شهریور ۲۹, ۱۳۹۹

7 راهکار برای تسکین دندان درد

مجله دنیای سلامت: اولین پاسخی که هر دندون دکتر به این سوال شما خواهدداد اینه که به یه دندون دکتر مراجعه کنین. درد دندون شما ممکنه علل مختلفی داشته باشه. ممکنه شما در بین جلسات درمان یا بعد از به آخر رسیدن درمان به درد دچار شید. پس دندون دکتر ممکنه واسه کنترل درد شما، آمادگی متفاوتی در هر مرحله درنظر بگیره.

امروزه با وجود کلینیکا و مراکز شبانه روزی احتمال اینکه در بیشتر ساعات شبونه روز دسترسی به درمانای اورژانس دندون پزشکی داشته باشین بسیار محتمله . اما شرایطی هست که واقعا به یه دندون دکتر دسترسی ندارین یا امکان مراجعه براتون به مراکز در دسترس ممکن نیس. در وقتی که امکان مراجعه به دندون دکتر ندارین و درد دندون گرفتارتان کرده با راهکارهای زیر می تونین امیدوار باشین که دردتون رو تا حد ممکن کنترل کنین و تا زمان مراجعه واسه درمان قطعی درد کمتری بکشین.

1-    داروهای خوراکی اولین و بهترین گزینه واسه کنترل درد دندون شمان. به شرطی که منع مصرفی در مورد داروهای خوراکی ضددرد که به اونا اشاره می شه، نداشته باشین. قرصای روی پیشخوان داروخانه ها (OTC) در کنترل دردهای دندانی تاثیردارن. ایبوپروفن و استامینوفن شایع ترین و موثرترین این دسته از داروها هستن. برخلاف تصور عمومی که در مورد قرص دندون درد بودن مفنامیک اسید هست (و نسخه پیچای داروخانه ها بیشتر به اون دامن میزنن) قرص یا شکل ژلاتینی/ کپسولی ایبوپروفن مناسب ترین داروییه که می تونین به قیمت ارزون و بدون نسخه واسه دندون درد ناغافل خود جفت و جور کنین.

قرصای ترکیبی ضددرد شامل ایبوپروفن هم واسه این منظور بسیار مناسبند. این داروها رو می تونین با مصرف دو قرص یا کپسول شروع کنین و تا زمان مراجعه به دندون دکتر هر شش ساعت تا چهار ساعت یه بار ادامه بدین.

2-    در دردهای نبض دار که موقع خوابیدن شما شروع می شه یا از خواب بیدارتان می کنه، یه بالش بلند طوری که سرتون بلندتر از بدنتون قرار گیرد ممکنه اجازه بده که تا صبح بتونین بخوابین!

3-    تلاش کنین از تحریک گرمایی دندانتان وقتی که دردهای متناوب داره دوری کنین. خیلی از اوقات دمای پایین یا بالا می تونه عامل محرک دندون درد باشه. اما مواردی هم وجود دارن که درد دندون فقط با سرما آروم می شه. در این حالت (Hot tooth) می تونین از کمپرس آب سرد یا یخ واسه پایین آوردن دما در ناحیه و کاهش درد استفاده کنین!

4-    اسپریای بی حس کننده، خمیر دندون، قطره های گیاهی ضدرد و بعضی داروهای گیاهی سنتی مانند گل میخک ممکنه در کنترل درد موثر باشن. سیر، عسل، فلفل، نمک، پونه، پوست انار، ریشه زنجبیل، برگ چای و موادی مثل اینم در قدیم واسه آرامش دندون درد استفاده می شدن. به کار گیری اینا در موارد اورژانس ممکنه در آرامش درد شما اثر داشته باشه هرچند که از نظر علمی کارآیی دقیق یا کارکرد ضددرد این مواد اثبات نشده باشه، تا وقتی که مطمئنین سمی یا مضر نیستن می تونین از اونا کمک بگیرین.

تانین موجود در چای و اوژنول میخک اثر مشخص ضددرد دارن ولی اثر اونا به صورتی که شما می تونین استفاده کنین در منابع دندون پزشکی به اثبات نرسیده. یادتون باشه که دندون درد شدید موجب نشه که به مواد شیمیایی و چیزای عیجب و غریب مثل روغن ترمز (!)، اسید باطری و… متوسل شید! سمیت این مواد ممکنه خطرناک باشه. خمیر دندون می تونه در مواردی که چاله ایجاد شده با قرارگرفتن روی چاله درد رو کم کنه.

5-    الکل، مواد مخدر یا سیگار راه های کنترل درد دندون نیستن. داروهای خواب آور و آرامبخش هم اگه از طرف دکتر قبلا تجویز نشده باشن، واسه استفاده در مواقع دندون درد مجاز نیستن. این مواد و داروها جدا از اعتیادآور بودن، ممکنه  اثرات مضر جبران ناپذیری داشته باشن.

6-    قطع شدن درد به معنی نبود نیاز به مراجعه نیس. درد درواقع یه اخطار از طرف بدن در مورد آسیب یا احتمال آسیبه. پس حتی در صورت قطع شدن درد، به دندون دکتر مراجعه کنین تا دلیل درد مشخص شده و واسه درمان قطعی اون اقدام شه. تاخیر در مراجعه علاوه بر تخریب بیشتر دندون و تحمیل هزینه های بیشتر مالی، درمان شما رو سخت تر کرده و حتی ممکنه به از دست رفتن دندون شما منجر شه.

7-    اگه داخل دندانتان چاله ا یجاد شده و درد دندانتان با گرما یا برخورد غذا جنب و جوش می شه، می تونین با آدامس ( بدون قند) یا پنبه تمیز داخل اتاقک چاله رو به طور موقت بپوشونین. از خوردن غذاها و نوشیدنیای خیلی گرم، خیلی سرد و شیرین دوری کنین.