مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

7 راز مهم خواب و تاثیر آن برروی راندمان کاری

: ۷ راز مهم خواب و تاثیر اون برروی بهره وری کاری

فواید خوابیدن

عالم و آدم می دونن که خواب چیز مهمیه. چرایش هم مشخصه. چون هم بدن رو جوون تر می کنه و هم به ذهن آمادگی دوباره می بخشه. اگه خواب نباشه واقعا کشته میشیم.

خواب مناسب و کافی به شما کمک می کنه که از ۷ فایده اون بهره مند شید:

۱- در آخر روز کاری شما انرژی بیشتری دارین

طبق تحقیقات انجام شده، اگه خواب کافی نداشته باشین، نسبت به دیگر آدمایی که خواب مناسب داشتن ۱۱% زودتر خسته میشین. در ظاهر شاید این ۱۱% خیلی به چشم نیاد، اما در طول ۸ ساعت زمان کاری، فردی که خواب کافی نداشته به جای اون که در ساعت ۵ بعد از ظهر خسته شه، در ساعت ۴:۱۵ خسته می شه. در حالی که ۴۵دقیقه آخر کار می تونه بالاترین بهره وری کاری رو به همراه داشته باشه.

۲- عکس العمل شما نسبت به مسائل بهتر و سریع تره

کافی است فقط ۲ روز خواب کافی و راحت نداشته باشین تا ببینین چیجوری قدرت دقیق شدن و فوکوس کردن وعکس العمل شما رو به نابودی میره. در این حالت جمع کردن حواس و سرعت عکس العمل به موقع شما به اندازه ۳ برابر کاهش پیدا می کنه. طبیعیه که نبود حواس و تمرکز کافی در محیط کار، باعث بروز یه جور تنش در شما نسبت به وظایف کاری تون می شه. پس با این اوصاف واقعا ارزش داره که تا دیروقت بیدار بمونین و وبگردی کنین؟ مشخصه که نه! پس معطل چه هستین؟ زودتر برید بخوابین.

۳- از آخرین دقیقه زمان خود استفاده می کنین

کمبود خواب رابطه مستقیمی با هدر دادن وقت داره. وقتی که خواب شما کافی نباشه، سطح انرژی شما پایین میاد و در این حالت نمی تونین کار خود رو به روال عادی انجام بدین. در نتیجه کار کردن شما خیلی فرقی با کار نکردنتان نداره! واقعا کار نمی کنین، وقت خود رو می گذرونین.

۴- در بهترین حالت ممکن واسه کار کردن هستین

خواب کافی آثار خوبی روی ذهن و روان شما میذاره. چون که شما خوشحال تر و پرانرژی تر پشت میز کار خود حاضر میشین و آمادگی بیشتری واسه شروع روز کاری خود دارین. هر چند که این قسمت ماجرا، یه مسئله روانشناختیه، اما به اندازه کافی روشن حساب می شه. به هر حال طبیعیه که وقتی کسی خوابش کافی بوده نسبت به کسی که خواب کم داشته، آمادگی بیشتر و بهتری واسه انجام کارا داره.

۵- مسائل و مشکلات رو بهتر حل و فصل می کنین

افراد مشهوری مثل آلبرت اینشتین و توماس ادیسون هم چرت زدن رو دوست داشتن. دلیلش هم این بود که اونا همیشه با صورت مسئله ای درگیر بودن و خواب وسیله کمکی بود تا بتونن مسئله رو حل کنن. در حالت خواب، ذهن شما بازم فعال عمل می کنه و در حال مرتب سازی و حل مسائله. وقتی بیدار میشین، مغز شما جون تازه ای گرفته و می تونه با قدرت تر از قبل در حل مسائل ظاهر شه.

۶- خلاقیت بیشتری در کار خود به خرج می دید

بعضی وقتا چیزی که باعث سخت تر شدن کارتون می شه، سخت بودن کار نیس. نوع کار کردن خود شما هستش! مثلا وقتی که در حالت خستگی کار می کنین، مثل یه مرده متحرک هستین که حوصله پیدا کردن روش جدیدی رو واسه انجام کارش نداره. پس از یه استراحت شبونه خوب، شاید آماده یه روز کاری سخت نباشین، اما دست کم این توانایی رو دارین که مسائل کاری رو با خلاقیت بیشتری پیش ببرین و هوشمندانه تر یه کار سخت رو انجام بدین. همه می دونن که پول، پول می آورد! اما کی این واقعیت رو می دونست که انرژی هم انرژی می آورد؟ علم از قبل این رو می دونست. حالا چه خوب که شمام میدونید!

۷- حافظه بهتری دارین

تا حالا شده که بعد از این که کارتون تموم شد و در راه برگشت به منزل بودین، یادتون بیاد چیزی رو از یاد بردین؟ و یا در راه رفتن به محل کار، به یاد بیارین که چیز مهمی رو در خونه جا گذاشته اید؟ وقتی خوب خوابیده باشین، قبل از این سوار ماشین شید و به سمت مقصد راه بیفتین، تموم چیزها رو به یاد میارید و چیزی از قلم نمیفته. چون که در زمان خواب، تخته مشکی ذهن نوشته هاش رو پاک می کنه. از این رو واسه به خاطرسپردن یه موضوع جدید احتیاجی نیس که فشار زیادی به ذهن خود وارد کنین.

زومیت

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه