تیر ۲۶, ۱۳۹۹

7 عاملی که فکر نمی کنید قلبتان را بیمار کنند

آکایران :هممون میدونیم که مصرف غذاهای چرب، مصرف سیگار و ورزش نکردن می تونه احتمال دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی رو زیاد کنه. با این وجود پزشکان و کارشناسان به دنبال پیدا کردن سرنخای جدیدی هستن که خطر دچار شدن به بیماریای قلبی رو زیاد می کنن. می خوایم در این مطلب شما رو  با چند تا از این عوامل آشنا کنیم.

زینب حکیمی – بخش سلامت تبیان

داشتن گروه خونی نوع  A،B  و AB

نصف جمعیت جهان دارای سه نوع گروه خونی A،B  و AB هستن و تحقیقات نشون داده که افراد دارای این نوع گروه های خونی کمی بیشتر از افراد دارای گروه خونی O در خطر دچار شدن به بیماریای قلبی قرار دارن.

افراد دارای گروه خونی  Aحدود 5 درصد ، گروه خونی B حدود 11 درصد و گروه خونی AB حدود 23 درصد بیشتر از گروه خونی O در خطر هستن.

بررسیا نشون میده در افراد دارای گروه خونی O جریان خون به راه بهتری صورت میگیره و احتمال لخته شدن خون و در آخر دچار شدن به مریضی قلبی کم میشه.

نبود درمان آپنه خواب

آدمایی که در شیفتای کاری جور واجور فعالیت می کنه، 23 درصد بیشتر از بقیه در خطر دچار شدن به مشکلات قلبی و عروقی هستن، چون این شیفت کاریا مخصوصا در شب، شدیدا ساعت بیولوژیک بدن رو به هم می ریزه

آپنه به معنی قطع موقتی تنفس در خوابه. از دلیلای آپنه، مسمومیت با داروهایی مانند تریپتامین و تریاک، آسیب مغزی، انسداد تنفسی و… هستش. اگه آپنه بیشتر از پنج دقیقه طول بکشه، موجب مرگ مغزی می شه.

بررسی محققان نشون داده که نبود درمان آپنه خواب، شدیدا با دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی ربط داره.

افراد گرفتار به آپنه مخصوصا افراد سن بالا، در صورت درمان این مشکل خیلی احتمال دچار شدن به بیماریای قلبی رو در خود کاهش میدن.

یائسگی زودرس

محققان به این نتیجه رسیدن که خانمایی که قبل از سن 46 سالگی یائسه می شن، دو برابر بیشتر از آدمایی که به موقع به یائسگی می رسن، دچار مشکلات قلبی می شن.

داشتن وزن مناسب، اما شکم بزرگ

تازگیا یه تحقیق ثابت کرده آدمایی که در عین داشتن وزن مناسب دارای شکم بزرگی هستن، حتی بیشتر از آدما به طور کامل چاق در خطر حملات قلبی هستن، چون نسبت دور کمر به باسن شون زیاده.

اگه دچار چاقی در ناحیه شکمی هستین، حتما نسبت به رفع اون فکر کنین و دست به کار شین.

شیفت کاری

آدمایی که در شیفتای کاری جور واجور فعالیت می کنه، 23 درصد بیشتر از بقیه در خطر دچار شدن به مشکلات قلبی و عروقی هستن، چون این شیفت کاریا مخصوصا در شب، شدیدا ریتم شبانه روزی بدن (ساعت بیولوژیک بدن) رو به هم می ریزه.

کمبود ویتامین D

تحقیقات دانشگاه کپنهاک نشون داده کمبود ویتامین د باعث دچار شدن به مریضی قلبی و در موارد شدید منتهی به مرگ می شه.

پس تلاش کنین با داشتن برنامه غذایی مناسب و دریافت کافی نور آفتاب، سطح ویتامین D بدنتون رو تنظیم کنین.

چیجوری شرایط رو واسه کاهش احتمال دچار شدن به بیماریای قلبی مناسب کنیم؟

باید اندازه ویتامین د دریافتی رو افزایش بدیم؟ شب کار نباشیم؟ نوع گروه خونی مون رو تغییر بدیم؟

اینا تنها دلایلی واسه نشون دادن رابطه بین مشکلات قلبی و عوامل محیطی و شرایط بدنیه. دلایلی که بعضی وقتا غیرقابل تغییرند مانند نوع گروه خونی و بعضی وقتا قابل تغییر مانند درمان آپنه خواب.

اگه دچار مشکلات تنفسی موقع خوابین، اگه ویتامین دی کمی مصرف می کنین، اگه علائم یائسگی زودرس دارین و یا …، حتما نسبت به رفع مشکل خود دست به کار شین تا خود رو از قرار گرفتن در شرایط خطر نجات بدین.

 

باز کردن رگای بسته قلب با آنژیوپلاستی

وقتی قفسه سینه تون تیر میکشه

وقتی قفسه سینه تون تیر میکشه

6 روش آروم کردن تپش قلب

6 روش آروم کردن تپش قلب

ضربان طبیعی قلب چند تاست؟

ضربان طبیعی قلب چند تاست؟

منبع :