مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

7 غذای خوب برای سلامت دندان های شما | تغذیه سالم

7 غذای خوب واسه سلامت دندون های شما

وقتی شما با تموم امتیازات یه رژیم غذایی سالم آشنا هستین از بین وعده های سالم و خوبی استفاده میکنین چون چربیای خوب واسه سالم نگه داشتن قلب، غلات کامل واسه کمک به هضم، میوه و سبزیجات تازه فیبر و مواد مغذی حیاتی رو جفت و جور می کنه اما شما باید بدونین که همون غذایی که بدن شما رو سالم نگه می داره هم اینکه می تونین دنداناتون رو هم سالم نگه داره.

 

سیب

سیب ترده و نیاز به جویدن داره و مقدار زیادی فیبر ارائه  میده هم اینکه گفته شده که دنداناتون رو تمیز نگه می داره و پلاکای روی دندون رو دور می کنه هر چند تحقیقات بسیاری واسه تایید این مطلب موجود نیس سیب شامل اسید مالیک یه ترکیب ضد باکتری قویه واسه مقابله با پوسیدگی دندون موثره سیب هم اینکه آب دهن شما رو جفت و جور می کنه و بزاق یه وسیله عالی در مقابله با پوسیدگی دندانه سیب رو به مقدار زیاد نخورین چون سیب شامل قندهایه که ممکنه مینای دندون رو کم کنه.

پنیر

پنیر می تونه با چاله ها مقابله کنه یه مطالعه نشون داد که خوردن پنیر اثر کلی ای بر تعادل pH روی پلاک دندون داره این به این معنیه که پنیر ممکنه ضد پوسیدگی دندون باشه پنیر منبع خوبی از کلسیمه که به حفظ سلامت دندانه ها و استخون کمک می کنه اما این یه مجوز واسه خوردن هر شب پیتزا نیس.

ماهی

اره ماهی، ماهی آزاد، ماهی تن هر کدوم ویتامین D بیشتر از یه وعده شیر جفت و جور می کنه بدن شما واسه ساخت و استفاده بهتراز کلسیم نیاز به ویتامینD  داره که واسه سلامت دندون لازمه.

آناناس

آناناس دارای فیبر بالا به همراه ویتامینای A وC  است هم اینکه یه منبع خیلی از ویتامینای B هستش که در خیلی از میوه ها نیس. آناناس واسه دندون بروملین جفت و جور می کنه و به نظر می رسه در مقابله با باکتری عامل مریضی پریودنتال موثره.

توت فرنگی

توت فرنگی وظیفه سه گانه واسه سلامت دندون انجام میده اول اینکه اونا دارای اسید مالیکه دوم توت فرنگی با ویتامین C همراه س ویتامین C به بدن در ساخت کلاژن کمک می کنه و لثه شما رو سالم نگه می داره و در آخر، توت فرنگی شامل زایلیتوله که مانع از پوسیدگی دندون به وسیله باکتریا در اثر چسبیدن به دنداناتون می شه.

چای

از جمله امتیازات چای کیفیت ضد میکروبی اون هستش برداشت بوته چای به طور سنتی شامل ترکیبات فنلیه که با پوسیدگی دندانا مقابله می کنه چای از گیاهان دیگه هم ساخته شده که می تونه هم اینکه فرق در سلامت دهن بسازه.عصاره چای گیاهی به نام زبون بره نشون داده شده که با پوسیدگی مقابله می کنه.

ماست

یه مطالعه نشون داد که خوردن مقدار خیلی از ماست احتمال پوسیدگی دندون در بچه های جوون رو کم می کنه شاید مهمتر اون باشه که اجناس لبنی کلسیم رو تامین می کنه که یه ماده معدنی لازم واسه تقویت دندانا است.

مطالب مرتبظ

  • 17 عادت که دنداناتون رو خراب می کنن
  • 8 راه واسه مراقبت از دندانا که روزانه می تونین انجام بدین

.

منبع :