۱۰ نشانه هشداردهنده جدی در بروز آلزایمر

فراموشی یه جور از مشکل مشاعره که موجب بروز مشکلات حافظه ای، رفتاری و فکری می شه.

به گزارش ایسنا، علائم این مریضی معمولا به کندی پیشرفت می کنن و کم کم خیلی بد تر می شه تا جایی که درکار های عادی روزانه و زندگی روز مره مشکل ایجاد می کنه.

بنا برگزارش سایت انجمن جهانی فراموشی، ۱۰ نشونه هشداردهنده این مریضی عبارتند از:

  1. ضعیف کردن حافظه و بروز حالت های فراموشی که زندگی روزمره رو دچار اختلال می کنه.

یکی از شایعترین علائم فراموشی از دست دادن حافظه مخصوصا فراموش کردن اطلاعاتیه که فرد مریض تازگیا اون ها رو به خاطر سپرده س. بقیه موارد شامل فراموش کردن تاریخ ها و روید ادهای مهم، پرسیدن تکراری اطلاعات مشابه و وابستگی به وسایلی مثل دفتر یادداشت و لوازم الکترونیکی واسه به یاد آوردن موضوعات معمولی هستن.

  1. رقابت در برنامه ریزی یا حل مسائل.

بعضی افراد ممکنه تغییراتی رو در توانایی شون واسه برنامه ریزی یا کارکردن با اعداد و ارقام تجربه کنن. اون ها بیشتر رسیدگی به صورت حساب های ماهانه رو فراموش می کنن و در تمرکز کردن و انجام کارای طولانی تر با مشکل مواجه می شن.

  1. مشکل در انجام کارای عادی و ساده در منزل، محل کار و حتی تفریحات.

مبتلایان به فراموشی بیشتر در انجام و تکمیل کارای روزانه و عادی با مشکل مواجه می شن. اون ها حتی واسه رانندگی کردن تا یه مقصد آشنا، مدیریت هزینه های کاری و یا به یا دآوردن قوانین بازی های مورد علاقه شون دچار مشکل می شن.

  1. سردرگم شدن در جا و زمان

مبتلایان به فراموشی نمی تونن تاریخ ها، فصول و گذشت زمان رو دنبال کنن. اون ها بعضی وقتا فراموش می کنن که کجا هستن و چیجوری خود رو به این محل رسونده ان.

  1. مشکل در درک تصاویر

در بعضی از افراد داشتن مشکل بینایی در واقع نشونه ای از آلزایمره. اون ها هم اینجور در خوندن، تشخیص فاصله و رنگ و اختلاف نورها مشکل پیدا می کنن. بعضی وقتا وقتی مقابل آیینه قرار می گیرند، تصور می کنن کس دیگه ای مقابل اون ها وایس تاده و درک نمی کنن که تصویر خودشونه.

  1. پیدا کردن مشکلات تازه با واژه ها در گفتن یا نوشتن

مبتلایان به فراموشی در دنبال کردن یا پیوستن به یه گفت وگو ضعیف می شن، اونا بعضی وقتا در بین گفت وگو متوقف می شن و واسه ادامه صحبت های خود هیچ ایده ای ندارن و دائم جملات مشابهی رو تکرار می کنن. هم اینجور در پیدا کردن واژه های مناسب در بین صحبت خود ضعیف می شن.

  1. گذاشتن وسایل در جای غیرمعمول و از دست دادن توان ردیابی دوباره واسه پیدا کردن اون ها.

بیماران آلزایمری بیشتر وسایل خود رو در جاهای غیرمعمولی می گذارن و بعد جای اون ها رو فراموش می کنن. هم اینکه حتی توان اون رو ندارن که با مراجعه به حافظه خود جای قرار دادن وسیله مورد نظر رو ردیابی کنن.

  1. ضعف و ناتوانی در قضاوت و تصمیم گیری

بیماران گرفتار به فراموشی بیشتر در قضاوت و اراده کردن دچار تغییراتی می شن که توان اون ها رو در این مورد ها کاهش می دهد.

  1. عقب نشینی از فعالیت های کاری و اجتماعی

این بیماران کم کم خود رو از برنامه های گروهی و فعالیت های اجتماعی و ورزشی کنار می کشن.

  1. تغییر در خلق و خو وشخصیت.

ویژگیهای شخصیتی و خلق وخوی این بیماران هم تغییر می کنه. اون ها دچار پریشونی و گیجی، دودلی و ظن، افسردگی، ترس واضطراب می شن و خیلی راحت در شرایط جور واجور پریشون و پریشون می شن.

کشف روشی جدید واسه درمان فراموشی

دلیل فراموشی چیه؟

فراموشی علائم مریضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *