مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

7 علامتی که مردان نباید نادیده بگیرند

: 7 علامتی که مردان نباید ندیده بگیرن

:  

آقایان به مراتب کمتر از خانوما مراقب سلامتی شون هستن ولی به این نکات دقت کنین و حتما به دکتر مراجعه کنین.
 
مردها بیشتر بیشتر از ماشین و سقف خونه شون مراقبت می کنن تا بدنشون! اگه سوراخی در سقف خونه شون ببینن، قبل اینکه تموم خونه آسیب ببینه اونو تعمیر می کنن. هم اینکه با شنیدن کوچیکترین صدایی در ماشینشون اونو به تعمیرگاه می برن. اگه اونا می تونستن این کارا رو نسبت به بدنشون هم بکنن چقدر خوب بود!
درحقیقت، دلیل کلی مرگ و میر بالا در مردان نسبت به زنان به دلیل بی میلی اونا به مراجعه کردن به دکتر و انجام مراحل درمانی به وجود اومده به وسیله بیماریای بزرگ و مهمی مانند بیماریای قلبی، سرطان، حمله قلبی، و دیابت است. شاید مردان جوون از درد غفلت می کنن اما در میانسالی اونا با مشاهده نشونه های خیلی بد تر مریضی شون بازم از اون غفلت می کنن.
درواقع، نشونه هایی هست که یه مرد در هر سنی که باشه باید اونا رو جدی بگیره. اگه شما یه یا بیشتر اونا رو دارین، صبر کنین، فکر کنین و با پزشکتون تماس بگیرین.

 

1. درد در ناحیه قفسه سینه
اگه احساس کردین فیلی روی قفسه سینه تون نشسته، به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنین. با آمبولانس تماس بگیرین یا از کسی بخواین شما رو همراهی کنه. بیشتر وقتا، نشونه های حمله قلبی شامل درد در ناحیه بازوی سمت چپ، درد در ناحیه فک، تعریق و تنگی نفس می شه. درد در ناحیه قفسه سینه که بعد از کمی فعالیت و تقلا به سراغتون میاد و چند دقیقه بیشتر طول نمی کشه و بعد برطرف می شه می تونه نشونه این باشه که قلبتون خوب خون دریافت نمی کنه.(آنژین). بله، درسته که بعضی وقتا، درد در قفسه سینه فقط سوزش سردله اما با درد سینه به چه دلیل احتمال حمله قلبی خطرناک رو در نظر نگیرید؟

 

2. نفس کم آوردن و تنگی نفس
نفس کم آوردن بعد از دویدن یا یه مسابقه بسکتبال زیاد مهم نیس. اما اگه شب در حالی که در تختخواب دراز کشیده اید، یا بعد از پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها نفس کم آوردید، باید فورا با پزشکتون ملاقات کنین. اینا ممکنه نشونه این باشه که قلبتون ضعیف شده  و احتمال مشکل قلبی هست.

 

3. کاهش وزن به صورت ناخواسته
خیلی از افراد تلاش می کنن وزنشون رو کم کنن اما اگه هیچ تلاشی درجهت کاهش وزنتون نکردید و وزنتون کم شد چه؟ اگه شلوارتان یهو گشاد شد، شاید اتفاق دیگری افتاده  مثلا غده تیروئیدتون پرکاره.  اما بعضی وقتا این اولین نشونه سرطان است.

 

4. مشاهده خون در ادرار یا مدفوع
بعضی آدما به ادرار و مدفوعشان نگاه نمی کنن درحالیکه باید نگاه کرد. نباید در ادرار یا مدفوعتان هیچ خونی مشاهده شه.
ادرار از کلیه ها به سمت مثانه از راه لوله ای که حالب نامیده می شه و بعد مجرای خروج ادرار قبل اینکه از بدن خارج شه حرکت می کنه. هرگونه قطعی یا شکستی درامتداد راه از مثانه، سنگ یا التهاب می تونه خون رو در ادرار تولید کنه که می تونه سرطان کلیه یا مثانه باشه.
خون در مدفوع سخت تر میشه دید. اما بعضی وقتا خون در مدفوع ممکنه به صورت روشن یا تیره به نظر برسه. فکر نکنین که بواسیره. وقتی در مدفوعتان خون مشاهده کردین، بدونین که احتمال سرطان روده باید رد شه. خون در مدفوع هم اینکه می تونه به وجود اومده به وسیله یه زخم در دستگاه گوارش یا دیورتیکولیت باشه.

 

5. تغییراتی در ادرار
چند بار بیدار شدن در شب و دستشویی رفتن، کم شدن شدت جریان ادرار ، مشکل داشتن در دفع ادرار یا در شروع ادرار نشونه های بزرگ شدن پروستات است. غده ای که مجرای خروج ادرار رو محاصره کرده و هرچه سن اقایان بالاتر رفته رشد می کنه و می تونه باعث بروز شرایطی به نام بزرگی خوش خیم پروستات شه. بزرگی پروستات یه مریضی خطرناک واسه زندگی نیس بلکه تاثیر عمیقی در چگونگی زندگی کردن میذاره. پس اگه هرچه زودتر اونو تشخیص بدین می تونین از پیشرفت اون جلوگیری کنین. سرطان پروستات، مریضی تهدید آمیز واسه زندگی، نشونه های مشابهی داره. یه معاینه پزشکی و آزمایش خون PSA فرق بین سرطان پروستات و رشد غده پروستات رو تشخیص میده. تکرر ادرار نشونه مریضی دیگری هم هست مثل دیابت، یه مریضی جدی که می تونه منتهی به حملات قلبی و کلیوی شه.

 

6. ورم پا
وقتی مایع متحرک در قسمت پایین پا، قوزک پا و قسمت بالای پاتون انباشته می شه، از اون غفلت نکنین. ورم پا ممکنه هشداری واسه مریضی قلب، کلیه و یا مریضی کبد باشه. داروهای بسیاری (قرصای ادرار آور یا مدر) هست که ورم رو کم می کنه. توجه به موارد سفارش شده ای که در داروها گفته شده مهم و حیاتیه: قلب به طور موثر پمپاژ می کنه؟ کلیه ها مایع متحرک رو تصفیه نمی کنه ؟ کبد دچار احتقان شده؟ گروهی از آزمایشای فردی دلایل این مشکل رو رو می کنه و به شما کمک می کنه تا هرچه سریعتر درمانتون رو شروع کنین.

 

7. زخمای پوستی که خوب نمی شن
خیلی از افراد زخمای پوستی رو ندیده می گیرن مخصوصا اگه روی صورت نباشه. زخمای پوستی، مخصوصا روی پا و ساق پا که بعد از چند روز درمان نشه خوب نشدن اونا اخطاریه واسه اینکه شاید اختلالی در گردش خون ایجاد شده. زخمایی که خوب نمی شن می تونه اولین سرنخ از مریضی دیابت باشه. اگه زخمای پوستی در هرجای بدن خوب نشه و بزرگتر شده یا رنگ و شکل خود رو عوض کنه می تونه نشونه سرطان پوست باشه اونا رو حتما در نظر داشته باشین چون اگه زود تشخیص داده شن شانس بهبودی و درمان اونا بسیار زیاد هستش.

 

 

منبع :