مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

7 علت اصلی بوی بد دهان

خارش مقعد مشکلیه که ادما از بیان اون خجالت میکشن. با اینکه بعضی از علل خارش مقعد خیلی راحت درمان می شن، اما تعدادی از اونا شامل یه مریضی در دستگاه گوارشی هستن و نیاز به درمان پزشکی یا عمل جراحی دارن. در این مطلب بعضی از علل خارش مقعد و درمان مناسب اونا رو میگیم.

1- هموروئید

 

در حالیکه بعضی از هموروئیدها با داروهایی مثل شیاف و پماد ضدهموروئید مقعدی خیلی راحت درمان می شن، بعضی از شکل های جور واجور هموروئید مثل هموروئید ترومبوزی (هموروئیدی که باعث می شه حتی بعد از درمان هموروئید، پوست مقعد بیرون بزنه) و هموروئید دراز مدت نیاز به عمل جراحی دارن.

 

واسه جلوگیری از خارش مقعد مربوط به هموروئید، بعد از اجابت مزاج با دستمال کاغذی نرم و مرطوب، مقعد خود رو پاک کنین.

 

2- کرمک

کرمک یه نوع انگل پوستیه که تخمای خود رو در دور و بر پوست مقعد می ریزه. با اینکه کرمک در کودکان شایعه، ولی بزرگسالان هم می تونن دچار اون شن.

 

اگه فکر می کنین کرمک باعث خارش مقعد شما شده، شب قبل از خوابیدن یه نوار چسب شیشه ای روی مقعد خود بزنین. اگه صبح بعد از بلند شدن از خواب، نوار چسب رو برداشتید و تخمای ریز سفیدرنگی روی اون مشاهده کردین، پیش دکتر برید.

اگه کودک شما این مشکل رو داشت، اون رو پیش دکتر متخصص کودکان ببرین.

پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ می تونه باعث خارش مقعد شه

3- یبوست

هنگام یبوست، التهاب پوست مقعد در اثر خروج مدفوع سفت، خشک و بزرگ، باعث خارش مقعد می شه.

 

واسه جلوگیری از یبوست می تونین از مواد غذایی فیبردار مثل میوه و سبزی تازه و داروهای گیاهی ضد یبوست استفاده کنین. هم اینکه واسه جلوگیری از خشکی مدفوع باید آب زیادی درزمان روز بخورین.

 

اگه با این کارا یبوست شما برطرف نشد، به مدت کوتاهی می تونین تحت نظر دکتر از داروهای ملین، شیاف و تنقیه استفاده کنین.

 

4- شلوار و لباس زیر تنگ

پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ می تونه باعث خارش مقعد شه.

 

بعضی از پارچه ها مثل پارچه ابریشمی به پوست می چسبن. وقتی به مدت طولانی می شینین، این نوع پارچه ها باعث سوزش و تحریک پوست نازک مقعد می شن.

 

اگه چاره ای ندارین لباس تنگ بپوشید، از پودرهای ضد خارش در ناحیه مقعد خود استفاده کنین.

 

5- خارش ورزشکار

خارش ورزشکار یه نوع عفونت قارچی پوسته که در آب و هوای گرم و مرطوب ایجاد می شه.

 

مردان بیشتر به این آسیب دچار می شن، به خصوص آنایی که در هوای گرم بیرون کار می کنن و یا مجبورند در هوای سرد چند تا لباس روی هم بپوشن و یا کسائی که در هوای گرم تابستون در مسابقات ورزشی شرکت می کنن.

 

واسه جلوگیری از بروز خارش ورزشکار، کمی جوش شیرین و یا پودر جاذب عرق هر روز به زیر بغل خود بمالید.

 

6- عفونت قارچی

عفونت قارچی مقعد، هم در زنان و هم در مردان بروز می کنه. همون نوع قارچی که باعث عفونت قارچی واژن در زنان می شه، می تونه باعث عفونت قارچی مقعد هم بشه.

 

واسه جلوگیری از عفونت قارچی مقعد، مقعد خود رو به طور کامل با آب گرم بشورید.

 

واسه درمان این آسیب می تونین تحت نظر دکتر از پمادهای ضد عفونت قارچی و یا شیاف عفونت قارچی مقعد استفاده کنین.

 

7- موهای زیرپوستی

بعضی وقتا موهای بدن در زیر پوست رشد می کنن.

 

رشد موهای زیرپوستی در ناحیه مقعد باعث خارش آزادهنده شدیدی می شه.

 

واسه جلوگیری از رشد موهای زیرپوستی در مقعد، موهای این قسمت رو از ته نزنین.

 

اگه چاره ای ندارین موهای ناحیه مقعد رو بزنین، با به کار گیری یه پماد ضدخارش (که میشه اون رو واسه دور و بر مقعد استفاده کرد) استفاده کنین تا خارش کم شه.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت
  • مطالب در رابطه
  • : علایم، نشونه ها و راه های درمان اون
  • دلیل درد مقعد و روش های درمان درد مقعد


7 دلیل اصلی بوی بد دهن

اگه دهن شما خشک باشه، پلاکا شروع به رشد روی دندانا می کنن. علاوه بر این، کم کم مشکلات بیشتری هم واسه دنداناتون به وجود می یند که در آخرً بوی بد دهن رو هم باعث می شن.

دستای خود رو جلوی بینی و دهن خود بگیرین و هوای دهن خود رو بیرون بدین. چه بویی حس می کنین؟ اگه بوی بدی حس کردین، ممکنه دلیل اون مربوط به غذایی باشه که خوردین. همه می دونن که پس از خوردن پیاز، سیر، ترشی، ساندویچ و بعضی غذاهای دیگه، ممکنه دهن مون بوی بدی داشته باشه.

ممکنه، نبود رعایت بهداشت دهن و دندون، به طور غلط مسواک زدن و یا مصرف سیگار، عامل این بوی بد باشه.

در این مطلب، هفت دلیل اصلی بوی بد دهن توضیح داده شده و تلاش شده روشای جلوگیری از بوی بد و راه های بهبود اونا هم گفته شه.

 

تمیز نگه نداشتن دهن و دندون

شاید باور نکنین، اما خیلی از افراد حتی قبل از خواب هم دندونای خود رو مسواک نمی زنن! هم اینکه بیشتر اونا، در طول روز فقط واسه یه وعده و اونم واسه 10 ثانیه دندونای خود رو مسواک میزنن.

در واقع لازمه که دست کم روزی دو بار دندونای خود رو خوب مسواک بزنین. تمیز کردن بین دندانا با نخ دندون و همینطور پاک کردن سطح زبون با به کار گیری مسواک و زبون پاک کن هم پیشنهاد می شه.

باقی مونده مواد غذایی در بین دندانا و روی زبون، نه فقط بوی بد دهن رو باعث می شه، بلکه منتهی به بروز مشکلات جدی تری مانند پلاک و بیماریای لثه و دندون هم می شه.

 

مشکلات دندانی

اگه دندانا و یا لثهاتون مشکل دارن، در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کرده و  مشکلات رو درمان بدین. تقریباً هر ضایعه دندانی می تونه به بوی بد دهن در آینده منجر شه.

یه دندون عقل نیمه درآمده که تمیز کردن باقیمونده مواد غذایی از کنارهای اون مشکله و یا یه آبسه ساده دندون می تونه تو یه مدت کوتاه تبدیل به یکی از مهم ترین دلایل بوی بدن دهن شما شه.

یکی دیگه از مهمترین دلایل بوی بد دهن، بیماریای لثه هستن. خیلی از افراد تا وقتی که متوجه بوی بد دهن خود نشن، از ضایعاتی که در لثه شون در حال وقوعه، آگاهی ندارن.

مراجعه تکراری و منظم به دندانپزشک در فواصل وقتی مشخص ( مثلا هر شش ماه یه بار)، سلامت دهن و دندون و پیشگیری از بوی بد دهن، رو واسه شما به ارمغان می آورد.

خشکی دهن

بزاق دهن، اثرات غذاهای باقیمونده در بین دندانا و هم اینکه باکتریایی که از هوا وارد دهن می شن رو پاک می کنه. اگه دهن شما خشک باشه، پلاکا شروع به رشد روی دندانا می کنن. علاوه بر این، کم کم مشکلات بیشتری هم واسه دنداناتون به وجود میان که در آخرً بوی بد دهن رو هم باعث می شن.

تنفس، مصرف بعضی داروها و بیماریای غدد بزاقی، ممکنه از دلایل خشکی دهن باشن.

اگه می خواین دهانی خوشبو داشته باشین، باید مراقب خشکی دهن خود باشین. مصرف مایعات -خصوصاً پس از خوردن غذا- بسیار پیشنهاد می شه. اگه احساس می کنین، خشکی دهن شما غیرعادیه، بهتره به دکتر یا دندانپزشک مراجعه کنین.

 

مشکلات سینوس، مخاط بینی و لوزها

اگه مشکلات سینوسی دارین، ممکنه مخاط آلوده به گلو برسه و در اثر تنفس در اونجا انباشته شه. در این صورت، این ترشحات انبار شده، بوی بسیار بدی رو از گلو به دهن انتقال میدن.

مواد غذایی و باکتریایی که در لوزهاتون گیر می کنن هم می تونن از عوامل بوی بد دهن باشن. در این صورت ممکنه اثرات التهاب و ورم لوزها قابل مشاهده باشه که لازمه واسه درمون، هر چی زودتر به دکتر متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنین.

 

 

ناراحتیای معده

برگشت اسید معده به سمت بالا (مری) و ورود اون به دهن یکی از دلایل بوی بد دهانه. ریفلاکس معده می تونه علاوه بر بوی بد دهن، منتهی به حساسیت دندون ها در برابر سرما و گرما و هم اینکه بیماریای سینوسی شه.

غذاخوردن قبل از خواب و بد خوابیدن از عواملی هستن که می تونن منتهی به ریفلاکس معده شن.

اگه موارد مشکوکی در این مورد وجود دارن که شما رو آزار میدن، بهتره واسه حل مشکل به یه متخصص گوارش مراجعه کنین.

 

کشیدن سیگار

بوی سیگار، به اندازه کافی بد هست، اما نقش سیگار در بوی بد دهن، خیلی زیاده. وقتی سیگار اینقدر واسه ریهاتون مضره، تصور کنین چه مشکلاتی رو می تونه واسه دهن و دنداناتون به وجود آورد.

دهن شما اولین جاییه که دود سیگار به اون وارد می شه و همین موضوع آسیبای زیادی رو به دهن شما وارد می کنه که از جمله اونا میشه به خشکی دهن، بیماریای لثه و عفونتای دهانی و سینوسی اشاره کرد.

اگه شما در حال ترک سیگار هستین، بد نیس که از دندانپزشک خود، در مورد دریافت برنامه هایی در مورد ترک سیگار و درمانای ضدسیگار، کمک بخواین.

 

 

دندونای مصنوعی

دندونای مصنوعی، بیشتر در بوی بد دهن نقش دارن. اما در بیشتر موارد، دلیل این بوی بد، نبود مراقبت درست از این دندانا هستش.

دندون مصنوعی، هیچوقت جانشین دندونای طبیعی نمی شن و می تونن محل مناسبی واسه رشد قارچا، پلاکا و باکتریا باشن.

در مورد چگونگی نگهداری از دندونای مصنوعی، از دندون دکتر خود سوال کنین. علاوه بر اون باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که لازمه هر پنج تا هفت سال یه بار، دندونای مصنوعی خود رو عوض کنین.

 

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net