۱۰ نکته ای که باید درباره الشباب بدانیم

گروه تروریستی الشباب این روزا تبدیل به تیتر اول رسانه های جهان شده، اما این گروه چیجوری تونسته اقدامات تروریستی خود رو تا این حد گسترش بده.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، بعدظهر روز شنبه ۳۰ شهرویور گروه الشباب با حمله به یه مرکز خرید در نایروبی پایتخت کنیا دوباره بحرانی جدید در آفریقا آفرید و بهونه ای دیگه به رژیم صهیونیستی واسه اعزام کماندوهای خود به کنیا داد. بحرانی که تا کنون ۶۸ کشته و بیشتر از ۱۷۵ زخمی در بر داشته.

اما آسوشیتدپرس در تحلیل این گروه تروریستی ۱۰ نکته رو گفته که این ۱۰ نکته واسه شناخت اون خوبه. این موارد عبارتند از :

الشباب چیه؟

الشباب یه گروه افراطی تروریستیه که بعد از سال ۱۹۹۱ زمانیکه گروه های شبه نظامی تونستن به دوران دیکتاتوری در سومالی پایان بدن به وجود اومد. این گروه ریشه های فکری خود رو از وهابیت عربستان گرفته.

الشباب در اصل شاخه جوانان دولت اتحادیه دادگاه ها بود که در سال ۲۰۰۶ میلادی با هدف ایجاد یه کشور بنیادگرای مسلمون در شرق آفریقا به وجود اومد.

پیش بینی می شه که الشابب هزاران نفر نیرو داشته باشه که چند صدنفر از اونا رو خارجیان تشکیل می هند. خارجیانی که بیشتر اونا از خاورمیانه بوده و سابقه جنگ در افغانستان و عراق رو دارن. در میان اعضای الشباب جوونایی سومالیایی دیده می شن که بعضی از اونا از جوامع اروپایی و آمریکایی به این گروه پیوسته ان. در همین رابطه مقامات آمریکایی از این بیان نگرانی کردن که تروریستای فعال در افغانستان و پاکستان، به سومالی پناهنده شن.

الشباب کجاس؟

الشباب در سال ۲۰۰۶ میلادی کنترل بیشتر نقاط موگادیشو پایتخت سومالی رو در دست گرفته بود و تا قبل از حمله نیرهای سازمان ملل به همراه نیروهای آفریقایی در سال ۲۰۱۱ میلادی به سومالی، کنترل نقاطی در مرکز و جنوب این کشور رو هم در اختیار داشت. در سال ۲۰۱۱ میلادی نیروهای سروسامون ملل با همراهی نیروهایی از کنیا و اوگاندا به مرکز قدرت الشباب در سومالی حمله کرده و این گروه رو عقب راندند. با این وجود الشباب هنوز کنترل بعضی نقاط سومالی رو در دست داره و در این مناطق به نظر خود قانون شریعت رو به اجرا گذاشته.

الشباب چقدر نیرو داره؟

کسی به درستی تعداد نیروهای الشباب رو نمی دونه،اما انگار این گروه تروریستی هزاران نیرو داشته باشه.

به چه دلیل الشباب به کنیا حمله کرد؟

الشباب در دو سال گذشته در مورد حمله به کنیا اخطار داده بود. این اخطار به واسطه شرکت ارتش کنیا در حمله نیروهای سازمان ملل به سومالی انجام شده. حمله نیروهای سازمان ملل در سال ۲۰۱۱ منتهی به کاهش نفوذ الشباب در سومالی شد.

الشباب هم اینکه مسئولیت عملیات انتحاری در کامپالای اوگاندا رو که بیشتر از ۷۰ کشته برجا گذاشت رو دوش گرفته. این عملیات تو یه رستوران و در وقتی که مردم در حال تماشای مسابقه فینال مسابقات جام جهانی فوتبال بودن اتفاق افتاد. این حمله به اون دلیل انجام شد که اوگاندا هم در حمله به سومالی نقش داشت.

رابطه با القاعده

الشباب و القاعده در سال ۲۰۱۲ اعلام کردن که با همدیگه متحد شدن و “مختار ابوزبیر” رهبر الشباب اعلام کرد که در عملیاتای بین المللی القاعده شرکت می کنه. حمله به تاسیسات واسه رژیم اسرائیل در شهر مومباسا در سال ۲۰۰۲ میلادی و تلاش واسه حمله به هواپیمای حامل گردشگران اسرائیلی هم به احتمال زیاد بوسیله نیروهای القاعده در سومالی انجام شدن.

منبع مالی الشباب کجاس؟

قبل از حمله نیروهای آفریقایی و سازمان ملل به سومالی، الشباب کلی درآمد خود رو از راه اعمال مالیات و اخذ مشکلات در بنادر و فروگاها به دست می آورد و اعلام شده که قبل از سال ۲۰۱۱ الشباب هرساله ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار درآمد داشت. اما با از دست دادن کنترل موگادیشو و کیسمایو، قسمت بزرگی از این درآمد قطع شد.

تنها متحد الشباب در آفریقا، کشور اریتره س که از دشمنان قدیمی اتیوپی حساب می شه، اما اریتره کمک به الشباب رو رد می کنه.

الشباب افزایش می شه؟

انگار الشباب بعد از اتحاد با القاعده افزایش شده و کارشناسان هم از احتمال انجام حملات بین المللی بوسیله این گروه خبر میدن. به نظر می رسه گروه های شبه نظامی که مخالف فعالیت شرکتای خارجی در سومالی هستن هم از الشباب منشعب شدن.

نقش آمریکا در جنگ علیه الشباب

آمریکا از اولین دخالت نظامی کشورای آفریقایی علیه الشباب پشتیبانی کرد. این حمله با حضور نیروهای اتیوپیایی در سال ۲۰۰۶ انجام شد. علاوه بر اون آمریکا کمکای مالی زیادی به نیروهای سازمان ملل در جنگ با الشباب پرداخت کرده. آمریکا هم اینکه در سال ۲۰۰۸ میلادی الشباب رو به عنوان یه گروه تروریستی شناساسی کرده .

الشباب از چه الهام گرفته

الشباب از ایده های وهابیون عربستان سعودی الهام گرفته و این در حالیه که بیشتر مسلمانان سومالی از صوفیان میونه رو هستن. الشباب در اول با دادن وعده امنیت و ثبات تونست هواداران زیادی رو واسه خود دست و پا کنه اما اقدام اونا در تخریب اماکن متبرکه صوفیان موجب شد تا اندازه محبوبیت اونا در سومالی کم بشه.

آینده سومالی چی می شه؟

اولین دولت منتخب سومالی در بیست سال گذشته در سال گذشته میلادی به قدرت رسیده و البته در این راه نیروهای آفریقایی کمک زیادی به سومالی کردن. با روی کار اومدن این دولت فرصت مناسب واسه ایجاد تغییرات ریشه ای در سومالی به وجود آمده.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *