مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

7 علامت که ممکن است پس از ضربه به سر نیاز به رفتن به اورژانس باشد

: ضربه به سر هر نوع آسیب به مغز، جمجمه و یا پوست سر شما هستش این می تونه یه کوفته شدن با ضربه به مغز در اثر آسیبای تروماتیک مغزی باشه آسیب به سر شایع عبارتند از تکون مغزی، شکستگی جمجمه و زخم پوست سره.

عواقب و درمان تا حد زیادی بسته به اینکه چی باعث ضربه به سر شما شده و شدت اون چیجوریه فرق داره ضربه به سر ممکنه به صورت بسته و یا باز باشه ضربه به سر بسته هر گونه آسیبه که جمجمه شما نمی شکنه یه ضربه به سر باز که در اون چیزی جمجمه شما رو می شکنه و وارد مغز شما می شه. آزمایش اندازه جدی آسیب به سر فقط با نگاه سخته بعضی از صدمات جزئی سر خونریزی زیادی دارن در حالی که بعضی صدمات بزرگ در همه خونریزی نداره این مهمه که همه آسیب به سر به طور جدی درمان و به وسیله یه دکتر آزمایش شن.

1. شما در حال تجربه سردرد هستین

یکی از شایع ترین علائم به دنبال یه ضربه به سر مانند ضربه مغزی، گزارش سردرد است که در 30 درصد افراد اتفاق می افته و معمولاً در نتیجه جمع شدن خون و یا مایع به صورت ته نشستای کوچیک داخل جمجمه س بیشتر سردردها پس از یه آسیب مغزی معمولاً چیز زیادتر از اندازه نگران کننده نیستن اگه شما تجربه علائم ضربه مغزی اضافی در چند روز اول پس از حادثه، مانند ضعف دست یا پا، مشکل در صحبت کردن، بی خوابی و یا اگه سردرد بازم بدتر و بدتر می شه شما بدون این دست اون دست کردن به یه دکتر مراجعه کنین (اینا نشونه های ضربه مغزی بیشتره که شما هیچوقت نباید صرف نظر کنین)

2. شما نمی تونین هر بویی رو حس کنین

یکی از نشونه هایی که ممکنه تو یه ضربه به سر اتفاق بیفته آنوسمیه وگرنه به عنوان کاهش بویایی شناخته شده شناخت این مشکل ممکنه واسه بسیاری، حتی پزشکان سخت باشه با این حال این علامت عجیب شایعه و احتمال آسیب به معابر بینی هست از دست دادن منحصر به فرد بو حتماً یه ضربه به سر نیس ( اینم می تونه نشونه ای از مریضی فراموشی باشه ) این مهمه که واسه شناسایی دلیل به دکتر خود مراجعه کنین.

3. شما تجربه حملات فراموشی رو دارین

از دست دادن حافظه یه علامت بسیار عادی در میان کسانیه که یه ضربه به سر داشتن و باید جدی گرفته شه دلیل اون می تونه کوفتگی و یا کبودی بافت مغزی باشه عادی ترین نوع فراموشی تحت تاثیر گذاشتن حافظه رتروگراد و یا اتفاقاتی که در گذشته و قبل از آسیب، دو ثانیه و یا دو سال قبل اتفاق افتاده. خیلی از آدمایی با این نوع از علائم در آخر خاطرات دراز مدت رو در طول زمان دوبارهً تجربه کردن آسیب قدامی خاطرات رو پس از آسیب تحت تاثیر قرار میده و معمولاً به دلیل نبود تعادل مواد شیمیایی در مغزه.

4. شما احساس سرگیجه دارین

احساس سرگیجه، پس از ضربه به سر یا گردن غیر عادی نیس هر چند علائم پایدار ممکنه به عنوان سرگیجه پس از حادثه باشه که می تونه از راه یه سری از آزمایشات به وسیله یه دکتر شناخته شه اگه شما با سرگیجه پس از حادثه تشخیص داده شید وقتی که سر تو یه موقعیت خاص کج شه شما ممکنه به سرگیجه توجه کنین سردردهای میگرنی همراه سرگیجه س و یا حتی از دست دادن شنوایی، همه از اون کم کم در صورت نبود درمان بدتر می شن اینجا دیگه دلایل پزشکی احساس سرگیجه آورده شده.

5. شما تجربه استفراغ دارین

استفراغ ممکنه یه عکس العمل فیزیکی فوری به ترومای خارجی باشه اما اگه شما ناهار خود رو پس از ضربه به سر یا گردن به بیرون پرتاب می کنین شما باید به اورژانس برید ممکنه مشکل جدی تر باشه یه مطالعه در انگلستان نشون داد که 7 درصد از بزرگسالان و 12 درصد از کودکان با تجربه استفراغ پس از ضربه به سر بررسی شدن در این گروه در 28 درصد از بزرگسالان و 33 درصد از کودکان شکستگی جمجمه مشخص شد که رابطه بین هر دو نشون رو میده.

6. برنامه خواب شما دچار مشکل شده

با در نظر گرفتن بررسیای گذشته در تحقیقات مشکل خواب، 60 درصد از افراد مورد مطالعه با تجربه آسیب مغزی با مشکلات دراز مدت خواب زندگی می کنن واسه بعضی، این مشکلات از استراحت خوب در طول شب جلوگیری می کنه در حالی که واسه بقیه، بیدار موندن سخت تر از قبل شده این به احتمال زیاد به دلیل آسیب وارده به ساعت داخلی بدنه یه تغییر در راه مواد شیمیایی خاص، بدن رو تحت تاثیر قرار میده و یا نبود توانایی مغز واسه کنترل تنفس بدن، که دومی می تونه به آپنه خواب منجر شه اگه شما متوجه تغییر در عادات خواب خود شدید و یا شروع به تجربه علائم افسردگی داشتین بهتره با یه دکتر واسه جلوگیری از تغییرات به طور بالقوه مضر مشورت کنین.

7. شما در حال تجربه تغییرات خلق و خو هستین

هرکی در طول روز با فراز و فرود روبروس و البته بعضی از شکلای جور واجور واکنشای عاطفی پس از ضربه به سر انتظار میره بیشتر با آسیب به بخشی از مغز که کنترل رفتار و احساسات داره بعضی از افراد یه انفجار یهویی از گریه یا خنده دارن که رفلکس لازم نیستن مثلا، خنده بی اختیار تو یه داستان غم انگیز یا ناراحت کننده رو تجربه می کنن. تحریک پذیری هم در بعضی از ضربه مغزیا زیاد می شه پس بهتره واسه بررسی با یه دکتر واسه تحت نظارت نگه داشتن حالات مشورت کنین.

نکته: آسیب به سر رو جدی بگیرین

حرفه ای پزشکی همه آسیب به سر رو واسه جلوگیری از مشکلات بالقوه جدی نشون میده آماندا فوق دکترا محقق و عصب شناس میگه : مریضایی که صدمات مغزی متوسط یا شدید رو تجربه کردن در خطر زیادی بیشتر از پیشرفت بیماریای عصبی مانند مریضی فراموشی، مریضی پارکینسون و زوال عقل هستن خطر دچار شدن به زوال عقل، مخصوصا وقتی که آسیب در بیماران 65 سال و بالاتر اتفاق افتاده هست.

.

منبع :