مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

بسته بندی سبز چیه؟ 

بسته بندی سبز چیه؟ 

هر روز میلیونا محصول و کالای مختلف در بسته بندیای جورواجور در سراسر دنیا جابه جا می شن. این بسته بندیا پس از باز شدن روونه سطل زباله می شن و بیشتر مواد تشکیل دهنده ی اونا قابل بازیابی نیستن. با وجود انبوه کالاهایی که به وسیله شرکتای حمل ونقل از کارخانه ها به انبارها و بعد به مغازها منتقل می شن و افزایش فزایند ه ی مغازه های اینترنتی که روزانه دارای سفارشای زیادی هستن، مقدار زیادی از پلاستیک، فوم، مقوا و کاغذِ به کار رفته در بسته بندی، به زباله تبدیل می شه. خوشبختانه «بسته بندی پایدار» راه حلی واسه این مشکل ارائه کرده.

 

در بسته بندی سبز یا پایدار از مواد و روشایی واسه تولید استفاده می شه که کمترین مصرف انرژی و تاثیرگذاری رو بر محیط زیست دارن. بسته بندی سبز که طبق ی تعهد به محیط زیست ایجاد شده، از مواد قابل بازیافت و جدا سازی پذیر استفاده و انرژی رو بهینه مصرف می کنه.

در بسته بندی سبز از چه موادی استفاده می شه؟

بسته بندی سبز حذف مواد شیمیایی و آلوده کننده رو که به آب ، خاک، هوا و گیاهان آسیب میرسوند، ممکن کرده. این کار با ایجاد بسته های جدا سازی پذیر و قابل بازیافت محقق شده. در بسته بندی سبز مواد کمتری به کار میره در مراحل تولید از انرژیای تجدید پذیر مثل سوختای زیستی، باد و انرژی خورشیدی استفاده می شه. بعضی از موادی که در بسته بندی سبز استفاده می شن عبارتند از:

 • پلاستیک جدا سازی پذیر
 • پلاستیک گیاهی
 • اجناس قابلِ بازیافت
 • منابع انرژی جانشین
 • کیسه های پلی اتیلن تهیه شده از زبالهای بازیافت شده

چار روش اصلی بسته بندی سبز

کلا ۴ روش واسه بسته بندی سبز هست:

بسته بندی طبق ی منابع تجدید پذیر. ۹۰ درصد PLA (اسید لاکتیک) جدا شده از نشاسته در محیطای کمپوست صنعتی طی ۹ ماه جدا سازی می شه. PLA از نیشکر، ذرت، سیب زمینی یا دیگر مواد شامل نشاسته تهیه می شه.

بسته بندی با افزودنیای زیست خراب کردن پذیر. هم حالا دو نوع افزودنی در بازار بسته بندی هست. استفاده از مواد افزودنی OXO و BIO بسته بندیا رو جدا سازی پذیر می کنه.

بهینه سازی بسته بندی. صرفه جویی در مراحل بسته بندی درحالی که محصول خوب محافظت شه، نیازمند دقت و تمرکز زیادیه.

مواد قابلِ بازیافت. مواد قابلِ بازیافت که درباره اونا خیلی شنیده ایم، جایگاه مهمی در صنعت بسته بندی سبز دارن.

چه موادی در بسته بندی سبز به کار نمی ره؟

امتیازات و اثرات مثبت بسته بندی سبز هم واسه محیط زیست و هم واسه آدما مهمه. در روند تولید و بسته بندی سنتی مثل کیسه های پلاستیکی انرژی زیادی مصرف می شه.

در بیشتر مواقع منبع اصلی انرژی سوختای فسیلی هستن که هرساله حجم بالایی متان و دی اکسید کربن به جو زمین اضافه می کنن. مواد زائد و زبالهای به دلیل روند بسته بندی سنتی در آخر به اقیانوسا و زمینای دفن زباله ختم می شن که آلودگیا و آسیبای رو و پنهونی رو به محیط زیست وارد می کنه.

مواد و روشای آسیب زای مختلفی مثل پلاستیکای تهیه شده از پلی اتیلن، یونولیت، بسته بندی چندلایه، پلی استایرن، سوختای فسیلی و… در بسته بندی سنتی به کار میره.

امتیازات کلیدی بسته بندی سبز

واسه کاهش آثار خراب کردن کننده روش ها و مواد به کار رفته در بسته بندی سنتی، جانشینای مختلفی هست که هریک امتیازای خود رو دارن.

صرفه جویی در مواد مصرفی

 • بهتر کردن روش بسته بندی طوری که از کاغذ مصرفی به بهترین شکل استفاده شه
 • تغییر اندازه بسته ها متناسب با محتوای اونا (الان بیشتر بسته ها بیشتر از اندازه لازم بزرگ هستن)

استفاده از مواد بازیافت شده

 • استفاده از کاغذهای ۱۰۰ درصد تولید شده از ضایعات بازیافت شده (PCW)
 • استفاده از تیوبای پلاستیکی بازیافت شده

کاهش ضایعات

 • استفاده از خردهای کاغذ به عنوان مواد بسته بندی
 • استفاده از پلاستیکای نازک تر و کاغذهای سبک تر

افزایش امکان بازیافت

 • بازطراحیِ بسته ها واسه کاهش میزان مواد غیر قابل بازیافت مثل سرپوشای پلاستیکی
 • نصب برچسبای «قابل بازیافت» روی بسته ها

مراحل تولید پاک

 • سعی واسه استفاده از موادی که موجب آلودگی محیط زیست نمی شن
 • بازیافت همه آب مصرفی

صرفه جویی در مصرف انرژی

 • استفاده از مواد تولید شده به وسیله انرژیای سبز
 • عوض کردن منابع انرژی با انرژیای جانشین یا استفاده از لوازم بهینه

حمل ونقل موثر

 • انتخاب محل بسته بندی در نزدیکی تولید کننده ی محصول
 • استفاده از خدمات تکمیلی شرکتایی که در محدوده بازار اصلی هستن

افزایش استفاده از مواد تجدیدپذیر

 • استفاده از کاغذهای تولید شده از الیاف گیاهی (اجناس کشاورزی) به جای کاغذهای تولید شده از درخت
 • طراحی بسته هایی با توانایی استفاده ی دوباره و آگاه کردن مصرف کنندگان از این نکته

توجه به بسته بندی پایدار در بازار

غول فست فود، مک دونالد، تازگیا قول داده که تا سال ۲۰۲۰ مواد راحت ی تموم بسته بندی هاش رو با مواد قابل بازیافت جانشین می کنن. واسه هم قدم بودن با بازار بسته بندی سبز، خیلی از شرکتای کوچیک و بزرگ ایده های جذاب و بعضی وقتا نو در مورد بسته بندی پایدار ارائه می کنن. ایدهایی مثل:

۱. بسته های خوردنی. واسه کاهش ضایعات کاغذ و پلاستیک، بسته های قابل خوردن توجه کارخانه های خیلی رو جلب کرده. اما با توجه به مسائل بهداشتی و آماده سازی اون، یافتن روش تولید مناسب و به صرفه، کار دشواریه.

۲. تعیین استانداردها و نظارت بر زنجیره تأمین. شرکتا به نظارت، کنترل و شناخت بیشتری از کارکرد زنجیره تأمین نیاز دارن. زمانی می رسه که تعهد و توجه به محیط زیست نقش مهمی در تصمیمات کلیدی کسب وکارها داره.

۳. کاهش گازهای گلخانه ای. کاهش گازهای گلخانه ای معمولا کاهش دیگر عوامل خراب کردن کننده واسه محیط زیست رو داره، پس خیلی مورد توجه.

۴. پلاستیکای ۱۰۰٪ زیست موافق. کوکاکولا از سال ۲۰۰۹، بطریایی تولید می کنه که بخشی از مواد راحت ی اونا منشأ گیاهی دارن. این شرکت در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که از این پس بطری هاش به همه از مواد موافق با محیط زیست تولید می شه. انتظار میره در آینده نزدیک خبره های بیشتری درباره بطریای گیاهی (PlantBottle) این شرکت شنیده شه.

۵. پلاستیکای گیاهی با کیفیت تر. انتظار میره در سال ۲۰۱۶ که در ماه های پایانی اون هستیم، خیلی از محدود کردنای پلاستیکای زیستی از بین برن. یکی از مشکلات پلاستیکای زیستی با منشأ گیاهی اینه که تابِ دمایی رو که بعضی عملیات بسته بندی در اون انجام می شه، ندارن و ذوب می شن. اما پیشرفتا و نوآوریای پیوسته، امید ایجاد پلاستیکای زیستی با کیفیت تر و مقاوم در برابر دمای خیلی زیاد رو افزایش داده.

۶. کاهش ضایعات. بی دودلی موضوع کاهش ضایعات یکی از دلایل کلی ی تمایل به بسته بندی سبزه. بسته بندی پایدار هم واسه کسب وکارها و هم واسه محیط زیست سودمنده. این روزها سعی واسه به صفر رساندن میزان ضایعات توجه زیادی رو جلب کرده.

بسته بندی سبز انتخابی سودمند واسه محیط زیست و واسه آدم هاست. هم واسه تولیدکنندگان و هم واسه مصرف کنندگان صرفه ی اقتصادی داره. به همه اینا یک امتیاز مهم دیگر بسته بندی پایدار رو اضافه کنین؛ محیط زیست پاک تر و سالم تر واسه خودمون و واسه فرزندان مون!

برگرفته از: plushbeds