تیر ۲۴, ۱۳۹۹

بزرگترین فرق های مهم بین ثروتمندان و فقرا چیه؟

 

 

۱. ثروتمندان با پول بازی می کنن تا برنده شن، فقرا با پول بازی می کنن تا اونو از دست ندن

هدف ثروتمندان اینه که دارایی زیادی داشته باشن. خیلی از ثروتمندان، از دارایی هاشون واسه کمک به بقیه هم استفاده می کنن. یکی از اصول کسب موفقیت که به مردم آموزش داده می شه اینه: «اگه ستارها رو هدف بگیرین، دست کم می تونین ماه رو بزنین.» فقرا حتی سعی نمی کنن سقف خونه شون رو هدف بگیرن و تعجب می کنن که چرا نمی تونن موفق باشن.

۲. ثروتمندان خود رو پایبند کردن که ثروتمند شن، فقرا می خوان که ثروتمند شن

دلیل اصلی اینکه بیشتر افراد نمی تونن به چیزی که می خوان دست پیدا کنن، اینه که نمی دونن دقیقا چه چیزی می خوان. ثروتمندان به روشنی میدونن که می خوان ثروتمند باشن و تردیدی در این خواسته شون راه نمی دن. اونا خودشون رو پایبند کردن ثروت زیادی به دست بیارن. تا زمانی که کاراشون قانونی و اخلاقی باشه، هرکاری می کنن تا دارایی زیادی به دست بیارن. ثروتمندان پیامای مغشوش به دنیا ارسال نمی کنن اما فقرا این کار رو انجام میدن.

موارد زیر، سطوح مختلفِ «خواستن» هستن:

  1. من می خوام ثروتمند شوم.
  2. من ثروتمند شدن رو انتخاب می کنم.
  3. من پایبند میشم که ثروتمند شوم.

معنای واژه پایبند شدن اینه که «خود رو بی قید و شرط وقف کنیم». درنتیجه نباید هیچ تردیدی داشته باشین. باید از همه چیزایی که در اختیار دارین استفاده کنین تا ثروتمند شید. باید هر کاری که لازمه، بکنین. این روشیه که جنگجوها استفاده می کنن. هیچ عذر، اگه، اما و شایدی قابل قبول نیس و شکست پذیرفته نمی شه. روش جنگجوها خیلی راحته!: «یا ثروتمند خواهم شد یا در حال سعی واسه ثروتمند شدن خواهم مُرد.»

باتوجه به چیزی که من به تجربه دریافته ام، ثروتمند شدن نیازمند تمرکز، شجاعت، علم، تخصص، به کار بستن همه سعیا، آزاد نکردن کار و البته یک تصور غنیه. حاضرید روزی ۱۶ ساعت کار کنین؟ ثروتمندان حاضرن. حاضرید هفت روز هفته رو کار کنین و بعضی وقتا بیشترِ آخر هفته ها رو هم سرکار باشین؟ ثروتمندان حاضرن. حاضرید یه مدت خونواده و دوستان تون رو نبینید و سرگرمیا و عادات تون رو کنار بذارین؟ ثروتمندان حاضرن. حاضرید تموم وقت، انرژی و سرمایه راحت تون رو بی هیچ گونه تضمینی واسه بازگشت به کار بگیرین؟ ثروتمندان حاضرن.

خیلی راحته!، باتوجه به ارزشی که در بازار ایجاد کردین، سهم شما به طور مستقیم پرداخت می شه.

می خواید چیجوری زندگی کنین؟ می خواید چیجوری بازی کنین؟ می خواید در لیگای بزرگ بازی کنین یا در لیگای کوچیک؟ در تیمای اصلی یا تیمای فرعی؟ می خواید در بازیای بزرگ شرکت کنین یا بازیای بی اهمیت؟ این تصمیمیه که شما باید بگیرین.

زندگی شما فقط به خودتون مربوط نمی شه بلکه شامل همکاری با بقیه هم می شه. زندگی شما یعنی انجام درست مأموریت تون و دلیلی که واسه اون پا به هستی گذاشته اید. شما به این دنیا اومدید تا ارزش خود رو به اون اضافه کنین.

بیشتر افراد جوری مشغول به خود هستن که همه چیز در دور شون در حال چرخیدنه. اما اگه واقعا می خواید ثروتمند شید همه چیز فقط به شما مربوط نمی شه. لازمه ی ثروتمند شدن اینه که به زندگی بقیه هم ارزش اضافه کنین. اینطوری بخشی از زندگی شما شامل این می شه که داشته هاتون رو با بقیه به اشتراک بذارین. معنای این حرف اینه که می خواید بازیای بزرگی بکنین.

نتیجه فرعی این کار اینه که هرچه از نظر ذهنی، احساسی، روحی و پولی ثروتمند تر شید، افراد بیشتری به شما کمک می کنن.

۳. ثروتمندان فرصتا رو می بینن، فقرا مشکلات رو؛ ثروتمندان رشد پنهون رو می بینن، فقرا شکستای پنهون رو؛ ثروتمندان روی پاداشا تمرکز می کنن، فقرا روی خطرها

ثروتمندان مسئولیت اتفاقاتی رو که در زندگی شون میفته، برعهده می گیرن و با این تصور عمل میکنن: «این خوب کار خواهد چون وادارش می کنم درست کار کنه.» یک کار هرچقدر هم که به طول بینجامد، ثروتمندان خود رو پایبند به انجام اون میدونن. اونا درنهایت میگن: «اگه تو این کار رو انجام ندهی، پس کی می تونه انجامش بده؟»

۴. ثروتمندان روی خواسته هاشون تمرکز می کنن اما فقرا روی چیزی که نمی خوان، متمرکز می شن

میدونید که هیچ راه مستقیمی در این دنیا وجود نداره؟ زندگی روی خطوط مستقیم و بی عیب حرکت نمی کنه. حرکت اون بیشتر مثل یک رودخانه ی پُرپیچ و خمه. در بیشتر موارد تنها می تونین انحنای پیشِ رو رو ببینین و تا زمانی که به پیچ بعدی نرسید، نمی تونین ادامه راه رو مشاهده کنین.

هروقت افرادی رو دیدید که به چیزی که شما آرزو دارین، رسیدن، واسه شون دعا کنین. اگه فردی رو می ببینن که خونه ی زیبایی داره، از اون خونه تعریف کنین و به اون فرد تبریک بگید. اگه ماشین زیبایی می ببینن، از اون ماشین تعریف کنین و به صاحبش تبریک بگید. اگه فردی رو می ببینن که خونواده ای دوست داشتنی داره، واسه اون فرد و خونواده اش دعای نه کنین.

از همین الان از شما می خوام تمرین کنین دیدگاه های منفی بقیه رو به خاطر بسپارید و هیچوقت مثل اونا نباشید. انرژی مثبت و منفی، هردو مُسری ان. من باور دارم که افکار منفی آفت ذهن هستن. اونا باعث می شن به جای اینکه سعی کنین، شکایت کنین؛ به جای اینکه کار مؤثری بکنین، دستپاچه شید و به جای اینکه به انجام کاری تشویق بشین، ناامید شید. اینطوری واقعا می خواید به افراد منفی گرا نزدیک شید؟!

۵. ثروتمندان تقریبا همیشه به دنبال پیشرفت و پیشرفت هستن

اونا مشتاق هستن که اجناس ، خدمات و ایده هاشون رو با اشتیاق و هیجان پیشرفت بدن. نفرت از پیشرفت و پیشرفت، یکی از بزرگ ترین مشکلات در برابر موفقیته. افرادی که با فروش و گسترش دادن ایدها و اجناس شون مشکل دارن، معمولا ورشکسته می شن.

۶. فقرا هرکاری می کنن تا از مشکلات دوری کنن

فقرا هنگامی که با یک رقابت روبرو می شن، از اون فرار می کنن. رمز موفقیت در فرار کردن از مشکلات نیس، شما باید به اندازه ای رشد کنین که از مشکلات تون بزرگ تر شید. اگه در زندگی تون با مشکل بزرگی روبه رو هستین، تنها معنی اش اینه که فرد بزرگی نیستین. اگه می خواید یک تغییر پایدار بسازین، بر بزرگیِ مشکل تون تمرکز نکنین، بلکه روی بزرگیِ خودتون تمرکز کنین.

۷. ثروتمندان و افراد موفق راه حل محور هستن

ثروتمندان وقت و انرژی شون رو صرف می کنن تا واسه رقابتای پیشِ رو جوابایی پیدا و سیستمایی ایجاد کنن و مطمئن شن اون مشکل دیگر اتفاق نمی افته. تصور کنین ظرفی واسه نگهداری ثروت تون دارین. اگه ظرف شما کوچیک باشه و پول زیادی داشته باشین، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ظرف شما سرریز میشه، پول مازاد بیرون می ریزه و پول تون رو از دست میدید. شما نمی تونین بیشتر از ظرف تون پول داشته باشین. درنتیجه باید ظرف بزرگ تری داشته باشین. در این صورت نه تنها ثروت بیشتری دارین، بلکه می تونین ثروت بقیه رو هم به خود جذب کنین.

۸. ثروتمندان از مشکلات نه فرار می کنن و نه شکایت

ثروتمندان جنگجویان پولی هستن. اگه شما در مدیریت مشکلات و شکست دادن مشکلات استاد باشین، چه چیزی می تونه جلوی موفقیت تون رو بگیره؟ بله درسته، هیچی! اگه چیزی نتونه جلوی شما رو بگیره، مهارنشدنی هستین.

۹. ثروتمندان سخت کار می کنن و باور دارن به خاطر تلاشی که می کنن و ارزشی که واسه بقیه به همراه میارن، پاداش خوبی به دست میارن

فقرا هم سخت کار می کنن اما چون احساس بی ارزش بودن می کنن، بر این باورند که واسه سعی شون شایسته ی دریافت پاداش زیادی نیستن.

سعی کنین واقعا ثروتمند شید و به افرادی که فرصتای زیادی در زندگی شون نداشتن، کمک کنین. اگه وسیله ای دارین که میشه از اون پول زیادی گرفت، از اون استفاده کنین. دریافت یک حقوق ثابت هیچ اشکالی نداره، به شرط اینکه متناسب با توانایی و ارزش آفرینی شما باشه.

۱۰. ثروتمندان خودشون و ارزش هاشون رو باور دارن

اما افراد فقیر این جور نیستن و به خاطر این همیشه به دنبال تضمین هستن. تنها راه واسه اینکه متناسب با ارزش واقعی تون به شما پول داده شه، اینه که طبق نتایج کارتون به شما پول بدن.

به دنبال یک شغل موفق هستین یا می خواید رابطه نزدیکی با خونواده تون داشته باشین؟ هردو! می خواید روی کسب وکارتان تمرکز کنین یا تفریح و سرگرمی داشته باشین؟ هردو! می خواید پول داشته باشین یا زندگی تون با معنی باشه؟ هردو! می خواید پول زیادی به دست بیارین یا کاری رو که عاشقش هستین بکنین؟ هردو! فقرا معمولا یکی از این دو رو انتخاب می کنن اما ثروتمندان هردو رو.

بذارین روشن حرف بزنم، پول مهمه. گفتن اینکه پول به اندازه چیزای دیگر مهم نیس، حرف خنده داریه. مثل اینه که بگیم دست هاتون مهم ترن یا پاهایتان؟! نمی شه هردویشان مهم باشن؟ !

پول آزادی به همراه میاره، آزادی واسه خرید چیزایی که می خواید و آزادی واسه انجام کارایی که دوست دارین. پول به شما اجازه می ده از آسونترین چیزها در زندگی لذت ببرین و هم واسه شما این فرصت رو فراهم می کنه که به بقیه کمک کنین تا نیازای لازم شون رو تأمین کنن. مهم تر از همه اینکه اگه پول داشته باشین، انرژی تون صرف نگرانی واسه بی پولی نمی شه.

۱۱. فقرا معمولا پول شون رو خوب مدیریت نمی کنن یا همه پول شون رو تحت کنترل ندارن

شما رو نمی دونم اما در جایی که من در اون درس خوندم مدیریت پولی به عنوان یکی از دروس اصلی ارائه نمی شد. عوضش، مطالبی درباره جنگای تاریخی به من آموزش داده شد، چیزی که هیچوقت در زندگی ام از اون استفاده نکرده ام! بزرگ ترین فرق بین موفقیت پولی و شکست پولی در چگونگی مدیریت مالیه. خیلی راحته!، واسه اینکه پولدار شید باید پول تون رو خوب مدیریت کنین.

گفتن اینکه «به محض اینکه پول کافی به دست بیارم، مدیریت پولی رو شروع می کنم» درست مثل گفتن اینه: «به محض اینکه ۱۰ کیلوگرم وزن کم کنم، ورزش و رژیم غذایی رو شروع می کنم.»

پیش از اینکه پول زیادی به دست بیارین، لازمه مهارت ها و عادتای مدیریت پول کم رو یاد بگیرین. پول بخش خیلی مهمی از زندگی شماس و زمانی که بتونین امور پولی رو تحت کنترل خود بگیرین، در همه بخشای زندگی تون پیشرفت می کنین. این نکته رو میشه به این صورت گفت: «پول تون رو کنترل کنین وگرنه، پول شما رو کنترل می کنه.» واسه کنترل کردن پول، باید اونو مدیریت کنین.

۱۲. ثروتمندان کاری می کنن پول واسه شون کار کنه، درحالی که فقرا واسه پول کار می کنن

ثروتمندان هر دلار رو مثل دانه ای در نظر می گیرن که می تونن اونو بکارند و صد دلار برداشت کنن، بعد اونو دوباره بکارند و هزار دلار دیگر به دست بیارن. فقرا پول شون رو سرمایه گذاری نمی کنن و تموم طول زندگی شون مشغول کار کردن هستن تا پول به دست بیارن.

۱۳. ثروتمندان برخلاف ترس شون، دست به کار می شن، اما فقرا اجازه میدن ترس متوقف شون کنه

باید بدونین که لازم نیس واسه رسیدن به موفقیت، از ترسا خلاص شید. ثروتمندان و افراد موفق هم ترسا، شکا و نگرانیای خودشون رو دارن، اما اجازه نمی دن که این احساسات جلویشان رو بگیرن. افراد ناموفق ترسا، شکا و نگرانیایی دارن و به خاطر اونا از ادامه راه باز می مونن.

لازمه تمرین کنین که با وجود ترس، شک، نگرانی، نبود قطعیت و ناراحتی، مسیرتون رو ادامه بدین و حتی هنگامی که حوصله ی انجام هیچ کاری ندارین، دست به کار شید. اگه فقط بخواهید کارهای آسون رو بکنین، زندگی سختی دارین، اما اگه واسه انجام کارهای سخت اشتیاق داشته باشین، زندگی آسون ای در انتظارتان هستش.

اینکه در روبرو شدن با سختیا متوقف شید یا به راه تون ادامه بدین، به تصمیم خودتون بستگی داره. اگه می خواید ثروتمند شید، کاری رو بکنین که ثروتمندان انجام میدن.

برگرفته از: harveker