6 کرم ضد آفتابی که مضر هستند | تغذیه سالم

کرم ضد آفتاب یکی از محصولاتیه که بیشتر افراد واسه سلامت پوست شون باید ازش استفاده کنن. اما این وسط کرمای ضد آفتابی هم هست که واسه سلامتی تون ضرر دارن.

خیلی از افراد وقتی از ضدآفتابا استفاده می کنن، می گن که حتما در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوست مراقبت می شن، در حالی که بعضی وقتا به دلیل بی دقتی در خوندن دستورالعملای کرمای ضدآفتاب و یا حتی مقررات لازم در تولید ضدآفتابا، این اجناس ضعیف ترین وسیله مقابله در برابر دچار شدن به ملانوما (یکی از جدی ترین شکلای جور واجور سرطان پوست) هستن تا جایی که موسسه جداگونه زیست محیطی آمریکا اونا رو تایید نمی کنه.

این موسسه طی تحقیقی، ایمنی و تاثیر 1400 کرم ضدآفتاب، رژلب ترمیمی ضد ترک و خشکی لب، لوازم آرایشی و لوسیونای SPF دار(مقاوم در برابر اشعه مضر خورشید) رو بررسی کرده و نتیجه تحقیقاتش نشون داده فقط 25 درصد از این اجناس، در مقابل اشعه های خورشید حفاظت کافی ایجاد می کنن. اینجا شش نوع از بدترین شکلای جور واجور ضدآفتابا رو معرفی می کنیم:

1 – ضدآفتابای شامل رتینول

رتینول یا همون ویتامین A می تونه خطر دچار شدن به سرطان رو در آدمایی که در برابر نور آفتاب هستن، زیاد کنه، اما هنوز به دلیل آثار ضدپیری اش، اونو به ضدآفتابا و لوسیونا اضافه می کنن. این ماده ممکنه حساسیت پوست شما رو در برابر نور آفتاب زیاد کنه.

 

2 – ضدآفتابایی با SPF بالاتر از 50

SPF فقط اندازه مراقبت در برابر اشعه های UVB که باعث آفتاب سوختگی می شه رو نشون میده و کاربردی در مقابل اشعه های UVA که باعث سرطان می شه نداره یا بسیار ضعیفه، اما این باور غلط هست که اجناس با SPF بالاتر، مراقبت بیشتری دارن.

سازمان غذا و داروی آمریکا، تبلیغ اجناس با SPF بالای 50 رو «دروغین و گول زننده» می دونه و این نوع تبلیغ رو واسه شرکتا ممنوع کرده.

 

 

3 –  ضدآفتابای شامل اکسی بنزن

اکسی بنزن یه ماده ضدآفتاب شیمیاییه که به وسیله پوست جذب می شه، اما مشکل اینجاس که این ماده خیلی راحت پس از جذب وارد جریان خون می شه و مانند هورمون استروژن عمل می کنه و در دراز مدت می تونه باعث بروز مشکلاتی در باروری و غده تیرویید شه.

محققان روان پزشکی می گن که این ماده شیمیایی واسه سیستم عصبی سمیه. واسه دچار نشدن به مشکلات این ماده، برچسب اجناس رو با دقت بخونین. این ماده ممکنه هم اینکه با نامایی مانند بنزوفنون یا بنزوفنون-3 نوشته شه.

 

 

4 – ضدآفتابای پودری یا افشانه ای

وقتی که ضدآفتاب رو روی بدن خود اسپری می کنین، سخته بفهمین که همه نقاط رو پوشش داده یا نه. این مشکل در مورد ضدآفتابای پودری و آرایشی هم هست.

سازمان غذا و داروی آمریکا، فروش اجناس ضدآفتاب پودری یا موجود در مواد آرایشی رو بعد از پایان سال 2013 ممنوع اعلام کرده.

 

 

5 – ضدآفتابای شامل مواد دافع حشرات

اضافه کردن این مواد به ضدآفتابا لازم نیس و حتی احتمال داره به پوست آسیب بزنه. مواد دافع حشرات می تونن شامل موادشیمیایی موثری باشن، اما به این اجناس فقط یه بار در روز احتیاج دارین، در حالی که ضدآفتاب باید هر دو ساعت یه بار تمدید شه.

طبق بررسیا هر فرد بیشتر از یه بار در روز، به به کار گیری مواد دافع حشرات نیاز نداره، مگه وقتی که قصد پیاده روی طولانی در بیابان یا طبیعت رو داشته باشه. البته در این حالت هم حشرات فقط صبح زود و شب می تونن باعث آزار شن که در این زمانا هم اشعه های مضر آفتاب وجود ندارن و احتیاجی به ضدآفتابا پیدا نمی کنین!

 

 

6 – مرطوب کننده ها، رژلبای ترمیمی و مواد آرایشی SPF دار

کمتر از 10 درصد این اجناس، معیارهای موسسه جداگونه زیست محیطی آمریکا رو واسه مراقبت در برابر اشعه های UVA وUVB و… دارن و بیشتر اجناس موجود در بازار اینجور کارایی ای ندارن.

هر گونه ادعا در این باره که مثل این لوازم آرایشی می تونن از آسیب نور خورشید بر پوست جلوگیری کنن، بزرگ نمایی آمیزه.

هم اینکه، بیشتر خانوما، از این اجناس فقط یه بار در روز استفاده می کنن، پس اثر حفاظتی احتمالی اونا فقط واسه یه مدت کوتاه (چند ساعت) است.

 

 

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *