۲۰ حقیقت ازدواج که باید بدانید

couple

بارها شنیده ایم که واسه خوشبختی، عشق لازمه ولی کافی نیس، عشق به ما نیرو، ایستادگی، جربزه، همت، امید، هیجان و انگیزه حرکت میده تا با آگاهی، عقل و درایت و تلاش رودخانه متلاطم زندگی رو به سلامت طی کنیم. بدون آگاهی و تعهد، عشق، تنهایی ما رو به هیچ جا راهنمایی نمیشه. در «ازدواج و سلامت جنسی» این هفته تلاش می کنم به بعضی از عادی ترین باورهای درست و نادرست درباره عشق و ازدواج اشاره کنم.

۸ باور غلط درباره عشق و ازدواج

۱. هر کسی نیمه زیادی داره (تفکر جادویی): بعضی می گن نظام هستی جوری برنامه ریزی و تنظیم شده که واسه هر فردی یه نفر و فقط یه نفر به عنوان جفت مناسبش ساخته شده یا باید منتظر باشه تا تقدیر و سرنوشت اون فرشته گمشده (یا سوارکار با اسب سفید) رو طی یه حادثه اتفاقی در برابر اون ظاهر کنه، یا اینکه افراد معتمدی رو امتحان کنه تا اینکه نیمه اش رو پیدا کنه. گروه اول واسه پیدا کردن همسر و ایجاد رابطه تلاش نمی کنن مگه سطحی و گروه دوم از یه رابطه به رابطه ای دیگه می رن تا شاید گمشده خود رو پیدا کنن.

۲. در صورت از دست دادن معشوقشان دیگه نباید رابطه جدیدی رو شروع کنن! در حالی که واقعیت امر اینه که واسه هر فردی بالقوه جفت و همسرهای زیادی هست و تنها قانون حاکم بر نظام هستی اینه که افراد با عقل، منطق و تلاش، همسر مناسب خود رو پیدا کنن و اگه هم اشتباهی کردن مسئولیت خود رو قبول کنن و در جبران و اصلاح اون سسعی کنن.

۳. فقط با همسر کامل و بی عیب و مشکل میشه در زندگی اشتراکی به خوشبختی رسید! بعضی آدما به دلیل مطلق گرایی (خوب یا بد، مشکی یا سفید) یا کمال پرستی(بهترین، بهترین، همیشه ۲۰)، دنبال یه فرد کامل و تقریبا بی عیب و مشکل هستن و اینطوری خیلی از فرصتای طلایی رو از دست میدن. چون همیشه معایبی واسه رد کردن طرف مقابل پیدا خواهندکرد. بعضیا هم چون پیوند عاطفی ناامنی داشتن به بقیه اعتماد نمی کنن و ناخودآگاه دنبال مدرک و دلیل واسه رد طرف مقابل ان. در حالی که همسر کامل وجود نداره و از پایه فلسفه ازدواج شروع با دست کم معیارهای لازم و اساسی و تلاش واسه رسیدن به بیشترین حدای ایده آل (رشد و نمو) است. احتمال موفقیت و خوشبختی در ازدواجی بیشتر هستش که تجانس و شباهت بین زن و شوهر بیشتر باشه و اگه یکی خیلی بهتر از دیگری باشه دیر یا زود رابطه دچار مشکل می شه.

۴. بعضی آدما به دلیل ترس از شکست یا ترس از رابطه فکر می کنن فرد باید از تموم جهات کامل باشه تا قدم واسه ازدواج برداره. در حد یه روان شناس آگاهی و اطلاعات لازم واسه ازدواج رو داشته باشه، از دید جسمی بی عیب و مشکل و از نظر مادی در رفاه باشه(ماشین، خونه، شغل و…) این نوع تفکر حتی اگه فرد به این حد هم برسه چند عیب کلی داره:

  • انتخاب هاش محدود می شه، چون باید فردی در سطح خود پیداکند.
  • بهترین سنین فرزنددار شدن رو از دست میده.
  • انگیزه اش واسه ازدواج کمتر و شک و تردیدهایش بیشتر می شه.
  • احتمال اینکه طعمه و گرفتار آدمای متقلب و سوءاستفاده گر قرارگیرد، بیشتر می شه و در بسیاری موارد دست به انتخابای به طور کامل غلط می زنه.

۵. واسه یه ازدواج موفق مهم نیس که با کی ازدواج می کنین، مهم اینه که چقدر تلاش می کنین! افراد با اینجور تفکری بدون در نظر گرفتن تضادها، تشابهات ارزشا، اهداف، انتظارات و… وارد یه رابطه و ازدواج نابرابر و سوءاستفاده گرانه می شن و دیر یا زود هر دو طرف از پا درخواهند اومد. خمیرمایه اینجور طرز تفکری اینه؛ خودم درستش می کنم! در حالی که ازدواج مثل بازی پینگ پونگه که هر دو باید لذت ببرن.

۶. اختلاف بین زن و شوهر باعث بهتر شدن و استواری ازدواج می شه! شاید اول شخصیتای متفاوت باعث هیجان و رضایت خاطر ظاهری شه ولی دیری نمی پاید.

۷. عشق به تنهایی واسه ازدواج کافیه!

اصلا! مخصوصا اگه شهوانی باشه. واسه انتخاب همسر باید براساس دل (احساسات و احساسات) انجام داد. کودک ۷ تا ۱۰ ساله فقط براساس حواس، تخیلات و هوشش دنیا رو درک و آزمایش می کنه! از ویژگیای این افراد اینه که وقتی می پرسیم به چه دلیل عاشق این فرد شدین؟ معمولا یا دلیلی واسه اون ندارن و اگه هم داشته باشن یا بیشتر به صورت نداشتن معایبه(دروغ نمی گه، خشن نیس) یا اینکه خوبیا نسبت داده شده نادرست و غیرمنطقیه (فهمیده و با پشتکاره ولی در سن ۲۸ سالگی هنوز نه تحصیلات داره نه شغل!)

آدم سالم کسیه که با عقل جاده و راه و با دل و احساس ، انرژی رفتن در راه رو انتخاب می کنه.

۸. ازدواج و انتخاب همسر به شانس بستگی داره! میگن ازدواج هندوانه دربسته س.

اگه ما شانس رو به عنوان سرنوشت محتوم در نظر بگیریم دیگه تلاش، اختیار، تلاش، تفکر و تو یه کلام هستی بی معنی هستش. فرق آدم های عاقل و توانا با بقیه در اینه که اونا خود سرنوشتشان رو می نویسند و میسازن ولی سرنوشت کار بقیه رو (تقدیر ارباب مردان ترسو و برده مردان شجاعه).

۱۲ باور درست درباره ازدواج

۱. خوشبختی به خودی خود رخ نمی ده، بلکه ساخته می شه. به همون اندازه انتخاب و داشتن همسر خوب، تلاش در حفظ اونم مهمه.

۲. ازدواج دوای هیچ دردی نیس. حکم غذا رو داره، نه دارو. ازدواج باعث رفع هیچ کدوم از مشکلات روانی نمی شه.

۳. ازدواج وسیله س، نه هدف، خیلی از ازدواجای غلط و ناموفق به خاطر این اتفاق می افته که افراد اونو یه هدف قرار میدن(به هر ترتیبی شده باید ازدواج کرد) در نتیجه واسه رسیدن به اون بعضی وقتا خیلی از اصول عقلانی و حتی اخلاقی رو هم ندیده می گیرن و زیر بار انتخاب غلط می رن یا بدون آمادگی و شرایط لازم درگیر اون می شن.

۴. خیلی از مشکلات و اختلافای زناشویی از بین نمی رن، بلکه همین که به این تفاهم برسین که در موردایی با هم اختلاف نظر دارین و به یه سازگاری و توافق دونفره برسین کافیه.

۵. زوجای موفق و خوشبخت هم بعضی وقتا بحث و درگیری دارن و اگه این طور نباشه باید در صحت و سلامت ازدواجشون شک کرد. مزیت زوجای موفق در اینه که می دونن چیجوری به درستی با اختلافا و مشکلا مواجه شن و به تفاهم برسن. اونا به فرقا احترام می ذارن و با دید برنده و بازنده به مسائل نگاه نمی کنن.

۶. در زندگی اشتراکی هیچ فایده و قانونی وجود نداره مگه اینکه زن و شوهر با هم اونو وضع کرده باشن. ازدواج مثل درختیه که در صورت نبود آبیاری و مراقبت، دیر یا زود پژمرده خواهدشد. مشکلا و اختلافای جدی زناشویی با ورود بچه ها برطرف نمی شه.

۷. با اینکه هرچه اشتراکا و شباهتای بین زن و شوهر بیشتر باشه امکان به وجود اومدن صمیمیت بیشتره ولی این به اون معنی نیس که زن و شوهر همیشه باید در تموم لحظه های خوششون با هم باشن.

۸. رابطه زناشویی یه رابطه ۵۰/۵۰ بعد ۱۰۰/۱۰۰ه. یه ازدواج وقتی می تونه موفق باشه که در رابطه، هر کدوم از دو طرف با تموم صفات خوب خود باشن و اشتباه دیگری رو مجوزی واسه خطای خود ندونن.

۹. زن و شوهر نه مکمل همدیگه، بلکه حامی و تقویت کننده همدیگه هستن. هر کدوم از زن و شوهر آدمایی عاقل، بالغ، کامل و توانمندی هستن که می تونن زندگی خود رو به تنهایی و با خوشی بگذرونن ولی با آگاهی و انتخاب تصمیم می گیرن با دیگری و کمک به هم راه رشد و کمال رو دلپذیرتر، معنی دارتر و بهتر طی کنن.

۱۰. اولین شرط و لازمه رابطه خوب و موثر زناشویی بیان درست، روشن و شفاف احساسات، نظرات و خواسته هاست.

۱۱. اگه در ازدواج قرار باشه کسی عوض شه اون یه نفر خود ما هستیم!

۱۲. با اینکه مشورت با والدین نشونه سلامت عقله ولی این شمائید که می خواین با همسرتون زندگی کنین، نه اونا.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

عشق هفته نامه سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *