون با نوشیدن بیشتر آب، به دفع شدن سموم بدن تون کمک کنین.

 

از طرف دیگه، در این ماه ها شما بیشتر از قبل در برابر عفونتای واژینال قرار دارید و ممکنه به خاطر دچار شدن به اینجور عفونتایی که به دلیل نوسان هورمونا اتفاق میفته، احساس بدبویی کنین.

کم تحملی شما در برابر گرما که یکی از مشکلات باردار شدن تونه، شک نداشته باشین باعث تعریق بیشترتون هم می شه و از اونجا که بوی شدید عطر و به کار گیری مواد شیمیایی می تونه سلامت جنین تون رو تهدید کنه زیاد هم نمی تونین روی کمک این اجناس واسه نابود کردن بوی بد بدن تون حساب کنین.

چه کنین؟
حسابی آب بخورین تا بوی عرق تون کمتر شه. گذشته از این، به محض اینکه احساس کردین دچار عفونت شدین، به متخصص زنان مراجعه کنین تا این مشکل طولانی نشه.

 

هموروئیدی میشین
یبوست یکی از مشکلاتیه که بیشتر خانمای باردار به اون دچار می شن. گذشته از هورمونا، بعضی وقتا عکس العمل بدن خانوما به بعضی مکملا یا رژیمای غذایی هم می تونه این مشکل رو شدید شدن کنه.

یبوست شدید می تونه مادران آینده رو به بواسیر و هموروئید هم دچار کنه و اونا رو مجبور به مراجعه به متخصص و شروع دارودرمانی کنه.

اگه در این ماه ها همراه با دفع مدفوع از بدن تون، تماشاگر چکیدن قطره های خون با رنگ روشن بودین، نگران نشید. کافیه به یه متخصص گوارش مراجعه کنین و واسه درمان هموروئید و جلوگیری از طولانی شدن اون دارودرمانی رو شروع کنین.
 

چه کنین؟
نوشیدن آب کافی در طول روز، مصرف روغن زیتون و سبزیجات برگ سبز و البته جنب و جوش بدنی هم می تونه به کم شدن مشکل شما کمک کنه.

 

جوش جوشی میشین
خیلی از زنان با وجود مراقبت از پوست شون در ماه های اول بارداری، تماشاگر بروز آکنه هایی می شن که نسبت به درمان هم مقاوم هستن.

درسته که تغذیه در بروز خیلی از آکنه ها نقش داره، اما خانمای باردار بیشتر به خاطر نوسانای هورمونی این مشکل رو تجربه می کنن.

قدیمیا می گن کسائی که این حالت رو تجربه می کنن، قراره دختردار شن. اما از نظر کارشناسان حتی داشتن جنین پسر هم می تونه به بروز جوش روی پوست شما منجر شه.

چه کنین؟
تنها راهی که واسه کمرنگ کردن این نشونه دارین، اینه که مراقب خورد و خوراک تون باشین و از غذاهایی که پوست تون رو تحریک می کنن دوری کنین.

 

از همسرتون فاصله می گیرین
بعضی خانمای باردار حتی تحمل رفع بوی بدن در فصل گرما
“” href=””http://tandorosti.akaup.com/health/taghziyeh-salem/news2017521195944504.html”” rel=”noopener noreferrer”nofollow noopener”” target=””_blank””>بوی بدن
همسرشون رو ندارن، اما تعداد خانمایی که به خاطر این از نزدیک شدن به همسرشون طفره می رن، زیاد نیس.

سردی یا بی میلی جنسی از مشکلات عادی دوران بارداریه که بعضی وقتا تغییرات هورمونی و در بیشتر موارد تغییرات ظاهری بدن اون رو به وجود میارن.

خیلی از خانمای باردار از ظاهر خود خجالت میکشن و به خاطر همین از همسر خود فاصله می گیرن. این مشکل بیشتر سراغ زنائی میره که در ماه های بارداری شون افراطی و غیر اصولی و بیشتر از اندازه چاق شدن.

بعضی وقتا ناآگاهی و ترسای نابجای خانوما هم دلیل سرد شدن اونا می شه. هرچند کارشناسان می گن زنی که مشکل پزشکی خاصی در ماه های بارداری نداره و بارداری سالمی رو تجربه می کنه، محدودیتی واسه ایجاد رابطه جنسی سالم نداره، اما خیلی از خانمای باردار تصور می کنن با ایجاد این رابطه به جنین شون آسیب میزنن و به خاطر همین از انجام رابطه زناشویی طفره می رن.

چه کنین؟
با دکتر تون در مورد محدودیتایی که ممکنه در ایجاد رابطه زناشویی داشته باشین، صحبت کنین و همسرتون رو هم در جریان نگرانیای تون بذارین.

مطمئن باشین اطمینانی که دکتر تون به شما میده، می تونه تا اندازه زیادی بار این نگرانیا رو از دوش تون برداره. 

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • نفخ معده ، آسیب ای شایع و آزاردهنده