مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

7 علامت کمبود منیزیم

: 7 علامت کمبود منیزیم

کمبود منیزیم، که به عنوان هیپومنیزیم شناخته می شه، یه مشکل سلامتیه که بیشتر ندیده گرفته می شه. در حالی که تخمین زده شده کمتر از ۲ درصد از آدما که کمبود منیزیم رو تجربه می کنن، ۷۵ درصد از مردم ازمصرف اندازه پیشنهاد شده در مورد خود راضی نیستن.
در بعضی موارد، کمبود این ماده در بدن ممکنه تشخیص داده نشه چون علائم رو معمولاً تا وقتی که سطح اون شدیدا پایین نرسه ظاهر نمی شه. علل کمبود منیزیم فرق داره. دلیل اون می تونه از مصرف نادرست رژیم غذایی تا از دست دادن منیزیم بدن، فرق داشته باشه. مشکلات بهداشتی مربوط به از دست رفتن منیزیم شامل دیابت، جذب ضعیف مواد غذایی، اسهال طولانی، مریضی سلیاک و سندرم گرسنگیه. افراد گرفتار به مصرف الکل هم در خطر بالایی واسه کمبود این ماده هستن. در این جا، ۷ دلیل کمبود منیزیم گفته شده.

درد عضلات و گرفتگی

کوفتگی، لرزش و گرفتگی عضلانی علائم کمبود منیزیم است. در بدترین حالت، کمبود این ماده غذایی ممکنه حتی باعث تشنج شه.
محققان فکر می کنن این علائم به وجود اومده به وسیله جریان بیشتر کلسیم به سلولای عصبیه که عصب عضله رو زیادتر از اندازه تحریک می کنه. در حالی که مکملا ممکنه موجب آرامش عضلات و باز شدن گرفتگی عضلانی شه و در افراد این کمبود رو کم کنه. یادتون باشه که این مشکلات عضلانی ناخواسته، ممکنه علل بسیاری دارا باشن. مثلا، اونا ممکنه به وجود اومده به وسیله استرس یا مصرف کافئین باشن. اونا ممکنه آسیب جانبی بعضی از داروها یا یه علامت مریضی عصبی مانند مریضی نورومیوتونی یا عصبی حرکتی باشن. بعضی نشونه های گاه به گاه، طبیعی هستن، اما اگه علائم شما بازم ادامه داشته باشه، باید به دکتر مراجعه کنین.
خلاصه علائم عمومی کمبود منیزیم شامل درد عضلات، لرزش و گرفتگی عضلات است. با این حال، مکمل بعیده که این علائم رو در آدمایی که کمبود ندارن کم کنه.

۲. مشکلات روانی

مشکلات روانی یکی دیگه از نتیجه های احتمالی کمبود منیزیم است. این علائم عبارتند از: بی تفاوتی، که با خستگی ذهنی یا نبود احساسات مشخص می شه. کمبود شدید ممکنه حتی منتهی به کما شه. علاوه بر این، کاهش سطح منیزیم و افزایش خطر افسردگی رابطه مستقیمی با همدیگه دارن.
محققان هم اینکه حدس زده ان که کمبود منیزیم ممکنه اضطراب رو زیاد کنه. یه بررسی نشون میده که مکملای منیزیم ممکنه به افراد گرفتار به مشکلات اضطرابی کمک کنن. به طور خلاصه، انگار کمبود منیزیم باعث مشکل در کارکرد عصبی می شه و بعضی از افراد در برابر مشکلات روحی قرار می گیرن.
کمبود منیزیم ممکنه دلیل خستگی ذهنی، کمبود احساسات و حتی کما شه.

۳. پوکی استخون

پوکی استخون یه اختلاله که با استخوانای ضعیف مشخص می شه و خطر بروز شکستگی استخون رو زیاد می کنه.
خطر دچار شدن به پوکی استخون تحت تاثیر عوامل زیادیه. این علائم شامل پیری، ورزش نکردن و مصرف کم ویتامین D و Kه.
خیلی مهمه، کمبود منیزیم هم عامل خطری واسه پوکی استخوانه. کمبود اون ممکنه مستقیما توان استخوانا رو کم کنه و باعث کم شدن اندازه کلسیم خون در ساختمون اصلی استخوانا شه.
کاهش مقدار منیزیم در رژیم غذایی باعث کاهش حجم استخون می شه. مصرف پایین منیزیم با تراکم ضعیف استخون همراه س.
کمبود منیزیم ممکنه خطر دچار شدن به پوکی استخون و شکستگی استخون رو زیاد کنه، هرچند این خطر شامل عوامل بسیاریه.

۴. خستگی و ضعف عضلانی

وضعیتی که با خستگی یا ضعف جسمی یا ذهنی مشخص می شه، نشونه دیگری از کمبود منیزیمه. یادتون باشه که هر زمان خسته شدید معنیش این نیس که کمبود منیزیم دارین. معمولا، ممکنه نیاز به استراحت داشته باشین. با این حال، خستگی شدید یا پایدار ممکنه نشونه ای از یه مشکل سلامتی باشه.
یکی دیگه از علائم کمبود منیزیم، ضعف عضلانیه. محققان فکر می کنن که این ضعف به وجود اومده به وسیله از دست دادن پتاسیم در سلولای عضلانیه که یه مریضی همراه با کمبود منیزیمه. پس کمبود منیزیم یکی از دلیلای احتمالی خستگی یا ضعفه. کمبود منیزیم ممکنه موجب خستگی یا ضعف عضلانی شه. با این حال، این نشونه های خاصی از کمبود نیس، مگه اینکه با علائم دیگه همراه شن.

۵. فشار خون بالا

کمبود منیزیم می تونه فشار خون رو زیاد کنه و فشار خون بالا یه عامل خطر قوی واسه بیماریای قلبی است. سطح کم منیزیم یا مصرف جزئی غذایی این ماده ممکنه فشار خون رو زیاد کنه. مکملای منیزیم ممکنه باعث فشار خون پایین، به خصوص در بزرگسالان گرفتار به فشار خون بالا شه. خیلی راحت، کمبود منیزیم ممکنه فشار خون رو زیاد کنه که به نوبه خود باعث افزایش خطر مریضی قلبی می شه. علاوه بر این، مکملا ممکنه واسه افراد دارای فشار خون بالا به درد بخور باشن.

۶. آسم

کمبود منیزیم در بیماران گرفتار به آسم شدید دیده می شه. علاوه بر این، سطوح منیزیم در افراد گرفتار به آسم کمتر از افراد سالمه. محققان می گن که کمبود منیزیم باعث ایجاد کلسیم در ماهیچه هایی می شه که در راه هوائی ریه ها قرار دارن. این باعث می شه تا راه های هوایی بسته شن و تنفس سخت تر شه.
خیلی مهمه که بعضی وقتا داروهای استنشاقی با سولفات منیزیم به افراد گرفتار به آسم شدید واسه استراحت و گسترش راه های هوایی کمک می کنه. واسه کسائی که علائم تهدید کننده زندگی دارن، تزریق این ماده ترجیحیه. با این حال، دلایل تاثیر مکملای غذایی منیزیم در افراد گرفتار به آسم، متناقضه.

۷. ضربان بی نظم قلب

در میان نشونه های جدی کمبود منیزیم آریتمی قلب یا ضربان بی نظم قلبه. علائم آریتمی در بیشتر موارد خفیفه. بیشتر این مریضی هیچ نشونه هایی نداره. با این حال، در بعضی افراد ممکنه باعث تند شدن ضربان قلب و مکث بین اون شه. بقیه علائم احتمالی آریتمی شامل سرگیجه، ضعف تنفس، درد قفسه سینه یا خستگی ناگهانیه. در موارد شدید، آریتمی ممکنه خطر سکته مغزی یا مشکل قلبی رو زیاد کنه. محققان فکر می کنن که نبود تعادل سطوح پتاسیم داخل و خارج سلولهای عضلانی قلب ممکنه به دلیل کمبود منیزیم باشه. بعضی از بیماران گرفتار به مشکل احتقانی قلب و آریتمی دارای سطوح پایین منیزیم نسبت به افراد سالم هستن. در درمان این بیماران با تزریق منیزیم باعث بهتر شدن کارکرد قلب اونا می شه. مکملای منیزیم هم اینکه ممکنه نشونه هایی رو در بعضی از بیماران گرفتار به آریتمی بسازن.

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir