تیر ۲۶, ۱۳۹۹

7 عاملی که باعث پیری زودرس پوست می شوند

 

7 دلیلی که باعث پیری زودرس پوست می شن.

خیلی از عوامل پیری پوست با تصمیمات شما درمورد سلامتی و سبک زندگی تعیین می شه. انتخاب های ناسالم ممکنه موجب پیری زودرس پوست شه و این مسئله شما رو خیلی سریع تر پیر نشون میده.

یه بخش مهم از هر برنامه مراقبت پوست و ضدپیری اینه که بدونین کدوم  کاراتون به پوستتون آسیب می زند و روند پیر شدن پوستتون رو سریع تر می کنه.

سیگار کشیدن: چه خودتون سیگار بکشین یا یکی از نزدیکانتون که زیاد با اون وقت می گذرونین، واسه پوستتون داغون کننده هستش. تحقیقات نشون می دهد که قرار گرفتن در برابر دود سیگار به طور قابل توجهی چین و چروک و خشکی پوست رو افزایش می دهد. این تا قسمتی به دلیل رفتار سیگار کشیدن و هم اینکه به این خاطره که دود بدن رو از ویتامین C تخلیه می کنه که ماده مهم در حفظ رطوبت پوسته.

قرار گرفتن در برابر آفتاب: یکی از مهمترین دلایل پیر شدن پوسته. پوست بدون محافظ در برابر آفتاب ظاهر بدی پیدا می کنه. پوست در برابر آفتاب پر از لک شده و ظاهری خشک پیدا می کنه و احتمال ایجاد چین و چروک و شل شدن پوست بیشتر می شه. خطر سرطان پوست هم با قرار گرفتن در برابر آفتاب بیشتر می شه.

حالا خوبیش اینه تخریبات آفتاب قابل پیشگیریه و اگه از همین الان شروع کنین، می تونید وضعیت پوستتون رو تا حد زیادی بهتر کرد.

واسه بررسی اندازه تخریب پوستی ایجاد شده به وسیله نور خورشید با متخصص پوستتون صحبت کنین تا بتونه داروهای لازم واسه کمک به بهتر شدن این مشکلات رو براتون تجویز کنه.

ورزش نکردن: داشتن سبک زندگی نشسته و ساکن به خاطر این موجب پیری پوست می شه که ورزش به شکل گیری عضلات و گردش خون در بدن کمک می کنه. ورزش باید بخش مهمی از برنامه مراقبت پوستی شما دربیاد. محققان هم اینکه فهمیده ان بزرگسالانی که فعالیت بدنی ندارن بیشتر در برابر زوال عقل قرار می گیرند.

علاوه بر فواید جسمی ورزش، فواید یه برنامه ورزشی منظم در صورتتون هم رو می شه. داشتن لبخندی قشنگتر و پر از انرژی باعث می شه بهتر و جوون تر به نظر برسین.

قرار گرفتن در برابر هوای سرد: بادهای سرد و پایین بودن درجه گرما هوا با خشک کردن پوست موجب پیری اون می شه، به خاطر همین در هوای سرد حتماً باید از یه مرطوب کننده پوست عالی استفاده کنین.

به کار گیری مرطوب کننده پوست در فضای سربسته هم مهمه چون اتاق های گرم شده هم موجب خشکی پوست می شن. واسه جلوگیری از خشک شدن بیشتر از اندازه پوست و کاهش اثرات اون بر پیری پوست، بهتره از دستگاه های مرطوب کننده هوا استفاده کنین.

مصرف الکل: الکل موجب گشاد شدن رگ های خونی کوچیک در پوست و بالا بردن جریان خون نزدیک به سطح پوست می شه. کم کم این رگ های خونی ممکنه به طور دائم تخریب شن و ظاهری قرمز در سطح پوست بسازن.

استرس: شاید شنیده باشین که اخم کردن باعث می شه پوست بالای ابروها همون شکلی بمونه. استرس و نگرانی موجب اخم کردن می شن و کم کم عضلات صورتتون به اون حرکت عادت می کنن.

واسه کمک به کاهش پیری پوست به وجود اومده به وسیله استرس، باید از سطح استرس خود آگاه بوده و تلاش کنین حرکات و حالات صورتتون رو در طول روز تغییر بدین. یه برنامه مراقبت پوستی خوب باید شامل مدیتیشن، یوگا، ورزش سبک و بقیه روش های ریلکس کردن باشه. اندازه استرستون رو کنترل کنین و خطوط اخم رو در حد مینیمم نگه دارین. این کار باعث می شه همیشه جوون تر به نظر برسین.

کمبود خواب: کم خوابیدن باعث می شه احساس خستگی کنین و خسته به نظر برسین. یکی از اولین جاهایی که کم خوابی خود رو نشون می دهد پوست صورتتانه و زیر چشمتون تیره شده و شل می شه. کمبود خواب هم اینکه یکی از عوامل مهم در از دست رفتن حافظه و علائم افسردگی است که موجب از دست دادن علاقه به فعالیت های روزمره زندگی و فکرهای منفی می شه.

تحقیقات نشون می بدن که بیشتر افراد بزرگسال با ۹-۸ ساعت خواب کامل در شب، بهترین کارکرد رو در روز دارن. مصرف کافئین خود رو در روز کم کنین (و از مصرف اون در شب دوری کنین)، از غذا خوردن دو ساعت قبل از خواب دوری کرده و برنامه خوابتون طوری باشه که هر شب سر یه ساعت مشخص به خواب برید.

اگه به هر دلیلی واسه خوابیدن مشکل دارین، خیلی مهمه که به دکتر مراجعه کنین.

بااینکه بعضی نشونه های پیری پوست قابل جلوگیری نیستن، اما واسه اینکه در هر سنی جوون تر به نظر برسین راه های زیادی هست. خوب مراقبت کردن از خودتون قدم مهمی در برنامه مراقبت پوست شماس.