مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

7 علت عمده فراموشی که ارتباطی با آلزایمر ندارند

: 7 دلیل کلی فراموشی که ارتباطی با فراموشی ندارن

: واسه هر کسی پیش اومده که کار و یا عملی رو از یاد ببره. این اتفاق ممکنه به صورت متدوام تکرار شه اما این دلیلی بر دچار شدن به فراموشی نیس! فراموشی یه جور مریضی با نشونه هایی مشخصه. اما فراموشیای موقت و آسون انگاریا دلایل دیگری دارن که در ادامه به اونا می پردازیم. با دکتر سلام همراه باشین.

فراموشی طولانی همیشه دلیل بر فراموشی نیس. در واقع دلایل بسیار زیادی هست که می تونه دلیل ضعیف شدن حافظه شما شه. اینجا هفت دلیل واسه فراموشی رو میگیم، بدون اینکه ربطی به فراموشی داشته باشه.

 در مایکروفر رو باز می کنین و در کمال تعجب قهوه رو که دیروز گرم کرده بودین تا بخورین ، در اون می بینین. اسما در یادتون نمی مانند و اکثرا فراموش شون می کنین. تقریبا واسه هر چیزی روی تلفن همراهتون برنامه یادآوری رو فعال می کنین و حتی بعضی وقتا با خودتون می گین: من به چه دلیل دوباره از این راه میرم؟

این تقریبا طبیعیه که هر کسی دچار فراموشی شه، اما اگه شما روزانه با فراموشیای زیادی روبرو میشین، شاید وقت اون رسیده که به بررسی عمیق تر و کشف دلایل اون بپردازید. نگران نباشین، فراموشی طولانی همیشه دلیل بر فراموشی نیس. در واقع دلایل بسیار زیادی هست که می تونه دلیل ضعیف شدن حافظه شما شه. ببینین کدوم یکی از دلایل زیر ممکنه دلیل کاهش حافظه در شما باشه.شما از دارویی با آسیب جانبی واسه حافظه استفاده می کنین

به نظر کارشناسان، اگه شما نگران کاهش قدرت حافظه خود هستین ، اولین کاری که باید انجام شه اینه که با کمک دکتر، لیست داروهایتان رو بررسی کنین. داروهای زیادی وجود دارن که می تونن دلیل ضعیف شدن حافظه شن.

آنتی کولینرژیکا داروهایی هستن که در کار انتقال دهنده عصبی با نام استیل کولین دخالت می کنن. بعضی از آنتی هیستامین ها، داروهای ریفلاکس معده، داروهای اسپاسم عضلات و داروهای افسردگی جزو آنتی کولینرژیکا هستن.

از داروهای دیگری هم که باید به اثرات شون توجه داشت میشه به بعضی از داروهای فشار خون ، آرامبخشا و بعضی داروهای ضد درد اشاره کرد. اگه مظنون به این هستین که داروهایتان روی حافظه شما اثر بد می ذارن، از پزشکتون بخواین تا جانشین مناسبی از اونو براتون در نظر بگیره.شما دپرس اید

وقتی از یه مشکل روحی و روانی رنج می برید ، دقیق شدن و فوکوس کردن روی اتفاقات کار بسیار سختیه و این، یادآوری دوباره وقایع رو تقریبا غیرممکن می سازه. به نظر محققان ، افسردگی ممکنه در تغییر شکل بخشای خاصی از مغز اثر داشته باشه.

انجام کارای جور واجور در آن واحد ، بیداری تا دیروقت واسه انجام کار ، ورزش نکردن و نبود به کار گیری غذاهای مناسب می تونن عواملی واسه فراموشی باشن

تحقیقات نشون میده که افسردگی می تونه با تغییر اندازه و کارکرد در بخشایی از مغز که به مهارتایی مثل حافظه ، سرعت فکر کردن ، توجه و دقیق شدن و فوکوس کردن وهم اینکه توانایی حل مسائل می پردازن، رابطه داشته باشه.

اندازه تنش در شما بسیار بالاست

استرس دلیل نبود تمرکز در وقتی که باید چیزی رو یادتون باشه می شه . واسه همینه که وقتی شماره ای به شما می گن و می خواین به اون زنگ بزنین ، فورا فراموشش می کنین ، حتی قبل اینکه گوشی رو از جیبتون بیرون بیارین و شماره گیری کنین.

به نظر محققان ، کسائی که دچار اضطراب هستن به سختی می تونن جتی یه گفتگوی راحت دارا باشن ، چون این افراد همیشه در حال مرور موضوعات نگران کننده هستن. هم اینکه به نظر محققان ، استرس می تونه اثرات زیادی بر ذهن داشته باشه. فرضا قرار گرفتن دراز مدت ذهن در برابر هورمونایی که در طول دوره استرس آزاد می شن می تونه اثرات زیادی بر اون بزاره.

حتی مشکلات روزانه در مدیریت هزینه های خونواده و مشغله های کاری و چیزای دیگه ای به جز اینا می تونن به تواناییای ذهنی افراد آسیب وارد کنن. انجام کارای جور واجور در آن واحد ، بیداری تا دیروقت واسه انجام کار ، ورزش نکردن و نبود به کار گیری غذاهای مناسب می تونن عواملی واسه فراموشی باشن.

شما خیلی خسته اید

صرف اینکه شما هشت ساعت (و حتی بیشتر) در شبونه روز رو بخوابین، معنیش این نیس که از کیفیت خواب مناسبی هم برخوردارید. تحقیقات نشون میده آدمایی که زمان کمتری رو به خواب و استراحت عمیق (مناسب) اختصاص میدن ، با مشکلات فکری و ذهنی بیشتری مواجه می شن. خبر خوب اینکه بعضی وقتا یه چرت زدن کوتاه و مناسب ، حتی کمتر از شش دقیقه ، می تونه در تقویت حافظه تون اثر داشته باشه.

دچار شدن به مریضی فراموشی بیشتر در سنین بالای 65 سال اتفاق می افته، اما فراموشی ناچیز بسیار شایع تر از آلزایمره

به نظر محققان اگه با وجود استراحت کافی ، بازم احساس خستگی می کنین ، یه آزمایش (چکاپ) کامل انجام بدین. مثلا آپنه خواب می تونه می تونه مغز رو از اکسیژن محروم کنه و منتهی به تغییر خون رسانی به مغز شه که این اتفاق کم کم دلیل اثرات منفی بر حافظه و تواناییای فکری می شه.

شما از بیماریای طولانی مثل دیابت یا مریضی قلبی رنج می برید

هر نوع مریضی مثل دیابت، فشار خون بالا و یا کلسترول خون بالا که بر جریان خون مغزتون اثر داشته باشه، می تونه دلیل بسته شدن ذهن شه. مشکلات تیروئید، کبد ، مشکلات کلیوی و یا حتی عفونتای ادراری ساده هم می تونن منتهی به پریشونی ذهن گردند.

بعضی وقتا اینکه نمی تونین کلیدتون رو پیدا کنین می تونه نشونه ای از کمبود ویتانین B12 باشه و اگه این دلیل فراموشی شما باشه ، می تونین با بررسی سطح مصرف روزانه و به کار گیری یه مکمل غذایی مناسب قدرت ذهن خود رو بازیابی کنین.

شما فقط سن بالا تر شدین

با افزایش سن همونطور که پوست تون چروک شده و مفاصل تون درد می گیرن، مغز شمام ممکنه نشونه هایی از فرسودگی رو نشون بده. دچار شدن به مریضی فراموشی بیشتر در سنین بالای 65 سال اتفاق می افته، اما فراموشی ناچیز بسیار شایع تر از آلزایمره. پس اگه موقع یادگیری مهارتای نوین و حتی به خاطر آوردن کلمه مناسب در جمله ای خاص، نیاز به تلاش زیادی داشتین، دچار ترس و ترس نشید. ورزش ، انتخاب هوشمندانه مواد غذایی و قرار گرفتن تو یه شبکه حمایتی قوی می تونه موجب حفظ هوشیاری شما به مدت طولانی تری شه.

مصرف مشروبات الکلی

شما میدونید که مصرف مشروبات الکلی دلیل به همریختگی ذهن می شه و مصرف اون می تونه دلیل فراموشی در کسائی شه که به مصرف زیاد اون اعتیاد داشتن. یه سری از آدما مخصوصا کسائی که سابقه مصرف دراز مدت الکل رو دارن ، ممکنه هیچوقت نتونن هوشیاری خود رو به طور کامل به دست بیارن.

.

منبع : hidoctor.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا